Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Рак губи

Передракові захворювання

Рак губи являє собою пухлину злоякісного характеру, що складається з багатошарового епітелію (плоского) облямівки верхньої губи і нижньої. У жінок можна частіше спостерігати рак верхньої, а не нижньої губи. А от у чоловіків частіше зустрічається саме рак нижньої губи. Сільські жителі страждають такою хворобою частіше міських. Взагалі, в системі всіх новоутворень злоякісного характеру, рак губи становить 1,5%, а в структурі захворювань онкологією займає 9 місце. Проявляється рак губи, в основному, у віці 65-70 років.

Фактори, які сприяють появі раку губи:

  • Часті механічні та хімічні, термічні травми губи
  • Куріння і алкоголь, неякісні протези для зубів, гаряча їжа.
  • Несприятливі умови погоди: низькі температури і тривалі інсоляції
  • вроджений прагматизм
  • вірусні інфекції
  • шкідливості професійного характеру

Хейліт Манганотті – захворювання, що відноситься до облігатного передраку. Сюди ж відноситься гіперкератоз органічного характеру і бородавчатий передрак.

Шкірний ріг і папілома, лейкоплакія і Кератотомія відносяться до факультативного передраку. Сюди ж входять виразкові форми ЧПЛ, червоний вовчак та постлучевого стоматит і хейліт.

Хейліт Манганотті зазвичай проявляється ерозіями яскравого кольору. Ці ерозії спонтанно епітелізіруются, але через деякі час знову себе проявляють. Часто, ці ерозії зберігаються місяцями, не кровоточать, але доставляють дискомфорт.

Ограніческіх гіперкератоз – це певна ділянка полігональної форми, з зроговінням. Він занурений в слизову облямівки, але може злегка підніматися. Поверхня ділянки покрита лусочками, які важко знімаються. Змін фонового характеру немає.

Кератоакантома – полушаровидная пухлина округлої форми, яка виступає над нижньою губою. У центрі є невелике западіння, яке наповнене роговими масами. Під цими масами є виразка, що володіє ворсинчасті дном, вона ніколи не виділяє кров. Розсмоктується мимовільно, через кілька місяців.

Які симптоми губного раку?

Багато хворих скаржаться на загальні симптоми: поява виразок і ущільнень в губах, поява свербежу і дефектів, витікання слини, виникнення труднощів при прийомі їжі. Ранні форми захворювання раку губи з’являються на тлі передракових станів.

На каймі нижньої губи можна спостерігати змінився ділянку, покритий кіркою сіро-коричневого кольору, яка важко знімається. Промацуючи ділянку, не проявляється біль. При видаленні кірки, виникають гострі болі, і можна спостерігати кровоточать, червоного кольору, розростання на щільному підставі.

Бляшка пухлини може бути піддана некрозу і перетворитися на виразку. Ракові виразки не мають правильну форму, їх дно нерівне. Краї трохи підняті і вивернуті, навколо виразки – інфільтрація, виражена в різних ступенях. На пізніх етапах виразки й вузли інфільтріруются. Інфільтрат, при цьому, частково представлений множинними виразками і розростаннями, покритий слизової або шкірою, болючий і щільний. Може поширюватися на зеки і підборіддя, руйнує нижню щелепу.

Як проводиться діагностика і лікування раку губи?

На основі опитування, пальпації та огляду, дослідження морфологічного характеру, доктор робить висновки про загальний стан пацієнта. Після, виконується рентгенографія щелепи для того, щоб уточнити деталі поширення пухлини. Роблять рентген грудної клітини. Ще один етап – УЗД шийних лімфовузлів. Огляд краще проводити, використовуючи лупу, щоб розглянути всі особливості. Пальпації піддається не тільки пухлина, а й шийні лімфатичні вузли. Далі – цитологічне дослідження взятих мазків і відбитків, зішкребу виразки і матеріалу пункційного, взятого з лімфовузлів, уражених метастазами. Якщо відповідь цитологічного дослідження – негативний, то проводиться біопсія пухлини.

Вибір способів лікування буде залежати від того, наскільки поширився процес, і на якій стадії, на даний момент знаходиться захворювання. Береться до уваги вік і стать пацієнта, наявність патологій. Лікування, насамперед, полягає у впливі на основне вогнище (першорядний) і на зони метастазування регіонарного характеру.

Якщо хвороба знаходиться на першій або другій стадії, то лікування раку може здійснюватися відразу декількома способами: криогенним і променевим, хірургічним методом та фотодинамічної терапією.

Кріогенна методика передбачає вплив рідким азотом на інформацію, що з’явилася пухлина. Температура кипіння для азоту повинна бути 196 градусів. Такий метод може повністю вилікувати пацієнта, він щадний і легко переноситься. Його можна застосовувати і для літніх людей, а також людям з важкими патологіями. Застосовується одноразово в умовах амбулаторії.

Променевої спосіб лікування – це використання близькофокусною терапії, а також, електронної та внутрішньотканинного терапії.

Хірургічна методика застосовується, коли неможливе використання кріогенного або променевого методу.

Терапія фотодинамічного виду – вплив лазером на тлі внутрішньовенних або ж, місцевих введень фотосенсибилизирующего препарату.

Коли людина знаходиться на третій стадії раку губи, за відсутності метастазів у лімфовузлах, можна проводити лікування все тим же криогенним способом і променевим методом. У зону впливу променів включаються зони метастазування регіонарного характеру. Використовувати можна і комбінований метод лікування, який повинен підібрати лікар.

Але, щоб і зовсім не стикатися з такою хворобою, важливо знати, як провести якісну профілактику раку губи:

  • Ретельне лікування всіх фонових хвороб
  • Гігієна і захист губ
  • Відмова від алкоголю і куріння
  • Нормалізація діяльності всіх внутрішніх органів, зокрема, ШКТ, підвищення імунітету, правильне харчування.

Ці правила не так вже й складні, проте, дотримуючись їх, ви не будете переживати з приводу такого страшного захворювання, як рак.

Подальша інформація

Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.