Згідно з дослідженням, проведеним вченими з Чикагського університету, близько половини американців вірити щонайменше в одну з теорій медичної змови, що з’явилися за останні 50 років. Результати соціального опитування опубліковані у журналі JAMA Internal Medicine.

Теорії змови, що стосуються інопланетян, таємних товариств і прихованих урядових організацій стали досить популярні завдяки культовим телешоу, романам і фільмам на кшталт «Секретні матеріали» та «Код да Вінчі». Але за останні 50 років теорії змови також виникли навколо багатьох проблем громадського охорони здоров’я. Так, наприклад, фторування води, вакцини, стільникові телефони та альтернативна медицина є предметами широкого обговорення і викликають безліч найрізноманітніших припущень.

Американські дослідники вирішили з’ясувати, наскільки громадськість вірити в непідтверджені теорії змови такого роду. Для цього вони провели онлайн-опитування, в якому взяли участь 1351 чоловік у період з серпня до вересня 2013 року. У ході опитування учасникам були представлені популярні теорії медичної змови, їх попросили вказати, чи чули вони про них раніше і чи згодні вони з тим, що вони вірні. У всіх зазначених теоріях було висловлено недовіру до уряду та великих організацій. Опитування включить у собі такі питання, як:

– Чи перешкоджає система громадського охорони здоров’я використанню людьми природних ліків?

– Чи вважаєте Ви, що секретна служба США навмисне заразила велику кількість чорношкірих американців ВІЛ?

– Чи справді уряд свідомо використовує для дітей вакцини, що викликають у них аутизм?

– Правительство в курсі, що стільникові телефони викликають рак, але замовчує про це і нічого не робить?

– На Вашу думку, хімічні компанії викидають небезпечні хімікати під виглядом фторування води?

Загалом, 49 % учасників опитування погодилися щонайменше з однією з теорій. З них 20 % погодилися з теорією про те, що вакцинування пов’язане з аутизмом у дітей. Найбільш популярною виявилася теорія про те, що структури охорони здоров’я навмисно перешкоджають доступу людей до природних ліків та методів лікування; з цією теорією погодилися 37% чоловік. А найменш популярною, як з’ясувалося, була ідея про зв’язок секретної служби США з поширенням ВІЛ серед афроамериканців.

«Наука і, зокрема, медицина складні та багатогранні, вони мають елемент невизначеності і не завжди можуть дати однозначні відповіді», – процитував Medical News Today слова професора Еріка Олівера (Eric Oliver), головного автора дослідження.

Дослідники також виявили взаємозв’язок між вірою в якусь теорію змови та ставленням людей до свого здоров’я. Так, 35 % людей, які вірили у три або більше теорій змови, брали трав’яні добавки, адже лише 13 % людей, що не вірили в жодну з теорій, використовували будь-які трави для лікування. Також люди, згодні з наявністю теорії медичної змови, найімовірніше вдавалися до методів альтернативної медицини та уникали користуватися послугами традиційної медицини.

«Хоча вважалося, що в теорії медичного змову вірять лише параноїдальні диваки, наші дані свидетельствують про те, що такі ідеї добре відомі, широко підтримуються і властиві дуже багатьом людям», – зробили висновок вчені.