Водохреща – година, коли навіть “непрофесіонали” стрибають в прорубку. Але є люди, які моржують уже багато років. Що змушує їх щоразу долати собі та занурюватись у холодну воду, пише ЗМІ.

– Я почав моржувати чотири роки тому. До того ж у перші два роки взимку заходивши у воду майже кожного дня, – розповідає отець Микола Данильчак із Тернополя.

– Наважився не одразу. Річ у тім, що медики двічі констатували у мене запалення нірок. Своєї години мені навіть поставили діагноз передчасне старіння нірок. Але після того, як почав регулярно займатися моржуванням і знову пішов на огляд, лікарі мені сказали, що мої почки практично здорові. Був у мене ще один цікавий випадок, який запам’ятався. Одного разу я йшов додому зі сильною температурою, дорогою вирішивши поринути у холодну воду. Це важко повірити, але наступного дня я був вже абсолютно здоровий. Старші моржі розповідають, що після того, як почали практикувати моржування, у них зникли хронічні хвороби”.

– Це важка, але надзвичайно корисна процедура для організму. Усі знають, як гартують залізо: спершу його розпікають до червоного кольору, а потім опускають у холодну воду. Щось подібне відбувається і з людським організмом, – розповідає голова громадської організації “Здорова Україна” і морж із шестирічним стажем.

– Але перш ніж лізти у воду, треба психологічо налаштуватися. Якщо людина боїться, що після такої процедури у неї розвинеться запалення легенів чи ще щось, то навіть не варто думати про купання зимою. Але якщо ви наважилися, то беріть рушник, змінну білизну і їдьте до прорубки.

Вже тут є два варіанти:

ви можете прийти й одразу зануритися в холодну воду, а можна звикати до цієї процедри поступово, як радити офіційна медицина, тобто протягом двох місяців обливатися водою, потроху знижуючи її температуру на кілька градусів”.

– Як довго можна перебувати у воді? – Найважливіше – не перемерзнути. Перший раз можна занурюватися в прорубку лише до рівня плечей. Довго сидіти біля води теж не варто. Досить кілька секунд. Після цього треба швидко вийти, витертися рушником, одягнутися і йти додому, а не стоять і теревенити з друзями ще півгодини.

– Якщо немає вітру, то не обов’язково одразу витиратися і одягатися. Після того як ви вийшли з води, можна кілька хвилин робити різні вправи, щоб тіло обсохло від самого повітря. Якщо ж температура повітря дуже низька, то найперше, що потрібно зробити після купання, – зігріти кінцівки, тобто надягнути теплу взуття та рукавички. А вже після цього утеплювати інші частини тіла. –

– За якої температури не можна купатися?

– Якихось особливих обмежень немає, бо змінюється лише температура повітря, а у воді вона майже завжди тримається на рівні плюс 5 градусів. Однак купатися не варто за сильного вітру, щоб не обдувши мокру голову.

– Досвідчені моржі купаються і у сильний мороз. Але ідеальні умови для зимового купання – мінус 5 градусів та сонце.

— Говорять, що люди, які занурюються у воду на Йордан, ніколи не хворіють після такого купання.

– Вода справді стає цілющою цього дня. Бачив багато людей, які окунувались на саме креще, і ще ніхто не казав мені, що захворів після цього. Скажу зі свого досвіду: я окунаюся протягом цілого року, але саме цього дня вода особлива, вона здається навіть не такою холодною. Не кожен може відважитися, але якщо ви вирішили моржувати, то найперше, що треба зробити, – підготувати собі морально та духовно. Потрібно вірити в те, що це буде корисне вашому організмові. Багато моржів перехрещується перед зануренням.

Це робиться неспроста – для того, щоб благословити воду. Щоб її цілюща сила не зашкодила, а пішла на зцілення душі й тіла.