САНІТАРНА ОХОРОНА АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ

Стратосфера, що містить найбільшу частину атмосферного озону, дуже суха. На відміну від тропосфери, стратосфера є дуже стійким шаром. Сполуки, які потрапляють у стратосферу, залишаються у ній кілька років. На висоті понад 35 км. температура помітно зростає і на висоті 50 км. вона становить 270 К. Це обумовлено поглинанням сонячної УФ-радіації.
Над стратосферою розташована мезосфера, відокремлена від стратосфери стратопаузою. У мезосфері температура повітря знижується зі збільшенням висоти і досягає 160 К у верхній її частині. Це сприяє конденсації водяної пари та утворенню на висоті майже 80 км так званих мезосферних хмар.
Мезопауза, розташована на висоті 85 км, відокремлює мезосферу від термосфери, в якій температура починає різко зростати з висотою до 2000 К у періоди великої та до 1060 К – малої сонячної активності (вночі – до 1300 та 730 К відповідно).
У термосфері (на висоті понад 100 км) суттєво змінюється склад повітря: розпадаються молекули Н20 та С02. Значна частина молекул кисню дисоціює на атоми. У цьому шарі посилюється іонізація частинок газів і так званий шар іоносфери.
Таким чином, нижня атмосфера, як невід’ємна частина біосфери, є повітряним середовищем земного життя. Вчені за старих часів вважали навколишнє повітря однією зі складових частин Всесвіту. Давньогрецький філософ Анаксимен у IV ст. до зв. е. називав повітря першоматерією, а Арістотель – одним з чотирьох елементів, з яких складаються всі речовини в природі. Гіппократ писав: “Повітря – це пасовище життя”. Якщо людина без води може прожити майже 5 діб, без їжі – 5 тижнів, без повітря – лише 5 хв. І якщо він вживає за добу до 3 л води, до 3 кг продуктів, то через сотні мільйонів альвеол легень площею 60—120 м2 проходить 10—12 м3 повітря на добу, або 1 000 000 м3 за життя. За 1 хв людина робить 18 дихальних рухів, вдихаючи щоразу 0,5 л повітря. І це в положенні сидячи або лежачи без фізичного навантаження. А якщо він фізично працює, то йому за добу необхідно до 30 м3 повітря. Дихальна система людини – найдосконаліший фільтр, який очищає повітря, що вдихається, відокремлює тверді і рідкі домішки. У носовій порожнині вловлюються лише грубі частки пилу. Частинки пилу діаметром 10 мкм осідають у бронхах, а ще менші (10-0,1 мкм) – у альвеолах. З кожного літра повітря, що вдихається в легенях, затримується 0,5 мг чужорідних речовин, що становить 6,5 г/добу. Легкі – це відкриті ворота у внутрішнє середовище організму, де відбувається контакт повітря з кров’ю. У крові розчиняються речовини, які вона розносить організмом. При цьому кров мине печінку, цей природний бар’єр дезінтоксикації. Тому шкідливі речовини, що надходять через легені, діють у 100 разів сильніше, ніж ті, що надходять через травний канал. І якщо людина може вибирати питну воду та їжу, то вона не може вибрати повітря. Атмосферне повітря впливає на людину безперервно.

Реферати та публікації на інші теми: Планування аудиту нематеріальних активів
ФОРМІ І ПРОЦЕДУРІ ФУНКЦІОНАЛЬНО-ВАРТІСНОГО АНАЛІЗУ
ПРИЗНАЧЕННЯ, СТАТУС ТА ОСНОВИ ОРГАНІЗАЦІЇ ЦЕНТРАЛЬНОГО БАНКУ
Робота з проблемними кредитами та заходи впливу на них
РОЛЬ КРЕДИТУ У РОЗВИТОК ЕКОНОМІКИ