Десять найкорисніших продуктів, передає sutura.org.ua

Вчені враховували наявність у продуктах вітамінів, мікроелементів, антиоксидантів. Причому в тій біохімічній формі, яка легко засвоюється організмом. Прокоментує список експерт, член Національної асоціації дієтологів Людмила Денисенко.

Помідори. У томатах багато активного антиоксиданту – лікопену, клітковини та калію. Вони допомагають серцево-судинній системі. Томатний сік м’яко знижує артеріальний та внутрішньочерепний тиск, його корисно пити при гіпертонії та глаукомі.

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА – Лікопін володіє протираковими властивостями. Але варто пам’ятати, що велика кількість томатів здатна викликати каміння у почках, з обережністю їх варто їсти людям із захворюваннями суглобів (можуть посилити відкладення солей). Пуринові кислоти можуть спровокувати розлад, а також спазм жовчного міхура. Салат із двох-трьох плодів на день, звичайно, не зашкодить. До речі, томати після термічної обробки стають навіть кориснішими, ніж у сирому вигляді.

Вівсянка. В ній багато рослинних білків, клітковини, вітамінів групи В, розчинних харчових волокон. Всього одна миска вівсяної каші (близько 30 г вівсяної крупи) може знизити кров’яний тиск на 5 – 10 одиниць. До того ж вона очищає травну систему від токсинів.

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА – Чим частіше ви їсте вівсянку, тим вищий шанс заробити остеопороз – крихкість кісток. Також з обережністю вівсянку потрібно вживати людям із почечною недостатністю. Мисочка вівсянки 1 – 2 рази на тиждень вранці – ті, що потрібно.

Ківі. Ці фрукти у великій кількості містять витамини А, С і Е. У їх насінні знаходяться також жирні кислоти омега-3. Вони корисні для підтримки еластичності суглобів (людям, які страждають на артрити та артрози, корисно з’їдати хоча б два ківі на тиждень).

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА – Плоди ківі також корисні гіпертонікам і тим, хто бажає схуднути: у них міститься маса ензимів, що прискорюють спалювання жирів і сприяють утворенню зміцнювальних волокон коллагену. Але через велику кількість кислот ківі протипоказань при загостренні жовчнокам’яної та виразкової хвороби. 1 – 2 ківі на день – цілком прийнятно.

Виноградів. У сортах типу ізабелла багато біофлавоноїдів, які сповільнюють процеси окислення в організмі, допомагають тримати в тонусі судини, не допускати утворення тромбів. Також ці речовини чинять опір появі злоякісних клітин.

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА – свого часу кримські лікарі та дієтологи ампелотерапією (лікування виноградом) піднімали на ноги важкохворих. Але якщо ви хочете «підлікуватися» виноградом, пам’ятайте: при вживанні великої кількості ягід необхідно уникати жирної їжі, сирого молока, пива, спиртних напоїв, мінеральних вод, сирих овочів та великої кількості фруктів (можуть бути проблеми з кишечником – від вирування до серйозних розладів). У невеликих кількостях виноград варто їсти страждають ожирінням, мають проблеми з кишечником, підшлунковою залозою, хворим на цукровий діабет, язвену хворобу шлунка. Іншим на день можна з’їдати до кілограма ягоди.

Риба та морепродукти. Містять необхідні жири, витамини, мінерали та мікроелементи (наприклад, цинк), які відповідають за еластичність шкіри та провідність серця. Водночас риба та інші морські мешканці накопичують небезпечні для здоров’я ртуть і свинець, тому дуже важливо, щоб рибна продукція обов’язково проходила перевірку на екологічну безпеку.

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА – У радянські години тільки четвер був рибним днем. У наші дні дієтологи рекомендують вживати рибу та морепродукти 2 – 3 рази на тиждень. Порція – 200 – 250 грамів у будь-якому вигляді, краще – на грилі, на пару.

Брокколи. Цей різновид капусти містить багато антиоксидантів, калію та магнію. Є відмінним дієтичним продуктом при порушеннях обміну речовин.

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА – Суперкорисний продукт, варто включати в харчування всім здоровим людям, але особливо – після перенесених захворювань, людям похилого віку, дітям і вагітним жінкам для профілактики та лікування захворювань печінки, серцево-судинної системи та шлунково-кишкового тракту, цукрового діабету, катаракти , нервних розладів та при порушеннях обміну речовин Найкращий спосіб приготування – гарнір відварну або на пару, запіканка, омлет. Рекомендую як мінімум порцію (200 – 250 грамів) на день.

Авокадо. Містить особливі жирні кислоти, які допомагають відновленню кров’яних судин. А також ферменти, що регулюють рівень цукру в крові.

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА – Помічено: якщо ви регулярно їсте авокадо – знижується дратівливість, проходить сонливість і втома, покращується самопочуття. У ньому є речовина манногептулоза, що знижує рівень глюкози в крові та сприяє її кращому засвоєнню клітинами мозку. У кісточці авокадо містяться токсичні речовини, які можуть спричинити сильні алергічні реакції. Так що не гризіть її! У день рекомендую хоча б половинку авокадо. До речі, це не овоч, а фрукт.

Курячі яйця. Вони багаті кальцієм і лецитином, що запобігають швидке старіння шкіри.

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА – Їх несправедливо поважали винуватцями підвищеного холестерину в крові. Доведено, що наявність корисних речовин у складі яйця нейтралізує можливий вред, що вони здатні нанести нашим сосудам. Якщо ж ви побоюєтеся за своє здоров’я, вживайте лише білок, уникаючи жовтка. А в цілому рекомендую як мінімум 4 яйця на тиждень у будь-якому вигляді – омлеті, вареному, змаженому.

Часник. Містить речовина аліцин, який знижує тиск при гіпертонії. А ще всім відомі антибактеріальні властивості часнику.

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА – Я б поставила чеснок не на дев’яте місце, а значно вище. Він дуже корисний гіпертонікам, знижує рівень поганого холестерину в крові, ефективно бореться з вирусами та містить безліч корисних речовин. Можливі рідкі реакції з боку шлунково-кишкового тракту. Найкорисніший часник у свіжому вигляді, краще додавати хоча б один зубчик у салати хоч щодня.

Оливкова олія. Ще у Стародавній Греції її називали «рідким золотом». У цьому маслі найбільше олеїнової кислоти, яка захищає клітини організму від зовнішніх пошкоджень та окислювальних процесів.

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА – Олія має здатність знижувати рівень холестерину в крові. Оливкова олія першого холодного віджиму вважається найкориснішим з усіх олій. Але пам’ятайте: у столовій ложці оливкової олії при всій його користі міститься 170 калорій, що легко допоможе набрати зайві кілограми. Крім того, корисна сама олія першого холодного віджиму. А ось так звану олію орухо, яку отримують, нагріваючи вичавки, категорично не можна використовувати: в ній містяться шкідливі канцерогенні речовини типу бензопірену. На «горухо» в Європі введено заборону.