Часто кажуть, що втрата чоловіка чи партнера «розбиває серце», і тепер це науково обґрунтований факт. «Наша робота наочно демонструє, що ризик інфаркту або інсульту підвоюється у вирішальний 30-денний період після смерті партнера для овдовілих подружжя, що переживають втрату коханого людини», – розповів співавтор дослідження Суніл Шах, співробітник кафедри суспільного здравоохранення університету Св. Георгія у Лондоні.

Давно відомо, що тяжка втрата, горе – серйозний чинник ризику смерті. Британські вчені припустили, що горе чинить прямий негативний вплив на згортання крові, артеріальний тиск, рівень гормонів стресу і порушує сердечний ритм – фактори, пов’язані зі здоров’ям сердечно-судинної системи. Відсутність повної інформації про зв’язок горя та хвороб серця спонукало Шаха та його колег досліджувати тисячі медичних історій, які вони взяли з великої британської бази даних первичної медичної допомоги.

Команда експертів зосередила увагу на інформації, що стосується 30500 чоловіків та жінок віком від 60 до 89 років, кожен з яких втратив партнера у період між 2005 та 2012 роками. Вони також розглянули дані 83 600 чоловіків і жінок в аналогічному віку, які не втратили партнера в той період години. Дослідники виявили, що у місяці, наступному за смертю партнера, ризик розвитку інфаркту або інсульту був приблизно вдвічі серед чоловіків та жінок у першій групі, порівняно з людьми з іншої групи.

«Ми вважаємо, що дуже важливо, щоб лікарі, друзі та сім’я знали про підвищений ризик інфарктів та інсультів – так вони могли б забезпечити кращий догляд та підтримку у період підвищеної уразливості після втрати коханого людини», – підсумовують автори роботи, що знайшли ще один вагомий доказ «потужної зв’язку між розумом і тілом».