Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Рак легенів
Причини виникнення
На превеликий жаль, ситуація в сучасному світі склалася така, що рак легенів впевнено тримає першість серед всіх інших зустрічаються онкологічних захворювань. Приблизно у 15 відсотків з усіх онкохворих страждають саме на рак легенів, причому серед чоловіків це захворювання зустрічається в 7-8 разів частіше, ніж серед жіночої частини населення. Поширеність захворювання підвищується з підвищенням вікової категорії пацієнтів: молоді і середнього віку чоловіки страждають від раку легенів у 60 разів рідше, ніж чоловіки пенсійного віку.
Рак легенів прийнято розділяти на два типи: дрібноклітинний і недрібноклітинний. Перший тип є досить агресивним видом онкології, провокуючим метастази широкого розповсюдження, причому метастази більш ніж у половині випадку виникають ще до того, як хвороба вдається діагностувати. У недрібноклітинного раку більше варіантів розвитку, які залежать від гістологічного типу.
Причини виникнення раку легень:
- Куріння. Як це не дивно, ця причина захворювання на рак легенів відома всім, однак кількість хворих від цього анітрохи не зменшується. Куріння настільки згубно через те, що в тютюновому димі міститься величезна кількість канцерогенних речовин, тривалий вплив на організм яких чинить руйнівну дію на структуру і функцію епітелію бронхів. Внаслідок цих руйнувань циліндричний епітелій метаплазірует в плоский багатошаровий, результатом чого виявляється виникнення злоякісної пухлини. 90 відсотків усіх випадків виявлення онкологічних захворювань легенів пов’язано саме з курінням, причому вирішальної ролі не грає той факт, чи палить людина сама, або ж постійно змушена дихати сигаретним димом, тому що знаходиться в оточенні курців. Ризик виникнення раку легенів безпосередньо залежить від стажу курця, кількості викурених щодня сигарет і віку кращого. Ризик дещо знижується, коли людина кидає курити, однак все одно залишається вищим в порівнянні з тими, хто ніколи не курив.
- Другий за значимістю є причина, яка, на жаль, не залежить від більшості звичайних людей: це забруднене повітря промислових центрів країни і великих мегаполісів. Радон, що виникає в процесі деструкції урану і радію, призводить до онкологічних захворювань у людей, ніколи в житті не брали в руки сигарету.
- Робота з шкідливими речовинами. Люди, в силу своєї професійної діяльності постійно мають контакт з нікелем, миш’яком, хромом або азбестом знаходяться в групі високого ризику щодо захворювання на рак легенів. Якщо ж до професійної шкідливості додається ще й куріння – ризик зростає в рази!
- Наявні або перенесені раніше захворювання легень: хронічної обструктивної хвороби, легеневого фіброзу, туберкульозу, пневмосклерозу, різних запальних захворювань бронхів.
На думку фахівців, самим ефективним і дієвим профілактичним прийомів цього досить поширеного захворювання може стати тільки боротьба з тютюнопалінням. Якщо ж курець абсолютно не знаходить у собі сили повністю кинути цю згубну звичку, йому, принаймні, слід взяти за правило, не докурювати сигарету на третину, адже саме в цій, останній частині, містяться практично всі канцерогенні речовини.
Ознаки та симптоми
Якби більшість хворих злоякісними пухлинами легенів своєчасно зверталися за медичною допомогою, відсоток смертності серед них був би значно нижчий. Однак така ситуація є не результатом недбалості хворого, а наслідком того, що на перших порах рак легенів своїми симптомами нагадує звичайну застуду. Хворий відзначає зниження працездатності, занадто швидке поява почуття втоми, навіть без особливих навантажень, він втрачає інтерес до того, чим раніше захоплювався, виникає стійке відчуття апатії. Проте небезпека цих симптомів полягає в тому, що люди звикли не звертати на них уваги, списуючи все на недолік сну, втому і сильну зайнятість на роботі. А у чверті хворих на рак легень не виникає навіть цих симптомів і вони дізнаються про захворювання випадково, під час чергового профогляду або щорічного проходження флюорограми.
Далі виникають ознаки, властиві звичайним простудних захворювань: з’являється кашель, загальне нездужання, раптове підвищення температури, яка, втім, так само раптово і пропадає. Люди списують ці симптоми на звичайний грип, і похід до лікаря вважають необов’язковим. Найчастіше, хворий звертається до лікаря, коли подібний стан не проходить у нього місяці два і більше, але, на жаль, в цей час у нього діагностують вже третю, труднопреодолімимі ступінь раку.
Ознаки, що заслуговують найпильнішої уваги:
- Кашель. Спершу напади кашлю виникають нечасто, але з часом частішають. Причому кашель сухий, без відходження мокроти.
- Кровохаркання. Якщо при кашлі відходить мокротиння, в якій помітні сліди крові – це свідчить про поразку бронхів. Поява цієї ознаки – привід негайно звертатися до лікаря, так як кровохаркання може з’явитися на будь-який з стадій раку легенів.
- Болі в грудях. Їх локалізація відповідає місцю виникнення пухлини, але люди найчастіше не звертають на них серйозної уваги, вважаючи їх проявом міжреберної невралгії, яка не стоїть того, щоб йти до лікаря. На жаль, злоякісна пухлина дедалі збільшується.
- Прискорене серцебиття і задишка. На жаль, ці ознаки властиві вже останній стадії раку легенів, коли лікування практично марно.
- Різка втрата ваги, відсутність апетиту. Властиво всім видам онкологічних захворювань. Поєднання цієї ознаки з будь-яким з перерахованих вище – привід для термінового візиту до лікаря.
Пам’ятайте, своєчасне звернення до лікаря істотно підвищує ефективність лікування.
Подальша інформація
Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.