Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Попрілості у дитини

Попрілості у дитини

Попрілості у дитини – неінфекційне запалення ділянок шкіри, що піддаються тривалому контакту з вологою або тертям. Попрілості у дитини зазвичай локалізуються у природних складках шкіри, на сідницях, у нижній частині живота; ступінь їх вираженості може варіювати від легкої гіперемії до ділянок мокнучих, тріщин, ерозій. Попрілості у дитини розпізнаються педіатром або дитячим дерматологом на вигляд і типової локалізації. Лікування попрілостей у дитини передбачає часту зміну підгузків, трав’яні та повітряні ванни, обробку шкіри лікувальними мазями, кремами, болтушками, що підсушують, УФО.

Загальні відомості

Попрілості у дитини – локальне запалення шкіри внаслідок тривалого подразнюючого контакту з виділеннями (мочою, випорожненнями), продуктами шкірної секреції (потім, шкірним салом), а також механічного подразнення вологих поверхонь шкіри, що стикаються. Попрілості є дерматологічною проблемою, що найбільш часто виникає, у дітей грудного віку. З попрілістю у дитини, вираженими тією чи іншою мірою, стикається, мабуть, кожна мама без винятку, незважаючи на ретельний догляд і якість дитячої косметики.

Шкіра є одним із найуразливіших органів новонародженого. Епідерміс у дітей тонкий і пухкий, легко проникний для проникнення інфекції, тому не може виконувати повноцінну захисну функцію. Шкіра легкоранима при найменших механічних впливах (сповиванні, купанні) і схильна до мацерації. Саме тому з перших днів життя шкіра немовлят потребує особливого догляду та захисту, інакше неминуча поява попрілостей у дитини. Недостатня сформованість водно-ліпідної мантії на поверхні шкіри, а також недосконалість клітинного та гуморального бар’єру обумовлюють високу схильність новонароджених до виникнення місцевої бактеріальної інфекції (піодермії) та її генералізації (сепсису).

Попрілості у дитини

Причини попрілостей у дитини

Основним чинником виникнення попрілостей є надлишок вологи на шкірі дитини. Тривалий контакт шкіри дитини з сечею та випорожненнями є найчастішою причиною попрілостей. Дратівливу дію на шкіру надають солі сечі, а також аміак, що виділяється при розпаді сечовини. Пошкоджуючими властивостями також володіють ферменти калу – ліпаза та протеаза; ще більше ситуація ускладнюється, якщо у дитини є діарея, і кал набуває кислої реакції. У цьому випадку навіть нетривалий контакт випорожнень зі шкірою може призвести до появи у дитини попрілостей.

Сприятливі умови для розвитку попрілостей у дитини створюються при рідкісній зміні підгузків, поганому обсушуванні тіла після купання або підмивання, надмірному закутуванні новонароджених, високій температурі навколишнього середовища. Утворення попрілостей у дитини може відбуватися внаслідок постійного тертя певних ділянок шкіри один про одного, пелюшки, підгузки, одяг. Саме тому, попрілості у дитини найчастіше з’являються в тих місцях, де шкіра піддається тривалому впливу вологи та механічного подразнення (пахово-стегнових та міжягідних складках, у нижній частині живота, пахвової області тощо).

Поява попрілостей може збігатися з введенням в раціон малюка нових продуктів, лікуванням антибіотиками дитини або матері-годувальниці. Важливим фактором виступають індивідуальні особливості новонародженого: попрілості частіше розвиваються у дітей зі світлою чутливою шкірою, близько розташованими судинами.

Групу ризику виникнення попрілостей складають діти з надмірною масою тіла та ожирінням, алергічними реакціями, дисбактеріозом, гострими кишковими інфекціями, дисметаболічною нефропатією, лактазною недостатністю, аномаліями конституції (діатезами), недоношені, які отримують штучне вигодовування.

Класифікація попрілостей у дитини

У педіатрії та дитячій дерматології виділяють кілька видів попрілостей, що різняться з причин та методів терапії:

  • пелюшковий дерматит характеризується появою у дитини гіперемії та висипань на ділянках шкіри, що стикаються з мокрими пелюшками (зазвичай на стегнах, сідницях, у нижній частині живота). На інших ділянках шкіри подразнення шкіри відсутнє.
  • алергічне кільце характеризується утворенням великих червоних висипів на сідницях та навколо заднього проходу. Даний вид попрілостей є результатом харчової алергії при введенні до раціону дитини нових продуктів харчування.
  • інтертриго є захворюванням, що вражає шкірні складки (пахвинні, стегнові, міжягідні, підколінні, пахвові, шийні, ліктьові згини та ін.). Роздратування шкіри виникає внаслідок скупчення вологи в природних складках шкіри та їх постійного зіткнення один з одним.
  • себорейна екзема має вигляд великої червоної плями, що захоплює нижню частину живота, пахові області, геніталії, з чітко окресленими межами. Шкіра дитини при даному різновиді попрілостей стає жирною, грубою і припухлою на дотик.
  • кандидамікотична попрілість (кандидамікоз) розвивається у дитини у разі приєднання грибкової інфекції. Виявляється червоними плямистими висипаннями, переважно, у сфері статевих органів.
  • імпетиго розвивається при інфікуванні шкіри гнійною флорою (стрептококами, стафілококами) і проявляється формуванням гнійничків, що зливаються, які потім зсихаються в скоринки. Висипання при цьому різновиді попрілостей у дитини локалізуються, головним чином, на сідницях.

Симптоми попрілостей у дитини

З урахуванням вираженості запалення шкіри дитини розрізняють 3 ступені попрілостей:

  • I (легкий) ступінь попрілостей характеризується невеликою гіперемією шкіри без мокнути і порушення її цілості.
  • II (середній) ступінь попрілостей діагностується при утворенні на шкірі дитини яскраво-червоних ерозованих ділянок з множинними мікротріщинами, іноді гнійничковими висипаннями.
  • III (важкий) ступінь попрілостей протікає з вираженою гіперемією, мокнутими тріщинами, відшаруванням епідермісу, ерозуванням та виразкою шкіри. На цій стадії попрілості у дитини можуть легко інфікуватися бактеріями чи грибами з розвитком мікробної екземи.

Попрілості II-III ступеня супроводжуються болем, печінням, свербінням, що значною мірою порушує самопочуття дитини, викликає її занепокоєння та плач. При інфікуванні попрілостей у дитини може виникнути лихоманка, погіршення сну та апетиту.

Діагностика та лікування попрілостей у дитини

Зазвичай розпізнавання попрілостей проводиться виходячи з візуального огляду шкірних покривів дитини педіатром чи дитячим дерматологом. У деяких випадках, особливо при ускладненому перебігу попрілостей у дитини, проводиться мікроскопічне дослідження зіскрібків шкіри на гриби, бактеріологічний посів відокремлюваного з вогнищ ураження на мікрофлору. При алергічному характері попрілостей виникає необхідність у консультації дитячого алерголога.

Особливості лікування попрілостей у дитини залежать від ступеня подразнення шкіри. Попрілості I ступеня у дитини зазвичай не потребують спеціального медикаментозного лікування. Досить ретельніше стежити за гігієною, частіше міняти підгузки, проводити повітряні ванни, використовувати спеціальні захисні засоби для дитячої шкіри. Для зняття почервоніння та подразнення шкіри замість дитячого крему можна використовувати мазі з пантенолом, бензалконієм, цетрімідом. Рекомендується купання дитини на слабкому розчині марганцівки, відварах трав (ромашки, кори дуба).

Якщо у дитини діагностуються попрілості ІІ ступеня, крім перерахованих заходів, проводиться обробка шкіри підсушуючими «болтушками» на основі окису цинку та тальку, змащування метилурацилової, танінової маззю, ультрафіолетове опромінення шкіри. За наявності гнійничків проводиться обробка уражених ділянок шкіри розчином діамантової зелені.

Якщо попрілості у дитини розвиваються на тлі алергічних захворювань або ексудативно-катарального діатезу, призначаються десенсибілізуючі препарати, гідрокортизонова мазь.

Найскладніше піддаються лікуванню попрілості III ступеня у дитини. За таких уражень шкіри накладають примочки з розчинами таніну, нітрату срібла. Після стихання мокнути наносять цинкову пасту, синтоміцинову емульсію, антибактеріальні мазі.

Профілактика попрілостей у дитини

Для попередження появи попрілостей у дитини необхідно дотримуватись правил гігієнічного догляду за дитячою шкірою. Зміну підгузків слід здійснювати кожні 3-4 години та після кожної дефекації. Перед зміною пелюшок слід ретельно підмивати дитину чи обробляти шкіру вологими дитячими серветками. Після цього необхідно ретельно осушити шкіру, обробити пахвинні, міжягідні, стегнові складки дитячими косметичними засобами. Декілька разів на день необхідно влаштовувати дитині «повітряні ванни». Одяг та постільна білизна малюка повинні бути з натуральних тканин, щоб добре пропускати повітря та не викликати подразнення. Дитячий одяг необхідно прати спеціальними гіпоалергенними миючими засобами. Слід дотримуватись правил введення прикормів та ретельно відстежувати реакцію дитини на введення нових продуктів.

При виникненні попрілостей у дитини необхідно негайно розпочинати їх лікування. Дотримання правил гігієни та догляду за шкірою дитини допоможуть швидко впоратися з попрілістю та запобігти розвитку ускладнень.

The ultimate guide to starting a vintage toy and game collection – www. Moreover, the increased engine efficiency can extend the lifespan of your vehicle, providing added value and peace of mind.