Вчені з Латвії розробили новий метод діагностики раку легенів, який дозволяє визначати захворювання по диханню людини. Він полягає в аналізі видихуваного людиною за допомогою електронного “носа” – спеціального пристрою, що виявляє у повітрі органічні сполуки.

Медики пояснили, що досі не вдавалося з’ясувати, які з видихуваних речовин відносяться до тих чи інших захворювань легенів. Але новий прилад може відрізнити з’єднання характерні для раку легенів та для інших легеневих захворювань.

Для того, щоб перевірити цю технологію, дослідники запросили 475 осіб взяти участь у експерименті. З них 252 мали рак легенів, 223 були здорові або мали інші легеневі захворювання. Близько 56% запрошених курили, інші не мали цієї шкідливої ​​звички. В результаті “електронний ніс” зміг точно діагностувати рак легенів у 114 курців та 128 некурців, поставивши всього 10 невірних діагнозів.

Надалі, дослідники сподіваються, що їх винахід пройде удосконалення та і зможе врятувати не один десяток життів.

Тим часом, у Великобританії вчені з Оксфордського університету вигадали тест, який може визначити, чи хвора людина на діабет першого типу. Цей тест, як і прилад з Латвії, аналізує дихання людини. У першу чергу він аналізує рівень ацетону у видиху, повідомляє The Telegraph. Робота тесту полягає у виявленні в диханні кетонів – сполук, що накопичуються в тілі при зниженій концентрації інсуліну. А за рівнем ацетону в диханні реально зрозуміти, яка концентрація кетонів у тілі. Крім того, цей тест допоможе встановити точний діагноз за кілька годин, а не днів.

Ефективність діагностики довівши експеримент. Вчені зібрали зразки видихуваного повітря, запросивши до лабораторії 113 дітей та підлітків 7-18 років, половина з яких була хвора на діабет. Також бралися зразки крові. В результаті аналіз видихуваного повітря міг досить точно показати рівень кетонів. Крім того, його дані практично повністю збігалися з результатами аналізів крові.