Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Погано спитися? Давайте вчитися!
А нам це, на жаль, не вдається – комусь через брак часу, а комусь через болісне безсоння. Водночас відомо, що за якість сну відповідає так званий «гормон сну» – мелатонін. Чи можливо контролювати його вироблення в організмі?
Дуже важливий гормон
Рівень мелатоніну безпосередньо залежить від зовнішнього освітлення. Синтез цього гормону в мозку шишкоподібним тілом (епіфізом) зменшується при світлі та різко збільшується у темряві. Вироблення мелатоніна визначає ритми, відповідальні за зміну сну та бадьорості. Концентрація гормону сну в нормі починає приростати після 20:00 і досягає піку о 02:00, інформує sutura.org.ua
До 05:00 концентрація мелатоніну починає знижуватися і досягає “дна” до 09:00. Так виглядає ритм, якому відповідав би «ідеальний сон» – з 22:00 до 08:00. Саме тому лікарі вважають такий проміжок сну оптимальним.
За годин, коли не було електрики, вулиці ночами були темні, а приміщення висвітлювалися лучиною чи свічкою, проблем із засипанням (виключаючи психологічні фактори – тривогу, депресію, нечисту совість) у людини не було. Тепер, коли штучне освітлення легко конкурує з природним, проблема засинання стала реальною загрозою здоров’ю людей.
Ключове слово «вік»
Чому немовлята можуть спати і вдень, і вночі, а дорослі – ні? Справа в тому, що в організмі маленьких дітей кількість гормону сну в кількасот разів перевищує його ж кількість у дорослому організмі. Це пов’язано з тим, що основою дитячого раціону є молоко: спочатку материнське, пізніше – його замінники. Молоко містить велику кількість амінокислоти триптофана, з якої синтезується мелатонін.
При дорослішанні змінюються ферментні системи організму: велика частина триптофана, що надійшов разом з молоком та іншою їжею, йде на утворення серотоніну, відомого як гормон радості. Серотонін, таким чином, виступає як антагоніст мелатоніну. Це пояснює цікавий феномен, що людина, яка зазнає радісне збудження, перестає мати потребу у сні (наприклад, закохані). Втім, серотонін бере участь і в механізмі утворення тривоги. І це теж находити підтвердження в тому, що вразливі та тривожні люди сплять мало і погано (поверхнево).
З віком ферменти, які синтезують мелатонін, знижуються до дуже низької концентрації. Тому безсоння у літніх людей – явище надзвичайно поширене.
Недисципліновані сови
До феномену «сов» (людей, пік активності яких припадає на нічний час) мелатонін відношення не має. Сови – це лишньо збудливі чи просто недисципліновані люди. З особистих причин вони нехтують закладеними природою циклами сну та розплачуються за це труднощами із засипанням та пробудженням. Загалом, ігнорування сну з будь-яких причин (чи то пристрасть до нічних розваг чи добовий графік роботи) загрожує для психіки та організму в цілому.
Адже мозок, як і інші органи, зобов’язаний не просто відпочивати, але робити це у певному ритмі, з певною закономірністю, яка призвана забезпечити безперебійне функціонування всього організму. В іншому випадку (при уривчастому сні, денних пересипах, відсутності сну протягом декількох діб) порушується координована робота вегетативної нервної системи. В результаті нічна фаза сну (вагус) активізується вдень, викликаючи втому та сонливість, а денна фаза (симпатікуса) стає активною вночі. Це призводить до підвищеного серцебиття, безсоння та підвищення апетиту ночами.
Темрява – ваш друг
Зрозуміло, що боротися з цивілізацією безглуздо, але хоча б у межах свого житла це зробити можна, можливо. Згадайте, до чого можуть призвести збої циклів сну, та постарайтеся не перешкоджати їх оптимальній течії.
Огорніть житло темрявою о 20:00 (за 2 роки до сну), вимкніть телевізори, комп’ютери та інші подразники. Постарайтеся розслабитися (для цього чудово підійде тиха спокійна музика).
Спробуйте заповнити недолік мелатоніну, випивши на ніч склянку теплого молока. Ранок почніть з дольки шоколаду, в обід не ігноруйте рибу, а на вечерю з’їжте банан.
У цих продуктах міститься велика кількість триптофана, з якого виробляється мелатонін.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!