Загальні відомості
Усі форми цукрового діабету обумовлені нездатністю адекватно утилізувати глюкозу, головний джерело енергії в організмі. Це пов’язано з порушенням продукції або використання в організмі інсуліну гормону, який утворюється в клітинах підшлункової залози і який потрібний для перетворення цукру, крахмалю та інших харчових компонентів в енергію.
У людей, які страждають на цукровий діабет 2 типу, підшлункова залоза може продукувати недостатню кількість інсуліну або організм не може адекватно використовувати його. В результаті підвищується вміст глюкози в крові, що призводить до пошкодження кров’яних судин та інших органів.

Дана форма діабету виникає у людей середнього віку і старших. Діагноз сахарного діабету 2 типу ставити на підставі високого вмісту глюкози у крові, а також вмісту глюкози у сечі.

Причини
Сважається, що при виникненні цукрового діабету 2 типу відіграє роль генетична схильність до захворювання; поєднання таких факторів ризику як вік і надлишкова маса тіла З віком функції підшлункової залози знижуються. Найважливішим чинником, однак, виявилося ожиріння. Встановлено, що понад 80% із цукровим діабетом 2 типу мають надлишкову вагу. Сважається, що надмірний вміст жиру порушує здатність організму утилізувати інсулін.

Симптоми цукрового діабету 2 типу
Сильна жажда, часті сечовипускання, швидка втрата маси тіла, слабкість і втома, дратівливість, тошнота і блювота.

Ускладнення
У разі недостатнього контролю цукрового діабету 2 типу підвищується ризик інфаркту міокарда, інсульту, захворювання нірок, неврологічних порушень, імпотенції, порушень зору (включаючи сліпоту), гангрені. Сахарний діабет 2 типу небезпечне захворювання. При відсутності ефективної терапії можливий летальний результат, що пов’язано з ускладненнями внаслідок високого вмісту глюкози в крові або патологічними змінами з боку органів та систем.

Що можете зробити ви
За будь-яких симптомів цукрового діабету слід негайно пройти медичне обстеження. Навіть якщо симптоми цукрового діабету відсутні, слід проконтролювати вміст цукру крові і в сечі, особливо це стосується людей із зазначенням на цукровий діабет у сімейному анамнезі, особам старше 40 років і/або мають надлишкову масу тіла.
Після того, як поставлено діагноз сахарного діабету, необхідно регулярне медичне спостереження та контроль вмісту глюкози в крові, щоб уникнути розвитку ускладнень.
Для ефективного лікування цукрового діабету слід ретельно контролювати свій стан.
Люди, які страждають на цукровий діабет 2 типу, повинні:
– контролювати вміст глюкози та холестерину, а також масу тіла, включаючи до свого раціону низькокалорійну їжу з низьким вмістом цукру, жиру та з високим вмістом складних вуглеводів і рослинних волокон;
– регулярно займатися фізичними вправами з метою зменшення потреби в інсуліні та підвищення втрати маси тіла;
– Визначати вміст глюкози в крові в домашніх умовах за допомогою простих приладів, що допомагає людині коригувати свій режим харчування та фізичних вправ та запобігати розвитку ускладнень цукрового діабету. Самостійний контроль вмісту глюкози також дозволяє спостерігати, як знижується рівень глюкози в крові в міру зменшення маси тіла.

Люди, які страждають на цукровий діабет, повинні вживати профілактичних заходів, щоб уникнути простудних захворювань, рекомендується дотримуватися гігієни стоп.
Перебіг сахарного діабету 2 типу у величезній мірі залежить від самоконтролю. У більшості випадків цукровий діабет 2 типу піддається контролю шляхом дієтотерапії та фізичних вправ. Однак не у всіх людей, які страждають на цукровий діабет 2 типу, є надлишкова маса тіла. Цій категорії пацієнтів необхідне призначення інсуліну та гіпоглікемічних препаратів для прийому всередину.

Що може зробити ваш лікар
При підозрі на цукровий діабет лікар повинен назначити відповідні аналізи крові для діагностики захворювання. Якщо діагноз поставлень, то лікар повинен назначити спеціальну дієту або направити пацієнта на консультацію до дієтолога. Дієта та фізичні вправи є основою лікування цукрового діабету 2 типу. У ряді досліджень виявлено, що у 80% і більше випадків сахарного діабету 2 типу можна контролювати шляхом зменшення маси тіла та фізичними вправами. Якщо ці способи не є ефективними і рівень глюкози в крові не нормалізується, то лікар повинен назначити лікарські препарати пероральні гіпоглікемічні препарати. Залежно від вмісту цукру в крові та реакції на дієтотерапію, лікар може назначити лікарські препарати, що підвищують здатність організму до ефективного використання власного інсуліну або збільшують його продукцію.
Згодом частоту відвідування лікар визначає залежно від необхідності проведення різних аналізів, загального стану пацієнта та ризику розвитку ускладнень, що вимагають спеціального додаткового лікування.
У деяких випадках можуть знадобитися ін’єкції інсуліну.

Профілактичні заходи
Щоб уникнути цукрового діабету 2 типу слід застосовувати збалансований раціон харчування з високим вмістом рослинних волокон; регулярно займатися фізичними вправами; уникати надмірної маси тіла і різкого її зниження; регулярно контролювати вміст глюкози у крові, особливо за наявності сахарного діабету у сімейному анамнезі або при надмірній масі тіла.