Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Саркоїдоз легень
Симптоми саркоїдозу легенів
Саркоїдозом легенів називають хронічне запальне захворювання, що вражає легені людини. На жаль, причини виникнення цієї хвороби зі стовідсотковою точністю лікарі назвати не можуть. Суть захворювання полягає в тому, що в легенях з’являються новоутворення, до складу яких входять клітини епітелію і неприродно збільшені клітини, – гранульоми. Згідно з медичними спостереженнями, саркоїдоз легенів найчастіше вражає жінок середнього віку, рідше – чоловіків, а от у дітей і людей похилого віку це захворювання діагностується вкрай рідко.
Не секрет, що успіх лікування будь-якого захворювання залежить від своєчасності його виявлення і початку лікування. Тим скрутніше лікування саркоїдозу, адже в переважній більшості випадків (понад 90 відсотків усіх виявлених фактів захворювання) хворий не зазначає ніяких зовнішніх проявів або симптомів! Найчастіше саркоїдоз виявляється випадково, під час проходження чергового профогляду (флюорографічного дослідження). Відсутність зовнішніх проявів захворювання пояснюється тим, що саркоїдоз вражає лімфовузли, що знаходяться в глибоких легеневих тканинах, а такі поразки може виявити тільки спеціальна апаратура.
На жаль, явні симптоми саркоїдоз проявляються вже на пізніх стадіях захворювання, однак це не привід опускати руки. Захворювання можна вилікувати на будь-якому терміні, просто способи лікування будуть різними. Тому не варто відкладати візит до лікаря, якщо ви виявили один з наступних симптомів:
- Задишка при відсутності фізичних навантажень;
- Швидка втомлюваність;
- Тривалий сухий кашель, що не піддається лікуванню;
- Болі в грудній клітці;
- Відходження мокроти з кров’ю;
- Будь-яке погіршення нормального функціонування органів дихання;
- Запальні зміни шкірних покривів, лімфовузлів і суглобів.
Лікування саркоїдозу легенів
Як вже говорилося вище, не варто ігнорувати найменші зміни в організмі, пов’язані з нормальною роботою легень. Якщо не лікувати саркоїдоз, а залишити все з надією, що «пройде саме», захворювання поступово призведе до фіброзу легенів, що істотно ускладнить дихальну функцію.
Перш, ніж почати лікування, лікар повинен переконатися, що у пацієнта саме саркоїдоз, адже рентгенологічне дослідження такого хворого схоже з хворим на туберкульоз. Для цього робиться проба Манту, результат якої повинен бути негативним. При підтвердженні діагнозу лікування слід починати негайно, адже запущений саркоїдоз провокує ускладнення з нирками, серцеву недостатність і навіть летальний результат.
В умовах медичного закладу саркоїдоз успішно лікується за допомогою кортикостероїдних препаратів на гормональній основі (найчастіше – преднізолон), проте існує певний відсоток хворих, яким такі препарати протипоказані. У цих випадках, як і при ранньому виявленні саркоїдозу (1-2 стадії) доцільно випробувати народні способи лікування, досить успішно себе зарекомендували.
Трави і народні засоби в лікуванні
- Однакова кількість трав – шавлії, материнки, квіток календули, подорожника, пташиного горця, – подрібнити в кавомолці. Столову ложку приготованої суміші всипати в термос, залити 200мл окропу, закрити і залишити на 30 хвилин. Випивати протягом дня, рівними порціями, за 30-40 хвилин до прийняття їжі. Курс – 5 днів, після чого 20 днів перерву і повторення курсу.
- За 5 грам перцевої м’яти, ромашки, календули, подорожника, мати-й-мачухи, череди, пташиного горця, перстачу і чистотілу, по 50 грам кропиви дводомної і звіробою – все добре перемішати. 50 грам отриманої суміші залити літром окропу, настоювати годину. Приймати тричі на день.
- Аптечна настоянка родіоли рожевої: 25 крапель двічі на день перед основними прийомами їжі.
Взяти трави в таких пропорціях:
– Кропива – 4 частини;
– Бадан товстолистий (корінь) – 3 частини;
– Хвощ польовий – 2 частини;
– Меліса – 2 частини;
– Чистотіл – 1 частина;
– Фіалка триколірна – 3 частини.
Все добре подрібнити, ретельно перемішати. Заварювати склянкою окропу столову ложку суміші на півгодини. Приймати тричі на день.
- Чайну ложку аптечної настоянки прополісу розвести теплою водою і випити перед їдою. Приймати тричі на день, не менше п’яти днів.
- Настояти в 500 мл 70-відсоткового медичного спирту 100 г кореня ферули. Наполягати необхідно 14 днів у темному місці, потім процідити і приймати по 25 крапель тричі на день перед їжею, попередньо розбавивши 100 мл теплої води.
Для збільшення ефективності лікування, як народними засобами так і гормонального, важливо приділити увагу зміцненню захисних сил організму. З цією метою варто вживати морську капусту, боби, горіхи, гранати, обліпиху, чорну смородину. Також не завадить натуральний мед, обліпиха, корінь женьшеню і абрикосові кісточки, які помітно підтримують організм не тільки при саркоїдозі, а й за будь-яких інших захворювань органів дихальної системи.
Оскільки саркоїдоз – захворювання хронічне, дуже важливо попередити його загострення. Для цього слід дотримуватися кількох правил:
- Відмовитися від куріння і обмежити перебування у місцях, де існує ризик вдихання тютюнового диму;
- Повноцінно харчуватися;
- Уникати будь-яких контактів з пилом, газами, токсичними та хімічними речовинами;
- Максимально зменшити будь-які психологічні навантаження;
- Підтримувати організм мультивітамінними препаратами;
- Чітко дотримуватися режиму праці та відпочинку;
- По можливості дотримуватися здорового способу життя;
- Твердо дотримуватися рекомендацій лікаря.
Пам’ятайте, в більшості випадків прогноз для хворих саркоїдоз – позитивний, особливо якщо не допустити розвитку хвороби до третьої стадії. Тому відповідально ставитеся до власного здоров’я і не забувайте хоча б раз на рік проходити обстеження, навіть якщо власне самопочуття не викликає ніяких побоювань.
Подальша інформація
Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.