Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Пухлини повік
Пухлини повік – група доброякісних та злоякісних новоутворень, а також пухлин з місцевим агресивним зростанням, але без здатності до віддаленого метастазування. Виявляються косметичним дефектом різного ступеня виразності. На столітті виявляються бляшки, вузли та виразкові поверхні. Злоякісні та місцево деструюючі пухлини повік можуть проростати прилеглі тканини. Діагноз встановлюється з урахуванням клінічних ознак, даних гістологічного та цитологічного досліджень та результатів інструментальних обстежень. Лікування – операції, кріодеструкція, променева терапія.
Загальні відомості
Пухлини повік – доброякісні, злоякісні та місцеводеструюючі новоутворення, розташовані в області верхньої або нижньої повіки. Складають близько 80% від загальної кількості пухлин ока та придаткового апарату. Найчастіше мають доброякісний перебіг. Найпоширенішим злоякісним ураженням є рак століття, який становить трохи більше 30% загальної кількості пухлин даної зони і трохи більше 5% загальної кількості випадків раку шкіри. Серед факторів ризику розвитку злоякісних пухлин повік – хронічні блефарити, тривалі виразки, тривала інсоляція, пігментна ксеродерма і пігментні невуси. Імовірність виникнення більшості новоутворень зростає з віком. Лікування здійснюють фахівці в галузі онкології та офтальмології.
Пухлини повік
Доброякісні пухлини повік
Характерно повільне прогресування, відсутність інфільтруючого росту та здатності до віддаленого метастазування. Зазвичай протікають сприятливо, причиною звернення лікаря стає косметичний дефект. Більше 60% від загальної кількості пухлин повік мають епітеліальне походження (папілома, стареча бородавка), близько 25% походять з м’яких тканин (ліпома, фіброма), 12% відносяться до категорії пігментних новоутворень (доброякісний невус).
Папілома (папілярна і плоска акантоепітеліома) повік є вузол, пов’язаний із століттям тонкою ніжкою або широкою основою. Може бути одиночною або множинною. Зазвичай знаходиться на краю століття. На вигляд папілома повік може нагадувати ягоду малини або суцвіття цвітної капусти. Характерна багаторічна безсимптомна течія. В окремих випадках може зловживати. Іноді пухлина століття навіть за відсутності ознак малігнізації поширюється за межі шкіри на сльозові шляхи, слизову оболонку століття і навіть придаткові пазухи.
Старча бородавка (себорейний кератоз, базальноклітинна папілома) – пухлина повік, на вигляд подібна з папіломатозним невусом. Являє собою екзофітно зростаючий вузол коричневого, сірого або жовтуватого кольору. Зазвичай розташовується нижньому столітті. Безболісна, щільна на дотик. Може бути жирною або сухою. Пухлина століття розвивається протягом багатьох років, зазвичай не виявляє схильності до малігнізації. Спостерігається інтенсивніше зроговіння порівняно з папіломою.
Кератоакантома – щільна пухлина повік діаметром 1-3 см із заглибленням у центрі. Поряд із століттями може вражати вушні раковини, область щік та спинки носа. Провокуючими факторами є травми, вірусні інфекції та тривалий контакт із деякими токсичними речовинами. Схильна до самостійного загоєння з утворенням втягненого рубця, що деформує. Тривалість захворювання – 9-12 тижнів. Протягом перших 3-5 тижнів пухлина століття зростає, потім настає стадія виразки та загоєння. Зазвичай не рецидивує.
Трихоепітеліома – пухлина повік, що виникає з волосяних фолікулів. Зазвичай розвивається у дитячому чи підлітковому віці. Є щільним вузликом розміром 1-3 мм. В окремих випадках може зростати до 1 см. Буває одиночною або множинною, нерідко в одного хворого виявляється понад 10 пухлин повік. Може озлоякісти, трансформуючись в базальноклітинний рак. Лікування – припікання або ексцизія вузликів.
Сирингоаденома – рідкісна пухлина повік, що походить з епітеліальної вистилання потових залоз. Є щільним пухлиноподібним утворенням, що складається з безлічі порожнин. Вирізняється дуже повільним зростанням.
Доброякісний невус – група пігментних пухлин повік. Виглядає, як плоска пляма, вузлик або папіломатозна освіта, що зазвичай розташовується в інтрамаргінальному просторі. Колір пухлини століття може бути жовтуватим, світло-коричневим, насиченим коричневим або майже чорним. У дитячому віці спостерігається доброякісна течія. У дорослих відзначається схильність до злоякісного переродження.
Фіброма – пухлина століття мезодермального походження. Це гладкий вузол на підставі або вузькій ніжці. Діаметр новоутворення може досягати кількох сантиметрів. Характерний дуже повільне зростання. Малігнізація спостерігається вкрай рідко. Лікування оперативне.
Ліпома – ще одна мезодермальна пухлина повік. Зазвичай, виявляється у молодих жінок. Як правило, розташовується в області верхньої повіки. М’яка, еластична, жовта при просвічуванні. Може бути одностороннім або двостороннім. Іноді поєднується з ліпомами інших локалізацій (у ділянці грудей, спини, верхніх кінцівок). Лікування оперативне.
Пухлини повік з місцеводеструюючим зростанням
Базаліома – досить поширена пухлина повік. Є найпоширенішою формою раку повік, що становить 75-80% від загальної кількості випадків захворювання. Зазвичай виникає після 50 років, рідше трапляється у пацієнтів молодого віку. Базальноклітинні пухлини зазвичай локалізуються у зовнішньому кутку ока, рідше – на нижньому та верхньому столітті або у внутрішньому кутку ока. Для новоутворень нижньої повіки характерний більш повільне і менш агресивне зростання порівняно з ураженнями внутрішнього кута ока.
Базаліома є вузликом, оточеним валиком. Пухлина століття повільно прогресує, поступово проростаючи навколишні тканини та руйнуючи прилеглі анатомічні утворення. У запущених випадках може руйнувати очне яблуко, орбіту та придаткові пазухи. Може давати лімфогенні метастази, віддалене метастазування виявляється рідко. Існує чотири форми цієї пухлини повік: вузлова, поверхнево-склеротична, руйнівна та виразкова.
Вузлова форма пухлини століття є безболісним світлим щільним вузликом на широкій основі. При виразковій формі в ділянці століття з’являється безболісна виразка з піднятими краями. Згодом виразка збільшується у розмірі, на її поверхні утворюються кров’яні скоринки. Руйнівна форма пухлини повік відрізняється швидким агресивним зростанням. Стає причиною грубих косметичних дефектів, у короткий термін проростає в навколишні тканини.
На початковій стадії склеротичної форми області століття з’являються лусочки. Під лусочками виникає мокнуча ділянка, оточена валиком. Надалі в центрі ураженої ділянки формується вогнище рубцювання, по краях пухлина століття продовжує зростати. Лікування – хірургічне висічення базаліоми. У разі дефекту проводять реконструктивні операції. При відмові хворого від хірургічного втручання та невеликих пухлинах повік, розташованих у ділянці внутрішнього кута ока, застосовують променеву терапію. Прогноз сприятливий. Стійка тривала ремісія спостерігається у 95-97% хворих.
Прогресуючий невус – пігментна пухлина повік. Є уродженою чи розвивається у віці до 20 років. Зростання новоутворення може бути зумовлене як озлокачествленням, так і гормональними змінами в період пубертату. Про малігнізації свідчать зміна кольору, поява ореолу або нерівномірного забарвлення, зона гіперемії навколо пухлини століття, лущення, утворення скоринок і виразка. Лікування – традиційні оперативні втручання, лазерна хірургія, радіохірургія, можливе у поєднанні з радіотерапією.
Злоякісні пухлини повік
Рак століття – злоякісне новоутворення століття. Зазвичай розвивається і натомість передракових захворювань шкіри століття. До групи онкологічних поразок століття зі схильністю до віддаленого метастазування відносять плоскоклітинний рак та метатипічний рак. Плоскоклітинна пухлина століття на початкових стадіях є невеликим вогнищем легкої еритеми. Надалі в ураженій області виникає зона ущільнення, що перетворюється на виразку з щільними заглибленими краями. Пухлина може давати як лімфогенні, і гематогенні метастази. Метатипічний рак за своєю гістологічною будовою є проміжною формою між плоскоклітинною та базальноклітинною пухлиною повік. Схильний до швидкого зростання та раннього метастазування.
Лікування може бути оперативним чи консервативним. Виконують хірургічне видалення або діатермоексцизію новоутворення з навколишніми незміненими тканинами. Широко застосовують близькофокусну рентгенотерапію. При невеликих пухлинах повік іноді використовують хіміотерапію. У запущених випадках здійснюють екзентерацію очниці у поєднанні з передопераційною радіотерапією. Прогноз досить сприятливий, п’ятирічна виживання становить 88%.
Рак мейбомієвих залоз – рідкісна пухлина повік високого ступеня злоякісності. Зазвичай знаходиться на верхньому столітті. Зовні нагадує базаліому. Швидко прогресує та метастазує. Лікування – радіотерапія. Навіть під час проведення своєчасного адекватного лікування у 90% хворих рецидиви виявляються протягом двох років після закінчення терапії. П’ятирічне виживання становить 35-50%. Летальний результат настає внаслідок метастазування.
Меланома століття – найбільш злоякісна пухлина століття. Діагностується нечасто. Зазвичай меланома локалізується в ділянці нижньої повіки, зовнішнього або внутрішнього кута ока. Найчастіше є плоска пляма з нерівними розпливчастими контурами, рідше – вузол зі схильністю до кровотеч. Колір – від жовтуватого до майже чорного. Пухлина століття оточена зоною гіперемії та посиленої пігментації. Плоскі новоутворення переважно ростуть по поверхні, вузлові форми швидко проникають углиб тканин.
При меланомах розміром менше ніж 10 мм здійснюють хірургічне висічення з використанням мікрохірургічних технік. При пухлинах повік розміром більше 15 мм застосовують променеву терапію. Прогноз залежить від товщини новоутворення. При меланомах товщиною менше 0,75 мм середня п’ятирічна виживання становить близько 100%, при вузлах товщиною понад 1,5 мм – 50%. Причиною загибелі стає віддалене метастазування.