Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Розтяжки. Стрії.
Розтяжки (стрії) – шкірний дефект у вигляді лінійних смуг, що локалізуються у місцях найбільшої розтяжності шкіри. Свіжі розтяжки мають рожевий чи червоно-фіолетовий колір; згодом вони знебарвлюються, перетворюючись на перламутрово-білі атрофічні лінії. Стрії локалізуються переважно на шкірі молочних залоз, живота та стегон. Вони є виключно косметичним недоліком і не завдають ніяких фізичних незручностей, проте навіть у цьому випадку багато жінок не готові миритися з наявністю розтяжок. Для видалення (або зменшення вираженості) стрій використовуються хімічні пілінги, лазерне шліфування шкіри, водоростеві обгортання та ін.
Загальні відомості
Неприємна проблема появи на шкірі розтяжок (стрій) знайома переважній більшості жінок. Майже 2/3 представниць прекрасної статі відзначають їх виникнення в області грудей, живота, стегон у післяпологовому періоді, після годування груддю або внаслідок різкої втрати зайвих кілограмів. Розтяжки, або стрії, є рубцевими змінами шкіри внаслідок мікротравм її окремих волокон.
Незважаючи на те, що розтяжки на шкірі не є небезпечним для здоров’я станом, вони завдають чимало незручностей їхнім володаркам в естетичному плані. Жінки соромляться носити відкритий одяг, намагаються не засмагати, щоб стрії не виділялися на смаглявішій шкірі. Як і з будь-яким іншим косметичним недоліком, з розтяжками потрібно починати боротися ще до появи.
Розтяжки. Стрії.
Зовнішні прояви стрій (розтяжок)
На тілі зустрічаються розтяжки (стрії) трьох видів: ниткоподібні неглибокі білі смужки, невеликі блідо-рожеві рубчики і поздовжні рубцеві дефекти синьо-бордового кольору, що з часом стають світлими.
Розтяжки зазвичай виникають на шкірі стегон, живота, грудей, а при супутніх гормональних порушеннях – на обличчі. Розтяжки, викликані різким зниженням ваги, розташовуються на тулубі вертикально, ендокринними порушеннями – горизонтально.
Під дією порушення гормональної регуляції або значного розтягування шкіри її колагенові та еластинові волокна подовжуються, стоншуються, що веде до їх внутрішніх надривів. У місцях травмування волокон відбувається розростання сполучної тканини. Спочатку розтяжки мають рожево-фіолетовий відтінок, потім поступово бліднуть і набувають перламутрово-білого кольору. Якщо вчасно не вжити заходів, то через деякий час стрії зовні нагадуватимуть рубці. Смаглява або засмагла шкіра ще більше акцентує на розтяжці, тому що сполучна тканина не містить пігменту і не засмагає.
Причини появи розтяжок
Виникнення розтяжок – це не просто результат перетягування шкіри. Растяжки (стрії) – це результат загоєння шкірних колагенових і еластинових волокон після мікротравм, тобто. їхнє рубцювання.
Виникнення розтяжок обумовлено посиленою секрецією кортизолу – гормону кори надниркових залоз. Його гіперсекреція веде до розтягування, витончення, а потім і розриву шкірних волокон з подальшим виникненням розтяжок (стрій).
Причиною розривів волокон та їх подальшого рубцювання можуть бути недостатня еластичність шкіри або її погана регенераційна здатність. Внутрішні мікротравми волокон призводять до розростання в місцях надривів сполучної, тобто рубцевої тканини.
Причини появи стрій в області стегон, сідниць, живота, грудей можуть бути різними: це і статеве дозрівання, і вагітність, і значні коливання ваги. Схильні до виникнення розтяжок підлітки в перехідному віці, вагітні жінки, спортсмени – всі ті, хто з тих чи інших причин швидко нарощує масу тіла. Також відіграє роль і спадковий фактор, якщо розтяжки є у сім’ї у жінок старшого покоління. Ще однією причиною появи стрій може бути замісна гормонотерапія при захворюваннях ендокринної системи.
У людей, змушених тривалий час приймати стероїдні гормони (гідрокортизон, преднізолон та ін гормони кори надниркових залоз), а також у хворих на синдром Іценка-Кушинга розтяжки можуть виникнути по всій поверхні тіла та на обличчі. Такі розтяжки більш виражені за протяжністю, шириною і площею поверхні тіла, ніж розтяжки вагітних або підлітків.
Профілактика розтяжок
Уникнути виникнення розтяжок непросто, особливо в тих випадках, коли на те є об’єктивні причини: вагітність, ендокринні проблеми, погана еластичність шкіри і наявні стрії внаслідок зміни ваги. Але це завдання цілком можна розв’язати, якщо підійти до неї з усією серйозністю і відповідальністю.
Превентивні заходи щодо запобігання утворенню стрій слід вжити жінкам, які з тих чи інших причин набирають або скидаю зайві кілограми. У період вагітності, коли відбувається значне перерозтягнення шкіри грудей, живота, стегон, необхідно особливо ретельно доглядати ці ділянки тіла. Щоб запобігти появі розтяжок, дерматокосметологи рекомендують використання кремів із вмістом вітамінів А, Е та С, а також колаген-еластиновим комплексом.
Професійні косметичні лінії Decleor, Babor, Biotherm пропонують спеціальні креми, що ефективно запобігають появі стрій. Хорошим ефектом має масаж найбільш уразливих для утворення розтяжок зон грудей, стегон, живота з легким втиранням оливкової олії. Щоденне використання коштів для профілактики розтяжок, хоч і не гарантує 100% результату, але в ряді випадків може бути дієвим засобом проти їх виникнення.
Сучасна косметична індустрія пропонує велику різноманітність спеціальних фітокремів: Biotherm (Biovergetures), Galenic (Specific Vergetures), Gernetic, Lierac (Photolastil), Phytomer (Pre Vergetures), Vichy (Vergetures) та багато інших. ін, які ефективно борються із виникненням розтяжок. До складу спеціальних кремів, що зміцнюють шкіру, як правило, входять активні зволожуючі компоненти (сік алое, хітозан, гіалуронова кислота), а також вітамінно-мінеральні комплекси, колаген, амінокислоти та білкові гідролізати. Обов’язковим інгредієнтом таких засобів є рослинні олії (авокадо, бурачника, виноградного насіння, зародків пшениці, какао, обліпихи, ослинника, сої, будяка, шипшини і т. д.), що живлять слабку, схильну до розтягування шкіру.
Профілактика розтяжок під час вагітності
Профілактичні заходи щодо запобігання розтяжкам шкіри слід вживати ще до настання вагітності. З цією метою можна пройти курс процедур вакуумного чи загального гігієнічного масажу. Добре зарекомендували себе рослинні олії, що використовуються при масажі, що покращують еластичність шкіри та її харчування.
Процедури грязьових та водоростевих обгортань сприяють надходженню до клітин незамінних амінокислот, вітамінів та мінералів, покращуючи тонус та тургор шкіри.
Протягом вагітності можна вдатися до масажу. Після прийняття душу тіло необхідно ретельно розтерти за допомогою м’якого махрового рушника, а потім пощипуючи рухами, за годинниковою стрілкою обережно пропрацювати шкіру живота до її легкого почервоніння. Такий метод самомасажу посилює кровообіг та харчування шкіри, захищаючи її тим самим від появи розтяжок. Корисно під час вагітності носіння спеціальної еластичної білизни та бандажу, що оберігає шкіру від появи розтяжок.
Видалення (лікування) розтяжок
На ефективність лікування розтяжок впливає термін давності їх виникнення. Тільки недавні розтяжки, що виникли менше року тому, можна усунути повністю або значно знизити їх прояв. А от застарілих стрій позбутися, на жаль, практично не можна.
У лікуванні розтяжок потрібне проведення комплексного курсу, побудованого на поєднанні та чергуванні різних методик. Це кропіткий і тривалий процес, що вимагає дисципліни та терпіння. Прояви вже сформованих білих рубців можна лише дещо зменшити шляхом лазерного або інших методів шліфування, що вирівнюють рельєф стрій і шкіри, що оточує їх.
Хімічний пілінг . Дія хімічного пілінгу заснована на нанесенні на рубці сильних кислот, які спалюючи епідерміс, активують вироблення шкірою власного колагену. Для проведення хімічного пілінгу використовують альфа-гідрокси-кислоти, трихлороцтову та фенолові кислоти. Найактивнішою та найефективнішою дією володіють фенолові кислоти, але їх застосування може спричинити ризик виникнення серйозних побічних реакцій. Через крайню хворобливість процедури феноловий пілінг проводиться під наркозом і має протипоказання через високу токсичність активної речовини (наприклад, захворювання серця та судин). Дія трихлороцтової та альфа-гідрокси-кислот не така глибока і м’якша, але також вимагає дотримання всіх запобіжних заходів. На досягнення позитивного результату великий вплив має адекватна передпілінгова терапія шкіри та професіоналізм фахівця, який проводить процедуру. Хімічний пілінг є лікарською процедурою і потребує відповідної кваліфікації та практичного досвіду.
Лазерний пілінг. Проведення лазерного пілінгу передує спеціальна підготовка. Перед виконанням процедури протягом 1-2 місяців показано нанесення на шкіру кремів із підвищеним вмістом аскорбінової кислоти. Лазерний пілінг проводиться у стаціонарі, під наркозом. Під час маніпуляції лікар обробляє рубцеві ділянки шкіри лазерним пучком, пошарово випалюючи їх. Вся процедура займає трохи більше години. Зазвичай, виписка відбувається через добу, проте на наступні 2 тижні призначається амбулаторне лікування. Після впливу лазера на шкірі з’являються почервоніння та набряк, що нагадують опік. Ці ділянки необхідно буде обробляти спеціальними кремами, що відновлюють. Протягом 3 місяців не рекомендується приймати сонячні ванни, тому лазерний пілінг краще планувати на осінь чи зиму.
Пластична хірургія. Найбільш дієвим та радикальним методом позбавлення від розтяжок є їх усунення оперативним шляхом. При операційній пластику живота, або абдомінопластику, надлишки шкіри передньої черевної стінки січуться разом із розтяжками. Ризик хірургічного втручання завжди пов’язані з можливістю виникнення гнійних ускладнень, тривалого загоєння рани, формування грубого післяопераційного рубця. Після абдомінопластики зняття швів зазвичай відбувається на 7-10 добу, повне відновлення – через два тижні.
Обгортання. При незначних, нещодавно виниклих розтяжках можна застосовувати водоростеві обгортання (таласотерапія). Морська водорість спіруліна підвищує тонус та пружність шкіри, насичуючи її природними вітамінами та мікроелементами. На суху та чисту шкіру наноситься водоростева маска, накладається плівка та термоковдра, що дозволяє розігріти тіло та зберегти тепло. Це сприяє найкращому проникненню корисних речовин із водоростей у шкіру. Потім водоростева маса змивається звичайною водою. Курс лікування становить від 6 до 12 процедур.
Після водоростевих обгортань шкіра помітно покращує свій тонус, тургор та рельєф. Свіжі (до півроку) стрії можуть піти зовсім. Ще кращий ефект дає поєднання таласотерапії з ультразвуковою терапією та препаратами-похідними вітаміну А (ретинолу). Ефект ліфтингу (підвищення тонусу шкіри) тут поєднується з ефектом пілінгу (видалення відмерлих клітин рогового шару епідермісу) та лімфодренажу (видалення зайвої рідини). У результаті підтягуються м’язи, вирівнюється шкіра та зникають розтяжки. Але ефективний цей метод лише за свіжих і незначно виражених рубцевих змін.
Виникнення розтяжок пов’язане з глибоким ураженням шарів шкіри, тому їхнє лікування буває не завжди ефективним. Якщо ж поява стрій не викликана вагітністю, а супроводжується іншими фізіологічними змінами (підйомом артеріального тиску, збільшенням ваги, оволосінням обличчя, грудей та спини), то, швидше за все, цей стан пов’язаний з порушеннями з боку ендокринної системи та потребує допомоги лікаря-ендокринолога.