Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Про вплив ненормативної лексики на людину
Вимовляючи матюки, людина несвідомо впливає на своє психоемоційне та фізичне здоров’я, передає sutura.org.ua
Ще давньоримський поет і філософ Публій Сір говорив, що мова – це зеркало душі.
Навіть у засобах масової інформації правильна мова зустрічається дедалі рідше. І справа не в жаргонних слівцях і чисельних англіцизмах. Зараз відбувається набагато серйозніший процес: нецензурна лайка перестає бути чимось забороненим.
«Звичне лихослів’я»
Ні вже, мабуть, жодної соціальної кулі, куди б не проник мат. Лаються всі: від п’ятирічних дітлахів до вісімдесятилітніх людей похилого віку. Не лише бомжі, алкоголіки, а й представники, здавалося б, інтелігентних професій. Присутність поблизу жінок і дітей уже нікого не стримує. Схоже, недалеко ту годину, коли можна буде сказати: “Мі матом не гавкаємо, матом розмовляємо”.
Поширене так зване «звичне лихослів’я». Воно притаманне людям із низьким рівнем культури (не плутаємо з рівнем освіти). Для них матюки є звичайними і використовуються автоматично. Головним місцем формування звичного лихослів’я є сім’я, а основною причиною – який панує у батьківщині культурний вакуум. Батько і мати – головний авторитет для своїх дітей, саме батьки повинні привити дитині найважливіші життєві орієнтири. Якщо дитина з детства чує у себе вдома нецензурну лексику, для нього буде природним так само лаятися потім і при своїх власних дітей.
Особливо обурює, коли нецензурно висловлюються зовсім молоденькі дівчата. Уявіть, що їдете в маршрутці, напроти сидить дівчина зовсім незвичайної краси – справжня тургенєвська панночка. Вона розмовляє зі своєю подругою, між справою вставляючи матюки. Всі враження від її краси зникає геть.
Або йдете вулицею, ззаду – хлопець зі своєю подругою. Він говорити не вщухаючи, але єдиними цензурними словами у його промові виявляються союзи та прийменники. Дівчина не тільки не осмикує свого приятеля, а й, схоже, добре його розуміє.
Люди, які матюкаються, не замислюються про те, яке враження справляють на оточуючих. В очах інших людей така людина миттєво отримує мінус десять балів, а дівчина відразу і однозначно оцінюється як вульгарна. Ну і ставлення до неї стає відповідним. Якщо публічно лається молодий чоловік, він повинен розуміти, що на романтичні відносини з доброю, пристойною дівчиною він може не розраховувати. Мат – демонстрація неповаги до співрозмовника. Груба лайка руйнує будь-які відносини.
Оточуючим теж несладко
Існує помилкова думка, що мат навіть корисний. Мол, завдяки йому людина може «випустити пару», зняти лишню напругу. Насправді ж, стверджує лікар-психофізіолог Леонід Олександрович Китаєв-Смик, людина таким чином розписується у своїй неспроможності і намагається самоствердитися. Тобто звичка до матірної лайки найчастіше свідчить про притаманні людині комплекси.
На жаль, прихильники лайливих виразів не усвідомлюють, що груба лайка має далекосяжні наслідки і справляє серйозне вплив на матюки і на оточуючих його людей.
Коли людина чує на свою адресу брутальну лайку (заслужену чи ні – неважливо), у нього мимоволі частішає серцебиття, буквально дах кидається в голову, настрій на нулі. Ми схильні довго пам’ятати словесні образи, доводячи собі до стресу. За умови регулярних зустрічей з людською агресією такі стреси стають дедалі частіше і в результаті можуть призвести до нервних зривів. Від них недалеко і до серйозніших захворювань.
Слово матеріальне
Доктор філософських наук, кандидат філологічних наук Вадим Юрійович Михайлин вважає, що регулярне використання нецензурних слів призводить до психологічних відхилень і сприяє подальшій деградації людини. Погіршуються розумові процеси, в результаті індивід все частіше приймає помилкові рішення, що позначається на його способі життя в цілому.
Доктор біологічних наук Ігор Борисович Белявський в результаті 17-річних досліджень встановив, що любителі лихослів’я виглядають старшими за свої роки. У них рано виявляються вікові зміни на клітинному рівні, що призводить до різних хронічних захворювань.
Були проведені інші наукові дослідження. В результаті спостережень з’ясувалося, що вживання ненормативної лексики веде до деградації особистості:
– підвищує агресивність, робить людину злим та некерованим;
– притуплює почуття сорому та породжує хибне відчуття вседозволеності;
– збіднює мову та мислення людини, знижує загальний рівень інтелекту, порушує картину світосприйняття;
– надає негативний вплив на самого матюка і на оточуючих його людей.
Крім того, звикнувши висловлювати свої думки за допомогою матюка, людина усвідомлює, що йому важко від цього відмовитися.
Змінимо ситуацію разом
Поширення ненормативної лексики сигналізує про бездуховність суспільства. Якщо задуматися про цю проблему, стає тривожно за дітей та онуків. Адже змінити ситуацію цілком у наших силах.
Якщо кожен громадянин буде хоча б намагатися говорити виключно на добрій, правильній мові, то через деяку годину цілком реальним буде сказати: “А життя-то налагоджується!”
Ось один з коментарів до посту:
– Коли повернешся до жилухи, візьми та запиши на диктофон кілька матів, і почни їх відтворювати якійсь домашній рослині.
– Ця квітка в тобі скоро загнеться, добре, якщо вона одна, а то загине весь твій сад. І ти разом із ним, якщо будеш довго слухати мантри руйнування та смерті.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!