Щорічно 26 жовтня в Азербайджані проходитиме свято граната Nar Bayrami. Гранат для мешканців цієї країни – справжній король фруктів. В Азербайджані зростає більшість відомих сортів гранату – “Велес”, “Ширін”, “Гюлейша”, “Шіхбаба” та безліч інших. З гранату роблять соки, варення, соуси. Гранатові дерева, крім Азербайджану, зростають у Криму, Вірменії, Грузії, Таджикистані, Узбекистані, Іспанії, Італії, Португалії, Франції, Ірані та інших країнах.

КИСЛО-СОЛОДКА ЯГОДУ. Втім, якщо розібратися, гранат – це не фрукт, а крупна ягода з дуже щільною шкірочкою, під якою ховаються від 700 до 2000 насіння з кисло-сладким смаком. Огромною користю володіють не тільки насіння граната, а й листя, квіти, кора та коріння самого дерева. Наприклад, відвар кореня використовують як знеболювальний, фруктову м’якоть – для покращення апетиту. Гранатовий сік можна втирати в шкіру для нормалізації травлення, він знижує температуру, втамовує жажду, є профілактичним засобом від новоутворень, покращує якісний склад крові.

Кінець жовтня – початок сезону гранатів. Всього один плід на день підніме вам настрій, подарує потрібну порцію вітамінів і допоможе зміцнити здоров’я.

СІК З ГРАНАТУ

За старих годин, щоб добути дуже смачний гранатовий сік, доводилося м’яти плід у руках, а потім протикати шкірку та пити прямо з нього. В наш час сік добуватись простіше – за допомогою соковижималки для цитрусових, або ж видавлюється прямо із зерен у посуді за допомогою товкушки, а потім проціджують. За бажання його можна розбавляти водою – так рекомендують робити тим, у кого підвищена кислотність. Гранатовий сік зберігає ті ж корисні речовини і витамини, що і цілий гранат, і чудово засвоюється організмом.

ВІДКРИВАЄМО ПЛІД

Варіант 1: покласти на якусь годину в морозильну камеру, після чого розрізати на частини – так зерна буде легше витягнути.

Варіант 2: зрізати верхівку, надрізати у кількох місцях шкірку, покласти у холодну воду та потримати п’ять хвилин. Після цього, притримуючи гранат під водою, розламати його. Зерна випадуть і на дні.

Варіант 3: зрізати низ плода, зробити посередині круговий надріз (не чіпаючи зерен). Взятися за обидва зрізи та розламати гранат на половинки.

ПОМІЧНИК НА КУХНІ

Якщо у вас є якісний гранатовий сік, з нього можна приготувати різні соуси та маринаді.

Соус наршараб, наприклад, на Кавказі використовують як добавку до м’яса, птиці чи риби, як основу для киселів та інших напоїв, а також салатних заправок. Щоби його приготувати, гранатовий сік близько години уварюють на дуже маленькому вогні. Після цього до соусу додають цукор та спеції – базилік, коріандр, корицю, перець, сіль.
Якщо хочете надати стравам з яловичини чи баранини легкий кислуватий присмак, додайте в маринад гранатовий сік.

ДЛЯ СИРОПУ І САЛАТУ. Сироп Гренадіні, який використовують для приготування коктейлів, роблять на основі гранатового соку та цукрового сиропу. Сік гранату додають у пироги, коктейлі, желе, парфі, чурчхелі. Свіжі зерна – у салати, плов, кускус, морожене, десерти, з ними запікають рибу. В Індії гранатові зерна сушать, перемелюють та приправляють ними овочеві страви.

ЦІКАВІ ФАКТИ: кров Діоніса і картини Ботічеллі.

Слово “гранат” походить від латинського granatus, що означає “зернистий”.
Гранат відомий з давніх годин, і вже складно встановити, де його вперше стали культивувати. За загальноприйнятою версією – у Персії.
Стародавні єгиптяни приписували гранату чудодійні властивості, а греки думали, що криваво-червоний гранатовий сік – це дах бога Діоніса.
Грецька легенда свідчить, що вперше поросток цього рослини на острові Крит посадила богиня любові Афродіта на згадку про загиблого коханого. В наш час гранат на Криті вважається символом багатства.
Гранат згадок у Корані та Біблії. Існує версія, що саме гранат – “райське яблуко”, яке росло у божественному саду і спричинило гріхопадіння Адама і Єви.
Цей плід – символ як божественних правителів, так і земних. На ряді картин та ікон Мадонна намальована з гранатом, правителі різних країн використовували його як знак династії.
Зображення граната є на старовинних картах Таро, картинах Леонардо да Вінчі, Сандро Ботічеллі та Сальвадора Далі, на старовинних монетах турецького міста Сіде.
Гранат приміщень на герб Боготи, столиці Колумбії, тріснутий гранат на гербі Іспанії символізує Андалусію.
Побутує версія, що іспанське місто Гранада названо так на честь граната: свого часу маври, які захопили поселення, тоді ще називалося Іліберра, висадили тут аллею гранатів.