Харківська область готується до державної медичної реформи, у межах якої регіон поділятимуть на госпітальні округи. Жителі віддалених районів побоюються, що нововведення може позбавити їх кваліфікованої медичної допомоги. Чи є причина для таких побоювань, передає sutura.org.ua

ЩО БУДЕ. Відповідно до постанови Кабміну №932 в областях створять госпітальні округи, у кожному з яких будуть працювати багатопрофільні лікарні інтенсивного лікування першого та іншого рівнів. На Харківщині вирішили, що госпітальних округів буде п’ять: Балаклійський, Центральний, Лозівський, Куп’янський та Харківський.

У кожному з перерахованих вище округів буде розташовано центральну лікарню інтенсивного лікування. Щастило з такими лікувальними установами Лозовій, Мерефі, Балаклії, Куп’янську та Харківу. Крім центральних, будуть працювати ще від одного до трьох великих медичних установ в окрузі. У Харкові ж центральний стан має лікарню швидкої та невідкладної допомоги. Приймати пацієнтів у стаціонарі планують ще у семи лікарнях інтенсивного лікування.

Обласні чиновники пояснюють: округи формували, приймаючи в розрахунок максимальне відстань від пацієнта до лікарні, яка має становити 60 км, година в дорозі — не більше 60 хвилин. “Враховували розташування цих лікарень та концентрацію населення у прилеглих населених пунктах, годину доїзду до лікарень, які визначені як лікарні інтенсивного лікування, їх кадровий потенціал та наявність сучасного медичного обладнання, якість покриття доріг”, – зазначено в документі.

ПОБОЮВАННЯ. Центральний госпітальний округ – найбільший в області. До його складу увійдуть 11 районів та місто обласного значення Люботин. Центральна лікарня округу перебуватиме у Мерефі і ще три — у Валках, Богодухові та Чугуєві. Це не влаштовує жителів Люботина, адже їм після реформи потрібно буде їздити на лікування до Валків.

За словами доктора і представника ініціативної групи “За Люботин” Дениса Армана, місто заслуговує на лікарні інтенсивного лікування, і концепцію, запропоновану ОДА, слід переглянути. Городяни вже збиралися на народне віче, підготувавши лист із 5000 підписів на ім’я губернатора Юлії Світличної та президента Петра Порошенка з проханням створити лікарню у місті та звільнити керівництво облздорову. Люботинці обіцяють перекрити київську трасу, якщо їх не почують.

Регулярно на базі двох міських лікарень обслуговується 25 тисяч місцевого населення та ще жителі біля лежачих селищ. “Ці жителі залишаються без професійної медичної допомоги, якщо тут не буде ні хірургічного, ні гінекологічного стаційару, ні повноцінної терапії. -50 км. А від віддалених районів нашого міста — понад 62 км.

Без хірургії. Може залишитися місто з населенням 25 000 чоловік.

Активісти наполягають, що лікарня інтенсивного лікування потрібна ще й тому, що у Люботині більше населення, ніж у Валках, у місті розташований залізничний узел, а поруч – дві траси державного значення. Так і з сусіднім райцентром немає прямого транспортного сполучення.

Мер Люботина підтримує городян і говорити, що база для лікарні інтенсивного лікування у місті є — це залізнична лікарня, яка рік тому стала комунальною. “Там 7000 “квадратів” площі, ми почали ремонт: зараз міняємо вікна та двері. Лазуренко.

Наглядова рада. В області кажуть, що мешканцям Люботина не варто побоюватись. Формування госпітальних округів знаходиться на початковому етапі, і план, який опублікував облздоров, має рекомендаційний характер. «Порядок формування (госпітальних округів. — Авт.) — це загальний документ. Далі на нього нанизується багато законодавчих актів, де буде прописано формування наглядової ради округу, його повноваження. каже депутат облради, член Громадської ради при МОЗ України Вікторія Мілютіна.

Наглядову раду і буде вирішувати, скільки і яких лікарень інтенсивного лікування буде в окрузі. “Якщо громада зможе, якщо є база, є бажання, то вони можуть створити таку лікарню”, – каже Мілютіна. А де не буде великих медустанов, відчинять невеликі лікарні, в яких місцеве населення зможе отримати необхідну допомогу.

Колишня залізнична лікарня Люботина може стати хоспісом.

“ЛІКАРНЯ ВПРАЄТЬСЯ”

У Валках поділяють думку люботинців, яким далеко добиратися до клініки, і вони більш інтегровані до Харкова. Проте місцеві чиновники запевняють: у райцентрі може бути повноцінна лікарня інтенсивного лікування.

“Такі проекти давно виношувалися по госпітальних округах. Протягом п’яти років наша лікарня постійно модернізувалася, вона притрасова, поруч багато райцентрів. Це віддалений від Харківського округу. , щоб вивести хірургію на новий рівень.