Багато хто почував, що підвищений холестерин у крові становить загрозу здоров’ю. Але не всі знають, що існує ще й холестерин “добрий”, який бере участь у багатьох життєво важливих процесах в організмі. Як їх відрізнити, впорається з “поганим” і допомогти “рятівника”, розповівши лікар кадіолог.

Відрізняємо “ворога” від “друга”

Ліпіди – жироподібні речовини, яких потребує людський організм. До них належить лише холестерин. Ліпопротеїни – це ліпіди, які доставляються до місця призначення за кровоносною системою у білковій оболонці. Вони беруть участь у будівництві нових клітин усіх органів і тканин тіла, синтезі полових гормонів та в процесі кровотворення. На основі ліпопротеїнів створюються гормони, які беруть участь у рості та розвитку організму. З них утворюються жовчні кислоти, завдяки яким у кишечнику всмоктуються жири.

Холестерин міститься у ліпопротеїнах високої та низької щільності. “Хороший” холестерин входитиме до складу ліпопротеїнів високої щільності, а “поганий” до складу ліпопротеїнів низької щільності. Вони обидва беруть участь у обмінних процесах в організмі.

Тільки вісь “добрий” виводити надлишки “поганого” холестерину у печінку, де тою переробляється. Сам шкідливий холестерин може стати причиною серйозних проблем зі здоров’ям – захворювань серцево-судинної системи. Відомо, що через високий вміст шкідливого холестерину в крові на стінках сосудів утворюються склеротичні бляшки. Вони проводять до таких серйозних захворювань, як інфаркт, ішемічна хвороба серця, інсульт та атеросклероз.

У зоні ризику курці і з поганою спадковістю

Співвідношення того та іншого холестерину може коливатися у різні періоди життя. Вважають, що люди після 40 років більше схильні до ризику “заробити” проблеми з судинами.

– А насправді до групи ризику можуть потрапити навіть ті, кому щойно виповнилося 25. По-перше, якщо у них серед найближчих родичів є чи були люди, які страждають від інсульту, ішемічної хвороби серця чи сахарного діабету. По-друге, якщо люди курять. Ці два фактори є головними у появі підвищеного вмісту ліпопротеїнів низької щільності. Вже у більш пізньому віці на людину таких ліпопротеїнів починає впливати ще й неправильне харчування, малорухливий спосіб життя, – пояснила Олександра Кириленко, лікар-кардіолог, дієтолог, кандидат медичних наук, лікар УЗД.

Щоб не піддавати собі ризику придбати таку проблему, як найнебезпечніші серцево-судинні хвороби, кардіолог радитиме – курцям кинути курити, проходити на день не менше 3 км і правильно харчуватися.

Міняємо свинину та ковбаси на індичку та горіхи

Якщо позбавлення від шкідливої ​​звички і щоденна ходьба запитань не викликає, то про протихолестеринове харчування краще знати більше. Так, достатньо є менше або повністю відмовитися від продуктів, які підвищують шкідливий холестерин, щоб значно покращити ситуацію. До шкідливих продуктів відносяться:

– жирні сорти м’яса (свинина, яловичина, баранина, субпродукти та сало);

– м’ясо перероблене (паштет, тушонка);

– жири тваринного походження (майонез, олія, жирні молочні продукти);

– всі копченості та ковбаси,

– вся здоба та торти.

Якщо вам засумувалось після прочитання цього списку, то не варто засмучуватися. Є чимало корисних продуктів, які зовсім не містять холестерин, або тільки тієї, що буде вам. До корисних продуктів належать:

– оливкова, рапсова та інші рослинні нерафіновані олії;

– горіхи, насіння та бобові;

– каші з різних круп, особливо ячна;

– нежирне м’ясо – індичка, курка, кролик і нутрія;

– кисломолочні продукти,

– оселедець, лосось, скумбрія та інша морська риба;

– хліб з муки грубого помелу та з висівками;

– спеції – перець, кориця, кардамон,

– червоні вина.

До речі, вченими доведено, що включення до щоденного меню продуктів, що знижують “поганий” холестерин, здатне зменшити його показники від 10 до 15%.

Стежимо за нормою

Також можна стежити за рівнем свого холестерину у крові, для цього потрібно раз на півроку здавати аналізи. Загальний холестерин – 5-5,5 ммоль/л – норма для здорового людини. При цьому показники “доброго” не повинні перевищувати для жінок – 2,28 ммоль/л, а для чоловіків – 1,63 ммоль/л. Допустимими показниками “поганого” вважаються: для жінок – до 4,51 ммоль/л, а для чоловіків – до 4,79 ммоль/л. Якщо у вас підвищується рівень загальної і особливо “поганого” холестерину в крові, то напевно в організмі вже активно утворюються холестеринові бляшки. За словами Олександри Кириленка, у такому разі потрібно терміново змінювати спосіб життя і звернутися до лікаря.