Головна / unsorted / Рак молочної залози

Рак молочної залози

Рак молочної залози – Злоякісне новоутворення молочної залози. Локальні прояви: зміна форми молочної залози, втягування соска, зморшкуватість шкіри, виділення із соска (часто кров’янисті), промацування ущільнень, вузликів, збільшення надключичних або пахвових лімфовузлів. Найбільш ефективним є хірургічне лікування у поєднанні з променевою або хіміотерапією на ранніх стадіях. На пізніх стадіях відзначається метастазування пухлини до різних органів. Прогноз лікування багато в чому залежить від поширеності процесу та гістологічної структури пухлини.

Загальні відомості

Згідно зі статистичними даними ВООЗ, щорічно в усьому світі діагностується понад мільйон нових випадків розвитку злоякісних пухлин молочних залоз. У Росії цей показник сягає 50 тисяч. Кожна восьма американка хворіє на рак молочної залози. Смертність від цієї патології становить близько 50% всіх хворих. Зниженню цього показника перешкоджає відсутність у багатьох країнах організованого профілактичного скринінгу населення для раннього виявлення злоякісних новоутворень молочних залоз.

Аналіз методики онкоскрінінгу молочної залози серед населення показує, що смертність жінок, які взяли участь у профілактичній програмі, на 30-50 відсотків нижча, ніж у групах, де профілактика не проводилася. Динамічне зниження показників смертності від злоякісних утворень молочних залоз відзначається у країнах, де проводяться профілактичні заходи (навчання жінок самодослідженню молочних залоз, лікарське обстеження) на загальнонаціональному рівні. У багатьох регіонах Росії досі має місце зростання захворюваності та смертності від раку молочних залоз у зв’язку з недостатністю охоплення населення профілактичними заходами.

Нині рак молочної залози підрозділяється більш як 30 форм. Найбільш поширені вузлові раки (уніцентричний та мультицентричний) та дифузний рак (включає набряково-інфільтративну та маститоподібну форми). До рідкісних форм можна віднести хворобу Педжета та рак грудних залоз у чоловіків.

Причини РМЗ

Виникненню та розвитку раку молочної залози сприяють певні фактори:

 • Підлога. У переважній більшості рак молочної залози зустрічається у жінок, виникнення злоякісних утворень у чоловіків зустрічається у 100 разів рідше;
 • Вік. Найчастіше рак молочних залоз розвивається у жінок після 35 років;
 • Ускладнений гінекологічний анамнез: порушення менструального циклу, гіперпластичні та запальні патології статевих органів, безпліддя, розлади лактації;
 • Генетична схильність: що мають місце у близьких родичів злоякісні утворення, молочно-яєчниковий синдром, раково-асоційовані генодерматози, поєднання раку молочної залози з саркомою, злоякісними пухлинами легень, гортані, надниркових залоз;
 • Ендокринні та метаболічні розлади: ожиріння, метаболічний синдром, цукровий діабет, хронічна артеріальна гіпертензія, атеросклероз, патології печінки, підшлункової залози, імунодефіцит.
 • Неспецифічні канцерогенні фактори: куріння, хімічні отрути, висококалорійна незбалансована дієта, багата на вуглеводи та бідна на білки, іонізуюча радіація, робота у невідповідності з біоритмами.

Необхідно пам’ятати, що фактори підвищеного канцерогенного ризику, що мають місце, не обов’язково призведуть до розвитку злоякісної пухлини молочної залози.

Класифікація

Рак молочної залози класифікується за стадіями розвитку.

 • на І стадії пухлина не перевищує 2 сантиметрів у діаметрі, не зачіпає навколишню залозу клітковину, метастазів немає.
 • ІІа стадія характеризується пухлиною 2-5 см, яка не проросла в клітковину, або пухлиною менших розмірів, але торкнулася навколишніх тканин (підшкірну клітковину, іноді шкіру: синдром зморшкуватості). Метастази на цій стадії також відсутні. Пухлина набуває 2-5 см у діаметрі. Не проростає в навколишню підшкірну жирову клітковину та шкіру молочної залози. Інший різновид – пухлина того ж або меншого розміру, що проростає підшкірну жирову клітковину і спаяна зі шкірою (викликає симптоми зморшкуватості). Регіонарних метастазів тут немає.
 • на IIб стадії з’являються метастази в регіонарних лімфовузлах у пахвовій западині. Нерідко спостерігається метастазування у внутрішньогрудні парастернальні лімфовузли.
 • Пухлина IIIа стадії має в діаметрі більше, ніж 5 сантиметрів, або проростає в м’язовий шар, що розташовується під молочною залозою. Характерний симптом «лимонної кірки», набряклість, втягування соска, іноді виразки на шкірі залози та виділення із соска. Регіонарні метастази відсутні.
 • IIIб стадія характеризується множинними метастазами пахвових лімфовузлів або одиночними надключичними (або метастази в парастернальних та підключичних вузлах).
 • IV стадія – Термінальна. Рак вражає всю молочну залозу, проростає в навколишні тканини, десимінує на шкіру, проявляється великими виразками. Також до четвертої стадії відносяться пухлини будь-яких розмірів, що метастазували в інші органи (а також у другу молочну залозу та лімфовузли протилежної сторони), утворення, міцно фіксовані до грудної клітини.

КТ ОГК. Масивна м’якоткана пухлина правої молочної залози (червона стрілка) з метастазом у правій легені (синя стрілка).

Симптоми РМЗ

На ранніх стадіях рак молочної залози ніяк не проявляє себе, при пальпації можна виявити щільне утворення в тканині залози. Найчастіше цю освіту жінка зауважує при самообстеженні, або вона виявляється при мамографії, УЗД молочних залоз, іншими діагностичними методами в ході профілактичних заходів. Без відповідного лікування пухлина прогресує, збільшується, проростає в підшкірну клітковину, шкіру, м’язи грудної клітки. Метастази вражають регіонарні лімфатичні вузли. Зі струмом крові ракові клітини потрапляють в інші органи і тканини. Рак молочної залози найчастіше поширює метастази в легені, печінку та головний мозок. Некротичний розпад пухлини, злоякісна поразка інших органів призводить до смерті.

Ускладнення

Рак молочної залози схильний до швидкого метастазування в регіонарні лімфовузли: пахвові, підключичні, парастернальні. Далі зі струмом лімфи ракові клітини поширюються по надключичних, лопаткових, медіастинальних і шийних вузлах. Також може уражатися лімфосистема протилежної сторони, і рак може перейти на другі груди. Гематогенним шляхом метастази розносяться у легені, печінку, кістки, головний мозок.

Діагностика

Одним із найважливіших методів раннього виявлення раку молочних залоз є регулярне та ретельне самообстеження жінок. Самообстеження жінкам, які входять до групи ризику раку молочної залози, а також усім жінкам старше 35-40 років, бажано проводити щомісяця. Перший етап – огляд грудей перед дзеркалом. Виявляють деформації, помітне збільшення одних грудей порівняно з іншими. Визначення симптому “лимонної кірки” (втягнення шкіри) є показанням до негайного звернення до мамолога.

Після огляду виробляють ретельне обмацування, відзначаючи консистенцію залози, дискомфорт та болючість. Натискають на соски для виявлення патологічних виділень. У діагностиці раку молочної залози огляд та пальпація дозволяють виявити у тканині залози новоутворення. Інструментальні методи діагностики дозволяють детально досліджувати пухлину і зробити висновки про її розмір, форму, ступінь ураження залози та навколишніх тканин. за підозри на РМЗ проводиться:

МРТ молочних залоз. Багатовузлове об’ємне утворення лівої молочної залози.

Лікування раку молочної залози

Рак молочної залози – одне з найбільш піддаються лікуванню щільних злоякісних новоутворень. Невеликі пухлини, локалізовані в тканинах залози, видаляють, і, найчастіше, випадків рецидивування відета, що неметастазував, не відзначають.

Лікування раку молочної залози – хірургічне. Вибір операції залежить від розміру пухлини, ступеня ураженості навколишніх тканин та лімфовузлів.

 • Мастектомія. Довгий час практично всім жінкам з виявленою злоякісною пухлиною молочної залози проводилася радикальна мастектомія (повне видалення залози, розташованих поруч лімфатичних вузлів і м’язів грудної клітки, що знаходяться під нею). Зараз все частіше роблять модифікований аналог операції, коли грудні м’язи зберігають (якщо вони не торкнулися злоякісного процесу).
 • Резекція молочної залози. У випадках ранніх стадія захворювання та невеликих розмірів пухлини в даний час виробляють часткову мастектомію: видаленню піддається тільки ділянка залози, уражена пухлиною з невеликою кількістю оточуючих тканин. Часткова мастектомія зазвичай поєднується з радіопроменевою терапією і показує цілком порівняні з радикальною операцією результати лікування.

Видалення лімфатичних вузлів сприяє зниженню ймовірності рецидивування захворювання. Після видалення їх досліджують на присутність ракових клітин. Якщо у віддалених під час операції лімфатичних вузлах виявлено метастази, жінки проходять курс променевої терапії. Крім іншого, пацієнткам з високим ризиком потрапляння злоякісних клітин у кровотік призначається хіміотерапевтичне лікування.

В даний час існує спосіб виявлення рецепторів до естрогену у клітинах раку молочних залоз. Вони виявляються приблизно у двох третин хворих. У разі є можливість зупинити розвиток пухлини, застосувавши гормонотерапію РМЗ.

Прогноз та профілактика

Після оперативного видалення злоякісної пухлини молочної залози жінки перебувають на обліку у мамолога-онколога, регулярно спостерігаються та обстежуються для виявлення рецидиву чи метастазів до інших органів. Найчастіше метастази виявляються у перші 3-5 років, потім ризик розвитку нової пухлини зменшується.

Найнадійнішим заходом профілактики раку молочної залози є регулярне обстеження жінок мамологом, контроль за станом статевої системи, щомісячне самообстеження. Усім жінкам старше 35 років необхідно зробити мамографію.

Своєчасне виявлення патологій статевих органів, порушень гормонального балансу, обмінних захворювань, уникнення дії канцерогенних факторів сприяють зниженню ризику виникнення раку молочних залоз.