Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Психогенна форма передчасного сім’явипорскування
Психогенна форма передчасного сім’явипорскування – рання еякуляція, обумовлена виключно психологічними чинниками за відсутності органічних проблем. Психогенна форма передчасного сім’явипорскування може бути пов’язана з неврозом очікування невдачі, сексуальним перезбудженням, нерегулярним статевим життям та іншими причинами. При даній формі сексуальної дисфункції тривалість статевого акту у чоловіка може бути різною із різними партнерками; формується страх сексуальних контактів, знижується самооцінка. При психогенній формі передчасного сім’явипорскування чоловікові потрібна допомога андролога-сексолога або психолога.
Загальні відомості
Психогенна форма передчасного сім’явипорскування – короткий статевий акт зі швидкою еякуляцією, викликаний зовнішніми або внутрішніми психотравмуючими факторами. Психогенна форма передчасного сім’явипорскування не пов’язана з фізіологічними (органічними) причинами (підвищеною чутливістю головки статевого члена, неврологічною патологією, урологічними проблемами – простатитом, везикулітом, короткою вуздечкою статевого члена та ін.). В основі її розвитку в тій чи іншій мірі є психогенний компонент. Психогенна форма передчасного сім’явипорскування надалі може призвести до психогенної імпотенції, тому вивчається не тільки в рамках сексології та психотерапії, але також урології та андрології.
Класифікація психогенних форм сексуальних розладів
Приблизно 80% випадків різних сексуальних дисфункцій у чоловіків і жінок у тому мірою пов’язані з психологічними чинниками. У жінок до порушень статевої функції психогенного характеру відносяться відсутність (алібідемію) або зниження (фригідність) статевого потягу, ненаступ оргазму (аноргазмію), болючість статевого акту (диспареунію або геніталгію), рефлекторне судомне скорочення м’язів статевих шляхів (вагінізм).
Психогенні сексуальні розлади у чоловіків включають зниження лібідо або його відсутність, психогенну еректильну дисфункцію або імпотенцію, порушення еякуляції (передчасне сім’явипорскування, анеякуляцію, астенічну еякуляцію), ослаблення або відсутність оргазму, страх статевої неспроможності. Психогенна форма передчасного сім’явипорскування може бути постійною або минущою.
Психогенна форма передчасного сім’явипорскування
Причини психогенної форми передчасного сім’явипорскування
Найчастіше в основі передчасної еякуляції психогенного характеру лежить надмірно сильне статеве збудження. Зазвичай сексуальне перезбудження характерне для молодих людей, які нещодавно розпочали статеве життя, проте також може бути притаманним і цілком зрілим і досвідченим чоловікам. Занадто сильне статеве збудження супроводжується стрімким наростанням напруги у відповідних відділах головного мозку. При досягненні «порогового рівня» збудження чоловік вже не може довільно контролювати процес еякуляції, тому сім’явипорскування настає передчасно.
Психогенна форма передчасного сім’явипорскування може розвиватися внаслідок неврозу очікування невдачі. Зазвичай цьому передує не надто успішний «статевий дебют», який може бути пов’язаний з недосвідченістю молодої людини, станом алкогольного сп’яніння, страхом бути відкинутим або осміяним, страхом не задовольнити партнерку і т. п. Тривожне очікування сексуальної невдачі часто виникає у тривожному із слабкою статевою конституцією.
Досить часто проблема психогенної форми передчасного сім’явипорскування лежить у площині міжособистісних відносин між статевими партнерами. У цьому випадку психологічними факторами передчасного сім’явипорскування можуть виступати відсутність взаєморозуміння і довіри між чоловіком і жінкою, страх зради, відсутність глибокої прихильності один до одного, незадоволеність відносинами, страх зараження ІПСШ та ін. відпочинку і сну, також може розвиватися психогенна форма передчасного сім’явипорскування.
Іноді психогенна форма передчасного сім’явипорскування носить строго вибірковий (ситуаційний) характер, тобто проявляється лише при статевих зносинах з певною жінкою або в певній ситуації.
Симптоми психогенної форми передчасного сім’явипорскування
Нездатність чоловіка забезпечити статеве задоволення партнерки порушує сімейні взаємини та нерідко призводить до розриву стосунків. Неодружені чоловіки, які страждають на психогенну форму передчасного сім’явипорскування, не наважуються створити сім’ю і намагаються уникати близького спілкування з жінками. Чоловіки вкрай болісно переживають свою статеву «неповноцінність» – це веде до зниження самооцінки та якості сексуального життя, ще більшою мірою посилює психологічну складову передчасного сім’явипорскування.
Характерною рисою психогенної форми передчасної еякуляції є різна тривалість статевого акту з різними партнерками. Поліпшення ситуації, як правило, сприяють думки на абстрактні теми або прийняття невеликих доз алкоголю. Іноді пацієнти з психогенною формою передчасного сім’явипорскування фіксують свою увагу на уявних соматичних захворюваннях, намагаючись знайти в них виправдання своєї сексуальної неспроможності. Лібідо, ерекція та оргазм при психогенній формі передчасного сім’явипорскування можуть бути нормальними або вдруге ослабленими.
Діагностика та лікування психогенної форми передчасного сім’явипорскування
Зазвичай психогенна форма передчасного сім’явипорскування діагностується за відсутності у чоловіка органічних передумов до ранньої еякуляції. Тому обстеження пацієнта, який страждає на передчасну еякуляцію, починається в кабінеті андролога або уролога. В рамках діагностичних заходів проводиться комплексне урологічне обстеження (УЗД передміхурової залози, статевого члена та органів мошонки, УЗДГ, функціональні тести, дослідження секрету простати та уретрального мазка та ін.).
Психологічні проблеми з передчасною еякуляцією можуть вирішуватися самостійно з віком та набуттям досвіду статевого життя. У багатьох випадках після 30-35 років у міру зниження статевої збудливості тривалість статевого акту у чоловіків продовжується. Якщо проблема зберігається, чоловікові потрібна допомога психолога (психотерапевта) чи сексолога. Провідним методом лікування психогенної форми передчасного сім’явипорскування стає психотерапія (сугестивна терапія, гіпнотерапія, аутогенні тренування). Одночасно проводиться роз’яснювальна робота з дружиною чи постійною статевою партнеркою.
Для зниження підвищеної тривожності можуть бути показані вібраційний масаж промежини, висхідний і циркулярний душ, загальні ванни, гальванізація та індуктотермія спинальних центрів, що знижують збудливість еякуляторного центру і одночасно мають психотерапевтичний ефект. У деяких випадках подолати сексуальну дисфункцію допомагає призначення антидепресантів, транквілізаторів та нейролептиків.
У більшості випадків психогенна форма передчасного сім’явипорскування носить оборотний характер. Тому не слід соромитися та замовчувати наявність проблеми, уникати професійної допомоги спеціалістів. Велике значення у подоланні сексуальної дисфункції відіграє наявність поряд з чоловіком, яка розуміє і чуйну жінку.