Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Поліпи цервікального каналу

Поліпи цервікального каналу

Поліпи цервікального каналу – пухлиноподібні утворення, що виходять з циліндричного епітелію ендоцервіксу та ростуть у просвіт шийки матки. Поліпи цервікального каналу зазвичай проявляють себе білями, контактними кровотечами, болями, що тягнуть. Діагностика поліпів шийки матки включає проведення піхвового огляду, кольпоскопії, цервікоскопії, гістологічний аналіз зіскрібку шийки матки. Видалення поліпа цервікального каналу здійснюється шляхом відкручування його ніжки та припікання ложа з наступним вишкрібанням слизової шийки матки.

Загальні відомості

Поліпи цервікального каналу утворюються в результаті осередкової проліферації клітин ендоцервіксу і являють собою деревоподібні сполучнотканинні вирости на тонкій або широкій ніжці. Поліпи цервікального каналу можуть зростати в просвіт шийного каналу або виступати за його межі. Поліпи виростають у будь-якому відділі шийки матки, але частіше локалізуються в області зміни зон епітелію або зовнішнього зіва. У разі множинних розростань говорять про поліпоз цервікального каналу.

У структурі доброякісної патології шийки матки поліпи становлять близько 20-25%. Поряд з лейкоплакією шийки матки, еритроплакією, гострими кондиломами, епідермоїдними папіломами, ерозіями та псевдоерозіями поліпи цервікального каналу відносять до фонових процесів, що підвищують ризик розвитку раку шийки матки та потребують постійного спостереження гінеколога.

Кольпоскопія. Поліп слизової цервікального каналу, що виступає за межі зовнішнього зіва

Класифікація поліпів цервікального каналу

Клінічна гінекологія використовує кілька класифікацій поліпів цервікального каналу. За гістологічним типом, залежно від співвідношення залізистого, стромального та судинного компонента, розрізняють залізисті, залізисто-фіброзні, фіброзні, аденоматозні, ангіоматозні поліпи.

За відмінностями у структурі епітеліального покриву виділяють поліпи, вкриті циліндричним, плоским багатошаровим, і навіть високим циліндричним чи незрілим епітелієм з метапластичними змінами. З урахуванням переважання процесів проліферації та епідермізації диференціюють прості, проліферуючі та епідермізовані поліпи цервікального каналу.

Поряд із істинними поліпами цервікального каналу виділяють децидуальні поліпи, або псевдополіпи, виникнення яких пов’язане з вагітністю. Псевдополіпи позбавлені судинної ніжки та представлені децидуальною тканиною – трансформованим ендометрієм. Якщо наявність децидуальних поліпів цервікального каналу пов’язана з загрозою переривання вагітності, проводиться їх видалення під час гестації.

Макроскопічно дійсні поліпи цервікального каналу представляють структури діаметром від 2 до 40 мм, що мають овальну або округлу форму, гладку поверхню. Інтенсивність васкуляризації і судини, що просвічують крізь покривний епітелій, зумовлюють забарвлення поліпів від блідо-рожевого до бордового кольору. По консистенції поліпи цервікального каналу можуть бути м’якими або щільними, залежно від вмісту фіброзної тканини.

За мікроскопічною будовою поліпи ендоцервіксу подібні до слизової оболонки шийного каналу. В основі або центральній частині істинних поліпів цервікального каналу проходять кровоносні судини, що живлять пухлину.

Причини утворення поліпів цервікального каналу

Питання генези поліпів цервікального каналу недостатньо зрозумілі. Найчастіше поліпи ендоцервіксу діагностуються у пацієнток віком понад 40 років. Вважається, що у основі розвитку поліпів шийки матки можуть лежати гормональні розлади, вікові зміни у жіночому організмі, імунні порушення, стресові чинники. Сприятливим тлом для виникнення поліпів цервікального каналу є механічне травмування шийки матки під час абортів, пологів, діагностичних вишкрібань, гістероскопії, а також хронічні ендоцерцивіти – запалення слизової оболонки шийного каналу.

У 70-75% спостережень поліпи цервікального каналу поєднуються з ерозією чи псевдоерозією шийки матки, міомою матки, кістами яєчників, ендометріозом, дисфункцією яєчників, поліпами ендометрію, атрофічним кольпітом. Також відзначається кореляційна залежність частоти народження поліпів шийки матки з порушенням мікробіоценозу піхви та ІПСШ: кандидозом, гарднереллезом, папіломавірусною інфекцією, генітальним герпесом, уреаплазмозом, мікоплазмозом, хламідіозом, трихомоніазом.

Симптоми поліпів цервікального каналу

Дрібні та поодинокі поліпи цервікального каналу часто не викликають симптоматики та виявляються випадково. Зазвичай маніфестація клінічних проявів пов’язана з вторинними змінами в поліпах – травмами, інфікуванням, запаленням, виразкою. В цьому випадку відзначається поява дискомфортних і болючих болючих відчуттів внизу живота, патологічних серозних або серозно-гнійних білків. При травматизації поліпа цервікального каналу виникають виділення сукровичного характеру чи контактні кровотечі.

Порушення менструального циклу і безпліддя при поліпах цервікального каналу, зазвичай, пов’язані з супутньої патологією чи причинами, що зумовили утворення поліпів. У відносно поодиноких випадках відзначається малігнізація шийних поліпів.

Можливо, тут приховані відверті зображення статевих органів

Вам виповнилось 18 років?

Цервікальний поліп на ніжці, який виступає з піхви у пацієнтки на 21 тижні вагітності

У вагітних поліпи цервікального каналу у вигляді рефлекторного подразнення шийки матки можуть створювати загрозу мимовільного переривання вагітності з ранніх термінів. Серед інших гестаційних ускладнень можуть бути низьке розташування плаценти, істміко-цервікальна недостатність (ІЦН).

Діагностика поліпів цервікального каналу

Основними принципами діагностики поліпів цервікального каналу є їх візуальне виявлення, вивчення за допомогою кольпоскопії або цервікоскопії, УЗД, ножової біопсії шийки матки з вишкрібанням цервікального каналу.

При гінекологічному огляді в дзеркалах візуалізується потовщення і гіпертрофія шийки матки і яскраво-рожеві поліповидні утворення округлої або гроноподібної форми, що виступають з цервікального каналу. Поліпи, вкриті багатошаровим епітелієм з процесами кератинізації, мають біле забарвлення; при порушенні кровообігу в поліпі він набуває темно-бардовий або фіолетовий колір. У поліпів, що пролабують у просвіт піхви, залежно від кількості стромальних елементів визначається м’яка або твердо-еластична консистенція.

Кольпоскопія. Поліп цервікального каналу

Кольпоскопія і цервікоскопія дозволяють побачити дрібні поліпи цервікального каналу, детальніше розглянути їх структуру, наявність запалення, некрозу, виразки поверхні, а також інші наявні зміни шийки матки. Для виключення ендометріальних поліпів у порожнині матки виконується гінекологічне УЗД.

Після візуального обстеження проводиться біопсія з фракційним вишкрібанням стінок шийки матки та гістологічним дослідженням матеріалу. Перед оперативним видаленням поліпів цервікального каналу проводиться дослідження мазків на інфекції методами бакпосіву та ПЛР. У разі виявлення ЗПСШ показана їх попередня курсова терапія з контролем вилікуваності.

Гістологічний препарат Поліп цервікального каналу з ботовими кістами. Розширені ендоцервікальні залози, міксоїдна строма з потовщеними стінками кровоносних судин у основі поліпа

Лікування поліпів цервікального каналу

Будь-які поліпи цервікального каналу є показанням для видалення. В асептичних умовах після оголення шийки матки дзеркалами поліп цервікального каналу захоплюють закінченим затиском і видаляють, виробляючи рухи, що відкручують. Потім роблять вишкрібання шийного каналу кюреткою, домагаючись ретельного видалення ніжки поліпа. Ложе поліпа додатково обробляється кріогенним або радіочастотним методом. При ехографічних ознаках змін ендометрію виконують гістероскопію з діагностичним вишкрібанням порожнини матки.

Можливо, тут приховані шокуючі фото медичних операцій

Вам виповнилось 18 років?

Ендоцервікальна поліпектомія

Поліпи, розташовані близько до зовнішнього зіву, клиноподібно січуться з накладенням кетгутового шва. Поліпи, що локалізуються у верхніх відділах цервікального каналу, вимагають прицільного видалення під гістероскопічним контролем. Віддалений матеріал вирушає на гістологічне дослідження вивчення доброякісності поліпа цервікального каналу. Надалі, залежно від лабораторних даних, може призначатися протизапальна або гормональна терапія.

Рецидивуючий поліпоз шийного каналу є показанням до конусовидної ампутації шийки матки. Видалення поліпів цервікального каналу під час вагітності проводиться у разі, якщо розміри освіти перевищують 10 мм, відзначається його швидке зростання, кровотечі, ознаки некрозу чи початкової малігнізації (дискаріозу) поліпа.

Видалений поліп шийки матки. Макропрепарат

Ускладнення поліпів цервікального каналу

Рецидиви поліпів цервікального каналу розвиваються при неповному видаленні ніжки новоутворення. У поодиноких випадках відзначаються термічні опіки внаслідок припікання ложа поліпа, стриктури та стенози шийки матки. Невіддалені поліпи цервікального каналу можуть провокувати кровотечу, підтримувати інфекції статевих шляхів, обумовлювати фактор безплідності шийки, малигнізуватися. Ведення вагітності у пацієнток із поліпами цервікального каналу потребує профілактики мимовільного викидня, ІЦН, передчасних пологів, дистоції шийки матки.

Профілактика

Умовами профілактики поліпів цервікального каналу є: проходження регулярного диспансерного огляду, попередження та своєчасна терапія гінекологічної та ендокринної патології, виключення травмуючих впливів на шийку матки. У разі підозрілих симптомів слід негайно пройти обстеження у гінеколога.