Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Прорізування зубів

Прорізування зубів

Прорізування зубів – фізіологічний процес виходу коронкової частини зуба на поверхню альвеолярного відростка щелепи та ясен. Прорізування молочних зубів супроводжується місцевими ознаками (почервонінням, набряком і «свербінням» ясен, рясним слинотечею) та загальними симптомами (занепокоєнням, зниженням апетиту, порушенням сну). Для полегшення процесу прорізування зубів можна давати дитині спеціальні «прорізувачі», проводити масаж ясен, використовувати гелі, що анестезують, робити аплікації з лікарськими травами. При погіршенні загального самопочуття доцільно проконсультуватися із педіатром чи дитячим стоматологом.

Загальні відомості

Прорізування зубів – етап розвитку зубощелепної системи, що характеризується появою молочних чи постійних зубів у дитини. Прорізування та зміна зубів є природними процесами, які, з одного боку, зумовлені розвитком та зростанням організму дитини, а з іншого – відображають рівень його соматичного здоров’я, паспортний та біологічний вік. Прорізування зубів відбувається у певні терміни; водночас, у перебігу цього процесу навіть у здорових дітей можуть спостерігатися індивідуальні відхилення. У людини протягом життя повний цикл прорізування зубів відбувається двічі: молочні (тимчасові) зуби з’являються у 6 міс. – 24-30 міс.; у віці 5-14 років вони замінюються на постійні зуби.

В даний час у дитячій стоматології спостерігається тенденція до скорочення термінів розвитку та більш раннього прорізування зубів, яке пов’язується із загальною акселерацією. Оцінка правильності протікання прорізування зубів у дитини може бути дана дитячими фахівцями – педіатрами та стоматологами.

Прорізування зубів

Терміни прорізування зубів

Критеріями фізіологічного прорізування зубів є певні терміни, певний порядок та парність (одночасна поява однойменних зубів у правій та лівій половині щелепи).

У новонароджених у ротовій порожнині зуби відсутні; слизова оболонка покриває край альвеолярного відростка, утворюючи щільний валик. Проте процес закладки зубів починається вже на 6-8-му тижні ембріогенезу. До моменту народження в кожній щелепі дитини вже залягає по 10 тимчасових та 8 постійних фолікулів (зачатків зубів), які знаходяться на різній стадії розвитку та мінералізації. Інші зачатки постійних зубів формуються в щелепах вже після народження.

Прорізування молочних зубів у дітей у середньому починається у віці 6-7 місяців, коли закінчується формування коронки зуба і починає розвиватися його корінь. Першими в порожнині рота з’являються нижні центральні різці, потім (8-9 міс.) – Верхні центральні різці. Прорізування верхніх бічних різців відбувається у дитини на 9-11 міс.; нижніх бічних – об 11-13 міс. Далі приблизно 1-1,5 року з’являються перші верхні моляри (корінні зуби), за ним – перші нижні моляри. Потім послідовно прорізуються ікла на верхній і нижній щелепі (16-20 і 17-22 міс. відповідно). Прорізування молочних зубів завершується у віці 2-2,5 років появою других нижніх та верхніх молярів.

Таким чином молочний прикус у дітей налічує 20 зубів; премоляри у ньому відсутні. У педіатрії для орієнтовної оцінки кількості зубів дитини до року використовується формула: N – 4, де N – вік місяцях. Терміни прорізування зубів у дітей, що нормально розвиваються, можуть зрушуватися в той чи інший бік: так, у одних молочні зуби з’являються у віці 4 міс. – 2-х років; в інших – з 8-10 міс. до 35 років.

Відразу після прорізування молочні зуби мають пористу та шорстку емаль, в якій міститься мало мікроелементів. Тому при недотриманні належного гігієнічного догляду за зубами, режиму харчування, стоматологічної профілактики (герметизації фісур, аплікації препаратів, що містять фтор, глибокого фторування) існує високий ризик розвитку карієсу молочних зубів. Наслідком внутрішньоутробного недорозвинення тканин зуба може бути гіпоплазія емалі.

Терміни прорізування постійних зубів зазвичай збігаються зі строками випадання молочних. Як правило, вже слідом за випаданням тимчасового зуба в лунці видно бугри або частину ріжучого краю постійного зуба. Прорізування постійних зубів починається з перших молярів у віці 5-6 років. Постійні центральні різці (нижні, потім верхні) з’являються 6-8 років; за ними, у 8-10 років, відбувається зміна бічних різців. Прорізування іклів, перших і других премолярів (малих корінних зубів) посідає вік 10-12 років. Останніми до 13-14 років прорізуються другі моляри. До 17-25 років з’являються зуби мудрості (іноді вони зовсім не прорізуються).

Дитячі постійні зуби значно відрізняються від зубів дорослої людини за своїми анатомічними особливостями. Зокрема, у постійних зубах у дітей обсяг порожнини зуба та пульпи значно більший, а кількість твердих тканин – менша, тому різні екзогенні фактори можуть легко викликати карієс та пульпіт. Тому так важливо від початку забезпечити правильний догляд, регулярно проходити професійну гігієну, обробку зубів фтористими препаратами.

Чинники, що впливають на терміни прорізування зубів

На терміни та особливості прорізування зубів впливають спадкові та середові фактори. Серед останніх провідна роль приділяється обтяженому перинатальному анамнезу: токсикозам вагітності, резус-конфлікту, внутрішньочерепній родовій травмі, недоношеності, інфекційним захворюванням періоду новонародженості та ін.

У таких дітей терміни прорізування зубів можуть затримуватись приблизно у 2 рази. Пізніше прорізування зубів відзначається і в дітей, народжених від матерів із вадами серця, які перенесли герпетичну інфекцію, токсоплазмоз та інших. захворювання.

Правильне формування зубощелепної системи багато в чому залежить від розвитку дитини на перший рік життя. Так, відмічено, що терміни прорізування молочних зубів порушуються при вродженому гіпотиреозі, а час і порядок при рахіті. Порушення процесів прорізування та зміни зубів можуть відзначатись при патології гіпофіза, повній відмові від грудного вигодовування, сепсисі новонародженого, частих ГРЗ, перенесеної пневмонії та ін. У свою чергу, порушення прорізування зубів може призвести до формування неправильного прикусу у дітей.

Деякі вчені відзначають, що у первісток зуби прорізуються раніше, ніж у дітей; у хлопчиків пізніше, ніж у дівчаток, а у дітей молодих батьків – пізніше, ніж у дітей пізньородних. Зустрічаються випадки народження дітей з зубами, що вже прорізалися (частіше центральними нижніми різцями). Причини внутрішньоутробного прорізування зубів невідомі, проте цілком точно можна сказати, що зуби, що передчасно з’явилися, є неповноцінними за своєю структурою і мають несформовані до кінця коріння. Такі зуби підлягають видаленню невдовзі після прорізування. В іншому випадку при ссанні вони постійно травмуватимуть сосок матері, що може призвести до розвитку маститу. Внутрішньоутробно зуби, що прорізаються, є молочними, тому постійні зуби після їх видалення з’являться тільки в 6-7 років.

Симптоми прорізування зубів

Незважаючи на стійку думку, що прорізування зубів у немовлят неминуче супроводжується «зубною лихоманкою» (підвищенням температури, блюванням, проносом, шкірними висипаннями, епізодами судом), дитячі стоматологи наполягають на хибності подібних уявлень. Будучи фізіологічним процесом, що тривають протягом 2,5 років, прорізування зубів не може і не повинно супроводжуватися патологічними проявами.

Більшість симптомів, які у цей період, пов’язані безпосередньо з прорізуванням зубів, а служить проявом загальної інфекції чи порушень харчування. Це з введенням прикормів, винятком захисного впливу материнського молока, дефіцитом вітамінів та інші чинниками, які збільшують сприйнятливість дитини до різних інфекцій. Часто період прорізування зубів хронологічно збігається з ГРВІ, гострою кишковою інфекцією, вірусним стоматитом, ангіною, ринітом, тонзилітом, отитом, реакцією на вакцинацію або з появою нового препарату раціоні дитини.

Разом з тим, прорізування зубів у більшості дітей грудного віку супроводжується однотипними проявами, що дозволяє розглядати їх як симптоми цього стану, а не фонових захворювань. Зазвичай провісники прорізування зубів з’являються за 3-5 днів до виходу верхівки зуба зі слизової оболонки ясен і відразу після цього стихають. Місцевими ознаками швидкого прорізування зуба є набухання і почервоніння ясна. Іноді за 2-3 тижні до прорізування зуба на яснах з’являється гематома у вигляді невеликої пухлини синюшного кольору. Зазвичай наявність гематоми не вимагає втручання, проте при її збільшенні у розмірах проводиться надріз слизової оболонки та евакуація вмісту. Іноді прорізування зуба супроводжується незначною кровотечею з ясен.

Наслідком механічного подразнення чутливих нервів ясна зубами, що прорізуються, служить так званий «свербіж» ясен, що виражається в тому, що дитина починає тягнути в рот різні предмети, гризти і кусати їх ясенними валиками. З цієї причини при прорізуванні зубів відзначається посилене слиновиділення. Рясна слинотеча частково пояснюється новим для дитини сидячим становищем, а також незначною глибиною ротової порожнини і невмінням вчасно ковтати слину, тим самим регулюючи її кількість. Внаслідок слинотечі може з’явитися подразнення та висипання в ділянці рота, підборіддя, щік, грудей.

Загальними симптомами прорізування зубів може бути підвищення температур тіла понад 37,5°С, не пов’язане з іншими причинами; блювання, спричинене заковтуванням слини; кашель, зумовлений попаданням слини у дихальні шляхи. У дітей може порушуватися сон, знижуватися апетит (аж до відмови від їжі), з’являтися дратівливість та плаксивість.

Допомога при прорізуванні зубів

При значних відхиленнях у термінах прорізування зубів (якщо до року дитина не має жодного зуба) слід проконсультуватися з дитячим стоматологом. У цьому випадку потрібно виконання ортопантомограми для оцінки стану зачатків зубів та виключення адентії.

Полегшити стан дитини при прорізуванні зубів можна, оточивши малюка батьківською турботою та ласкою та регулярно проводячи нескладні процедури. Для зняття сверблячки і болю використовуються спеціальні гелі з місцево анестезуючим ефектом, які можна втирати в ясна кілька разів на добу. Можна обробляти ясна розчином соди, відваром шавлії, ромашки чи кори дуба. При вираженому больовому синдромі допустиме застосування знеболювальних препаратів (ібупрофену, парацетамолу та ін.). Якщо дитина погано переносить прорізування зубів, можна заздалегідь відвідати дитячий гомеопат, який порекомендує індивідуальні гомеопатичні препарати.

У період прорізування зубів доцільно використовувати так звані прорізувачі для зубів – спеціальні іграшки з м’якого пластику, які дитина може гризти без ризику зашкодити яснам. Допомогти малюку може спеціальний масаж ясна пальцем, обгорнутим марлею, змоченою у холодній воді.

Догляд за зубами після прорізування

Під час консультації фахівець оцінить будову щелепно-лицьового апарату, стан вуздечок язика та губ, порекомендує правильний догляд за зубами. Надалі відвідування дитячого стоматолога мають стати регулярними – 2 рази на рік для профілактики карієсу.

Перші молочні зуби слід чистити 2 рази на день за допомогою шматочка марлі або силіконової щітки на палець без зубної пасти. З 1 року можна чистити сухою зубною щіткою, а з 2-х років використовувати дитячу зубну пасту.

Здоров’я постійних зубів великою мірою залежить стану молочних. Різні ураження тимчасових зубів можуть зашкодити зачатки постійних, тому лікування карієсу молочних зубів є обов’язковим. Для правильного перебігу процесу мінералізації емалі необхідно збагачення раціону продуктами, багатими на фосфор, кальцій, вітамін С; обмеження вживання солодкого.

Enhanced throttle response is another key gain from ecu remapping.