Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
СЕПТИЧНИЙ ШОК В АКУШЕРСТВІ
Одним із найважчих ускладнень гнійно-септичних процесів будь-якої локалізації є септичний, або бактеріально-токсичний, шок. Септичний шок є особливою реакцією організму, що є результатом молекулярних, біохімічних і клітинних процесів, які у відповідь використання мікроорганізмів чи його токсинів. Ця реакція виражається складним станом, для якого характерне системне запалення, порушення адекватної перфузії тканин та зміна клітинного метаболізму.
За частотою виникнення септичний шок стоїть на третьому місці після геморагічного та кардіального, а за летальністю – на першому. При септичному шоці гинуть від 20 до 80% хворих. Тенденції зниження цього показника не проглядаються вже кілька десятиліть, попри всі успіхи медичної науки.
В акушерсько-гінекологічній практиці септичний шок ускладнює післяабортні та післяпологові інфекційні захворювання, хоріоамніоніт під час пологів, пієлонефрит вагітних, гнійні мастити.
Як відомо, кінець XX століття ознаменувався зростанням частоти гнійно-септичних захворювань вагітних, породіль та породіль. Ця тенденція зберігається і в даний час, що можна пояснити багатьма причинами:
змінився характер мікрофлори: з’явилися антибіотико-стійкі форми мікроорганізмів;
внаслідок широкого застосування антибіотиків, глюкокорти-коїдів та цитостатиків змінився клітинний та гуморальний імунітет багатьох вагітних, породіль та породіль;
зросла алергізація хворих;
в акушерську практику широко впроваджено методи діагностики та терапії, що сприяють поширенню інфекції (амніо-скопія, амніоцентез, внутрішньоматкова токографія, операція кесаревого розтину).
198
Зі збільшенням частоти гнійно-септичних захворювань практичному лікарю все частіше доводиться стикатися із септичним струмом, цією грізною патологією, що становить смертельну загрозу життю хворого.