Улюблені ласощі з дитинства – гематоген. Не просто смачна солодкість, а ще й щось, овіяне романтикою з відтінком ужасу: його роблять із крові. Невже правда? І дійсно поїдання цієї темної маси допомагає підняти рівень заліза в організмі та покращити здоров’я?

Найперший гематоген був рідким. Його вигадали наприкінці XIX століття у Швейцарії, і це була мікстура з бичачої крові та яєчного жовтка. Таке «вампірське» зілля було призване повертати сили хворим та немічним — усім, хто страждає від нестачі заліза. Цей мікроелемент життєво важливий, тому що дає крові можливість переносити кисень. Від нестачі заліза організм слабшає: знижується імунітет, шкіра стає блідою, з’являються хронічна втома, запаморочення, передає sutura.org.ua

Щоб збагатити раціон, гематогени стали виробляти і в Радянському Союзі. Для зручності змінили форму, але основу, як і раніше, становить дах — хоча і в більш технологічному варіанті.

Але важливо знати: корисний альбумін – це лише 5% батончика, близько двох грамів. Інша маса призвана хоч якось облагородити смак: згідно з ГОСТом, у гематоген додаються згущене з сахаром молоко — 30% від загальної ваги, ще майже стільки ж крохмальної патоки, щипка ваніліну, а решту — це цукор-пісок. Тобто, по суті, гематоген являє собою десерт, на три четверті з гаком складається з цукру.

Враховуючи величезну кількість цукру, залізо набагато корисніше отримувати з м’яса або печінки. У свинячій, наприклад, цього металу міститься рекордно багато: до 23 міліграмів на 100 грамів. У такій же кількості дуже сладкого гематогену лише від 7 до 13 міліграмів.

Є залізо і в рослинній їжі: у морській капусті, сої, гречці, сочевиці, чорниці, але з м’яса воно все-таки засвоюється набагато краще, бо тут у гемовій формі — саме тій, що потрібна організму. Щоб підвищити засвоюваність із рослинних продуктів, треба збагачувати їх витамином С. тобто, наприклад, подавати до гречки сладкий перець або робити овощний салат із сиром тофу.

Важливо не наділяти гематоген чарівними властивостями. До нього варто ставитися як до десерту — дуже сладкого і майже нічим не більш корисного, ніж звичайна конфета. До речі, особливої ​​різниці між чисельними видами гематогену немає, і вибирати шоколадний, карамельний чи горіховий – це справа смаку. Головне – не обманюйте собі.

Подробиці — у сюжеті програми «Їжа жива і мертва».