Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Серозна цистаденома яєчника
Серозна цистаденома яєчника – Справжня доброякісна пухлина, що походить з епітеліальної тканини органа. За невеликих розмірів (до 3 см) захворювання протікає безсимптомно. У міру зростання новоутворення у пацієнтки виникають тупі, ниючі або переймоподібні болі в нижній частині живота та попереку, а також ознаки здавлювання сусідніх органів (прискорене сечовипускання, запор, набряки ніг та ін.). Для діагностики використовують бімануальне обстеження, УЗД, КТ та МРТ тазових органів, аналіз крові на онкомаркери. Єдиним ефективним методом лікування серозної цистаденоми є операція видалення новоутворення, яєчника, придатків або матки з придатками.
Загальні відомості
Серозна цистаденома (серозна кістома, проста, циліоепітеліальна або гладкостенная цистаденома) – тугоеластичне доброякісне новоутворення яєчника, розташоване збоку або ззаду від матки. Зазвичай пухлина розвивається у віці 30-50 років. Більш ніж у 80% пацієнток діаметр пухлини становить від 5 до 16 см, але в деяких пізно діагностованих випадках її розміри досягали 30-32 см. Частота простої цистаденоми становить 11% від усіх новоутворень яєчників і 45% від серозних пухлин (ціліоепітеліальних). Як правило, новоутворення виникає з одного боку. У 72% випадків воно є однокамерним, у 10% пацієнток двокамерним і у 18% багатокамерним.
Серозна цистаденома яєчника
Причини серозної цистаденоми
На сьогоднішній день науково підтвердженої теорії виникнення простої кістоми не існує. На думку деяких гінекологів, таке новоутворення формується з функціональних кіст яєчника — фолікулярного та жовтого тіла, які не до кінця розсмокталися та почали наповнюватися серозним вмістом. Сприятливими факторами розвитку простої цистаденоми яєчника служать:
- Гормональні порушення, що перешкоджають нормальному дозріванню яйцеклітини Дисбаланс у жіночій гормональній сфері може спостерігатися при згасанні репродуктивної функції, супутніх соматичних та ендокринних захворюваннях, стресі, значних фізичних та емоційних навантаженнях, екстремальних дієтах, тривалій сексуальній помірності.
- Раннє статеве дозрівання з появою перших менструацій віком 10-12 років.
- Запальні жіночі хвороби (ендометрит, аднексит та ін.). Особливо небезпечні захворювання, спричинені збудниками ІПСШ при невпорядкованому статевому житті без бар’єрної контрацепції.
- Операції на органах малого тазу. Прості серозні цистаденоми дещо частіше спостерігаються у пацієнток, які перенесли позаматкову вагітність, аборти, оперативне лікування гінекологічних захворювань.
- Обтяжена спадковість. За деякими спостереженнями, у жінок, матері яких страждали на серозні новоутворення яєчників, цистаденома виявляється частіше.
Патогенез
Серозна кістома, як правило, формується в одному з яєчників. Спочатку вона є невеликим гладкостенным однокамерним (рідше — багатокамерним) новоутворенням. Його щільні сполучнотканинні стінки вистелені зсередини одношаровим кубічним або циліндричним війчастим епітелієм, що має секреторну активність. У міру зростання всередині цистаденоми накопичується серозний вміст – рідка прозора рідина світло-жовтого кольору. В результаті пухлиноподібне утворення, що росте, здавлює навколишні органи і нервові волокна, що призводить до виникнення больового синдрому. При приєднанні запального процесу гладка блискуча поверхня кістоми стає матовою та покривається спайками.
Симптоми серозної цистаденоми
Клінічної симптоматики при невеликих (до 3 см) гладкостенні кістоми зазвичай не спостерігається, вони стають випадковою знахідкою під час гінекологічного обстеження або УЗД органів малого тазу. У міру збільшення новоутворення у пацієнтки виникають симптоми, пов’язані із тиском кістоми на сусідні органи. Найбільш типовий больовий синдром. Зазвичай він носить характер тупих, ниючих, рідше переймоподібних болів, що виникають у пахвинній ділянці, за лобком або в попереку. Крім того, жінка може зазнавати тиску на сечовий міхур, пряму кишку, відчувати наявність стороннього тіла.
При кістомах великих розмірів можливе порушення функцій суміжних органів через їх стискання, що проявляється прискореним сечовипусканням, дискомфортом у кишечнику, запорами, нудотою, набряками нижніх кінцівок. У тих випадках, коли пухлина досягає в розмірах 6-10 і більше см, вона може призвести до збільшення живота або видимої асиметрії. Менструальний цикл при серозних цистаденом зазвичай не порушений. Однак якщо новоутворення є досить великим і чинить тиск на яєчник і/або матку, характер місячних змінюється – вони стають більш рясні або занадто мізерні і супроводжуються хворобливими відчуттями. Вкрай рідко при неускладнених простих кістомах спостерігається загальна реакція організму у вигляді втоми, слабкості, млявості, зниженої працездатності, дратівливості.
Ускладнення
Основна небезпека несвоєчасного виявлення та неадекватного лікування серозної цистаденоми яєчника – здавлювання сусідніх органів з порушенням їх функцій та виникнення гострих станів. Найбільш серйозними ускладненнями кістоми, що вимагають невідкладного оперативного лікування, є перекрут ніжки (за її наявності) з некрозом новоутворення та розрив капсули (апоплексія яєчника) з попаданням його вмісту в черевну порожнину та виникненням кровотечі. Про ускладнене перебіг захворювання можуть свідчити підвищення температури, різке посилення болю, виникнення сильної нудоти або блювання, вираженого нездужання з головними болями, запамороченням і втратою свідомості, різка блідість, кров’яні виділення з піхви. Іноді спостерігається рецидив захворювання після органозберігаючого оперативного втручання та злоякісне переродження пухлини.
Діагностика
Для підтвердження або уточнення діагнозу захворювання, проведення диференціальної діагностики та вибору оптимального методу лікування пацієнткам із підозрою на серозну цистаденому призначають комплексне гінекологічне обстеження. До нього входять:
- Огляд акушера-гінеколога. При бімануальному дослідженні в області придатків матки зазвичай виявляється рухоме тугоеластичне рухливе безболісне утворення з гладкою поверхнею, не пов’язане з сусідніми органами.
- УЗД малого тазу. Дозволяє виявити однорідну гіпоехогенну пухлину із щільною гладкою капсулою розміром від 3-х см. При невеликих цистаденомах використовують трансвагінальний доступ, при великих – трансабдомінальний.
- Комп’ютерна або магнітно-резонансна томографія. У ході томографічного обстеження створюється тривимірна модель цистаденоми та прилеглих органів для більш ретельної диференціальної діагностики та виключення проростання пухлини.
- Аналіз крові на онкомаркери. Дослідження пухлинних антигенів (СА-125, СА 19-9, СА 72-4) дозволяє виключити розвиток онкологічного процесу або гнійного абсцесу в яєчнику та інших тазових органах.
- Колірна доплерографія. Метод діагностики є додатковим і у сумнівних випадках дозволяє диференціювати доброякісну пухлину яєчника від злоякісної на основі інтенсивності кровотоку.
Просту серозну цистаденому необхідно відрізняти від інших доброякісних новоутворень яєчників, насамперед, функціональних кіст, папілярної та псевдомуцинозної кістоми. Для виключення метастазування в яєчник однієї з форм раку шлунка пацієнткам обов’язково призначають фіброгастродуоденоскопію. Проведення фіброколоноскопії дозволяє оцінити ступінь залучення до процесу сигмовидної та прямої кишки. Альтернативним рішенням за неможливості проведення ендоскопічного обстеження шлунка, прямої та сигмовидної кишки є рентгенографія органів ШКТ.
Також у ході диференціальної діагностики виключають злоякісне ураження яєчників, тубоваріальний абсцес, позаматкову вагітність, патологію розташованих поруч органів — гострий апендицит, дистопію нирок та інші вади розвитку сечовивідної системи, дивертикулез сигмовидної кишки, кісткові та позаорганні опуза. У таких випадках, крім лабораторного та інструментального обстеження, призначають консультації суміжних фахівців – хірурга, онкогінеколога, гастроентеролога, онколога, уролога.
Лікування серозної цистаденоми
Основний метод лікування простої серозної кістоми – хірургічне видалення пухлини. Достовірних даних про ефективність медикаментозних та немедикаментозних способів терапії цього захворювання у гінекології не існує. При виборі конкретного виду оперативного втручання враховуються вік пацієнтки, наявність або планування вагітності, розміри пухлини. Основні цілі лікування пацієнток репродуктивного віку – максимальне збереження здорової тканини яєчника та профілактика трубно-перитонеальної безплідності (ТПЛ). Жінкам у період перименопаузи рекомендовано радикальні операції, спрямовані на запобігання рецидиву цистаденоми та збереженню якості життя.
Показанням до проведення операції є наявність пухлиноподібного утворення діаметром від 6 см, яке зберігається протягом 4-6 місяців. Рішення терміни видалення новоутворення менших розмірів гінеколог приймає індивідуально з урахуванням результатів динамічного спостереження. В екстреному порядку хірургічне втручання проводиться за підозри на перекрут ніжки або розрив капсули кістоми. Зазвичай планова операція виконується лапароскопічно. Основними видами оперативних втручань при гладкостінній серозній цистаденомі є:
- Цистектомія (Видалення кісти) або клиноподібна резекція (Висічення пошкодженої тканини у вигляді клина) із збереженням яєчника, ревізією контрлатерального яєчника та екстреною гістологічною діагностикою. Органозберігаючі операції рекомендовані молодим жінкам, які планують вагітність, з цистаденомою не більше 3 см у діаметрі.
- Одностороння аваріектомія або аднексектомія. Втручання передбачає видалення за ураження всього яєчника чи яєчника з маткової трубою і вважається оптимальним рішенням для жінок репродуктивного віку з новоутворенням розмірами понад 3 див.
- Двостороння аднексектомія або гістеректомія з придатками. Рекомендований спосіб хірургічного лікування у жінок у період перименопаузи та у пацієнток із двостороннім ураженням яєчників. Його перевагою є суттєве зниження ризику онкологічних захворювань.
Прогноз та профілактика
При своєчасному виявленні та хірургічному лікуванні прогноз захворювання є сприятливим: серозна цистаденома вкрай рідко рецидивує та озлокачується. Жінкам репродуктивного віку, які перенесли органозберігаючі втручання, односторонню аваріектомію або аднексектомію, рекомендується планувати вагітність не раніше ніж через 2 місяці після операції. Повне відновлення після лапароскопічного консервативного видалення серозної гладкостенной цистаденоми яєчника настає через 10-14 днів, після радикальних операцій відновлювальний період триває до 6-8 тижнів. Пацієнткам показано диспансерне спостереження у лікаря-гінеколога. За спостереженнями американських фахівців, профілактичний ефект щодо розвитку доброякісних цистаденом яєчника надає прийом комбінованих оральних контрацептивів монофазної дії.