Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Серозометра
Серозометра – Накопичення серозної рідини в порожнині матки через наявність механічних перешкод на шляху її відтоку в піхву або підвищеної секреції. На початкових етапах клінічно не проявляється та виявляється випадково під час гінекологічного обстеження. При накопиченні великих обсягів рідини пацієнтку непокоїть тупий біль у надлобковій ділянці, прискорене сечовипускання, запори та інші порушення функції тазових органів. Для діагностики використовують бімануальне обстеження, УЗД, ендоскопічні, томографічні, цитологічні та мікробіологічні методи. Лікування спрямоване на усунення захворювання, що спричинило серозометр.
Загальні відомості
Накопичення серозної рідини в матці є неспецифічним проявом низки захворювань, що супроводжуються підвищеною секрецією або порушенням відтоку ексудату у піхву. Серозометр частіше виникає під час постменопаузи на фоні інволютивних процесів у жіночих статевих органах і в ході гінекологічного УЗД діагностується у 40% пацієнток цієї групи. При цьому найчастіше подібне порушення виявляють у жінок із тривалістю постменопаузи від 15 до 25 років. Поява внутрішньоматкової рідини у пацієнток репродуктивного віку, як правило, має інші причини, ніж серозометр у постменопаузі, і потребує швидкої ретельної диференціальної діагностики.
Серозометра
Причини серозометри
Накопичення серозної рідини в порожнині матки може бути обумовлене механічним порушенням прохідності шляхів відтоку у піхву або підвищеною секрецією на тлі неадекватної резорбції та виведення. Основними причинами органічної неспроможності є:
До виникнення серозометри також призводить надмірна секреція ексудату ендометрієм або його надходження з фалопієвих труб. Гіперпродукція серозної рідини спостерігається за таких патологічних станів, як:
Важливу роль формуванні серозометри грають чинники, які знижують місцевий чи загальний імунітет, викликають гормональні збої і передчасне старіння репродуктивної системи. Ключовими з них є:
- Шкідливі звички та залежності. Куріння та зловживання алкоголем, безладне статеве життя негативно впливають як на імунну, так і на ендокринну систему, викликаючи їхнє виснаження.
- Менструальна дисфункція та безсистемний прийом гормональних препаратів. Оскільки недостатній або надмірний вміст жіночих статевих гормонів безпосередньо впливає на стан ендометрію та шийки матки, ендокринний дисбаланс може спричинити підвищену освіту серозної рідини та порушень її відтоку.
Додатковими факторами ризику виникнення серозометри є малорухливий спосіб життя, нераціональне харчування з вживанням жирних та інших продуктів, що посилюють обмінні порушення.
Патогенез
За наявності органічних змін цервікального каналу, матки та придатків серозна рідина, що продукується ендометрієм або надходить з інших відділів жіночої статевої системи, поступово накопичується в порожнині матки. Надалі в міру накопичення незапального або запального ексудату матка збільшується в розмірах і починає тиснути на суміжні органи малого тазу – сечовий міхур, пряму кишку, розташовані поруч судини та нерви. У деяких випадках приєднання до серозометри інфекційного процесу може призвести до гострих запальних захворювань і накопичення гнійного вмісту – піометрі.
Симптоми серозометри
На початкових етапах присутність серозної рідини в порожнині матки не проявляється клінічно і в переважній більшості випадків стає випадковою знахідкою при плановому гінекологічному УЗД. Якщо серозометр поєднується зі збільшенням матки, пацієнтку турбують тупі або ниючі болі в надлобковій ділянці, іноді виникає прискорене сечовипускання, відчуття тиску на сечовий міхур або пряму кишку, з’являються запори або, навпаки, частіші позиви до дефекації. Болі можуть посилюватися під час статевого акту або за значних фізичних навантажень.
За збереження прохідності цервікального каналу жінка зазвичай відзначає збільшення кількості вагінальних виділень. Найчастіше вони мають рідку консистенцію, виглядають прозорими або світло-сірими. Коли до серозометри приєднуються гнійно-запальні процеси, характер виділень змінюється: вони стають густішими, жовто-зеленими з неприємним запахом. При цьому посилюються болі, може підвищуватись температура, турбувати загальне нездужання, слабкість, розбитість, втома, запаморочення.
Ускладнення
Найбільш грізним ускладненням серозометри є приєднання запального процесу з нагноєнням, вираженими місцевими та загальними проявами інтоксикації, інфекційним ураженням інших органів жіночої статевої сфери. Тиск збільшеної матки призводить до порушення функцій органів малого тазу, а також порушення відтоку крові з нижніх кінцівок із формуванням набряків. Крім того, оскільки серозометра – не захворювання, а стан, спровокований іншою патологією, при несвоєчасній діагностиці основних причин накопичення рідини в матці можуть бути пропущені пухлини та запальні захворювання.
Діагностика
Основне завдання діагностики при виявленні серозометри – Виявлення причин, що викликали накопичення рідини. З цією метою пацієнтці рекомендовано комплексне гінекологічне обстеження, до якого входять:
- Огляд акушера-гінеколога. При бімануальному обстеженні, зазвичай, виявляється збільшена матка. Під час огляду в дзеркалах можуть спостерігатися рідкі виділення з цервікального каналу.
- Комбіноване гінекологічне УЗД (ТА+ТВ). За допомогою трансабдомінального датчика можна виявити аномалії розвитку, зміну форми матки, гіперпластичні процеси в ендометрії, наявність та особливості розташування міоматозних вузлів, інших новоутворень, патологію маткових труб та яєчників, оцінити прохідність цервікального каналу. Для більш детальної візуалізації трансабдомінальне обстеження доповнюють трансвагінальним.
- Томографічне дослідження. У ході КТ або МРТ малого таза може бути створено тривимірне зображення органів жіночої статевої системи та виявлено їх патологічні зміни.
- Ендоскопічні методи діагностики. Для візуального виявлення органічних змін у порожнині матки та цервікальному каналі, що перешкоджають відтоку серозної рідини, а також патології, що призводить до гіперсекреції, застосовують цервікоскопію та гістероскопію.
- Аспіраційна біопсія ендометрію. Дослідження дозволяє отримати матеріали для гістологічної та цитологічної діагностики стану функціонального шару ендометрію.
- Визначення онкомаркерів у крові. Для своєчасного виявлення пухлинного процесу досліджують вміст СА-125 та деяких інших пухлинних антигенів.
- Комплексне лабораторне дослідження. Оцінка мазка на флору та бакпосіву зі статевих шляхів спрямована на виявлення інфекційних агентів, здатних викликати утворення запального ексудату.
- Колірна доплерометрія. При інволюційних процесах у шийці матки, що супроводжуються звуженням або атрезією її каналу, спостерігаються доплерометричні ознаки склерозування судин.
У репродуктивному віці особливо важливою є диференціальна діагностика серозометрів від інших станів, при яких у порожнині матки виявляється рідина, — лохіометри, гематометри, піометри. У сумнівних випадках до постановки діагнозу залучають онкогінекологів та хірургів.
Лікування серозометри
Схема лікування залежить від обсягу серозної рідини, виявленої в порожнині матки, динаміки її накопичення та причин, що призвели до виникнення патологічного стану.. При невеликому обсязі рідини (до 5 мл) та відсутності ознак інфекційних процесів рекомендовано динамічне спостереження з проведенням УЗ-контролю та призначення препаратів, що стимулюють матковий кровообіг, покращують тонус судин та регенерацію епітелію. У таких випадках ефективне додаткове призначення фізіотерапевтичних процедур.
Якщо об’єм серозної рідини перевищує 5 мл, її кількість збільшується в динаміці, відсутні механічні перешкоди на шляху відтоку у піхву, виявлено запальні зміни, рекомендовано комплексну терапію серозометрів. Як правило, пацієнтці призначають:
- Антибактеріальні та протизапальні препарати. Оптимальним є призначення етіотропних засобів, яких чутливі виділені інфекційні збудники. При неможливості виявити етіологічний фактор рекомендовано 10-14-денний курс емпіричної антимікробної терапії, що впливає на широкий спектр можливих патогенів у поєднанні з нестероїдними протизапальними засобами.
- Еубіотики та імуномодулятори. Препарати цих груп призначають для нормалізації піхвової мікрофлори та покращення імунітету.
- Місцеве (вагінальне) застосування засобів з естрадіолом. За результатами спостережень, доповнення лікування серозометрами гормональними препаратами суттєво покращує віддалені результати.
За наявності органічної патології, що перешкоджає відтоку серозної рідини, показані спеціальні методи лікування основної патології – бужування цервікального каналу, видалення поліпа, міомектомія, терапевтичне та хірургічне лікування об’ємних новоутворень тощо.
Прогноз та профілактика
При призначенні комплексної антибактеріальної, протизапальної та місцевої гормональної терапії серозометри прогноз захворювання у пацієнток без органічних змін порожнини матки та цервікального каналу сприятливий. За результатами вітчизняних досліджень, у 90% пацієнток порожнина матки повністю випорожнюється від рідини, а ще у 9% помітно зменшується її кількість. Прогноз за наявності органічної патології залежить від характеру основного захворювання. Спеціальних методів первинної профілактики серозометри не існує, проте з урахуванням виявлених факторів ризику ефективними можуть бути активний спосіб життя, захищений секс, зважений підхід до призначення інвазивних методів обстеження та лікування, раціональне харчування. Для своєчасного виявлення патології жінкам у період менопаузи та постменопаузи рекомендовано регулярний огляд гінеколога та проведення гінекологічного УЗД.