Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Сезон інсульту. Чому найбільше «ударів» трапляється у лютому
Наш експерт – професор кафедри факультетської терапії №1 лікувального факультету Першого МДМУ імені В.М.Сеченова Дмитро Напалков, передає sutura.org.ua
Зі статистикою не посперечаєшся
Нещодавно дослідники з Лос-Анджелеса проаналізували статистику у семи американських штатах з різним кліматом. З’ясувалося, що взимку показники смертності від серцево-судинних захворювань на всіх цих територіях збільшувалися в середньому від 26 до 36% у порівнянні з аналогічними цифрами у літні місяці.
Ці дані підтверджують результати попередніх досліджень, присвячених зв’язку між частотою, тяжкістю різних видів інсульту та годиною року в різних країнах світу. Так, ще у 1956-1970 роках під керівництвом нашого співвітчизника професора Р.М.Данішевського проводилися спостереження, що виявляють вплив клімату на серцево-судинну систему. Вченими було виявлено, що найбільше смертей від інсульту припадає на зиму (31,2%) та осінь (26,9%). Причому самі тривожні місяці – лютий (11,4%) та листопад (9,3%).
А ще вчені з Португалії з’ясували, що зниження температури всього на один градус за Цельсієм збільшує ймовірність настання інсульту на 3,9%. А кардіоемболічним інсультом (він виникає через те, що в мозок потрапляє тромб, що утворився в серці) — навіть на 5%.
Загалом, як не глянь, виходить, що ми зараз вступили у небезпечний сезон, тому додаткова пиляцтво не завадити.
Чотири гіпотези
Чому серце і судини страждають зимою? Є кілька припущень.
Більш холодна погода може посилювати звуження судин і збільшувати артеріальний тиск. І те й інше — фактори ризику інсульту.
Люди зазвичай не настільки дбають про своє здоров’я взимку, як вони роблять це літом. Ми їмо більш важку їжу, більше зловживаємо алкоголем, ведемо малорухливий спосіб життя. А все це створює додаткові умови для утворення тромбів.
Під впливом холоду змінюється функціонування вазомоторних центрів, які відповідають за регуляцію кровообігу. Помічено також, що більшою чутливістю до судинних розладів у мозку мають люди, які мають порушення мозкового кровообігу. Останні виникають при різких стрибкоподібних змінах погоди.
Взимку організм піддається постійним коліванням температури. Коли спекотно, людина інтенсивно потіє, що неминуче супроводжується втратою рідини та електролітів. А це, у свою чергу, призводить до згущення крові, збільшує ризик тромбозів, може провокувати аритмії. Якщо людина постійно перебуває в дуже теплому, опалювальному приміщенні, а потім виходитиме на прогулянку, судини через холод звужуються — тут і трапляється інсульт.
Серце просити допомоги
На жаль, метеорологічні чинники контролю практично не піддаються – можна стежити за прогнозом погоди, але вплинути на неї не можна. Тому особливо важливо приділити увагу супутнім захворюванням. Разом з іншими зимовими причинами вони багаторазово збільшують ризик інсультів та інших серцево-судинних захворювань.
Зокрема, потрібно стежити за рівнем та коліваннями артеріального тиску. При цьому не тільки підвищення, але і різке зниження тиску за допомогою препаратів є фактором ризику інсульту.
Будьте уважні до роботи серця та виникнення аритмій. Неконтрольована миготлива аритмія сама по собі збільшує ризик інсульту у 5, а в деяких випадках у 15 разів. У поєднанні з погодними факторами вона стає «бомбою замедленої дії». Якщо у вас виявили, лікуватися потрібно обов’язково. Сьогодні пацієнтам назначають спеціальні ліки, що розріджують дах і запобігають появі тромбів, у тому числі сучасні, наприклад, із групи прямих інгібіторів тромбіну. Вони знижують ризик інсульту на понад 60%.
Крім того, взимку необхідно активно рухатися, брати на собі посильну фізичну навантаження. Дотримуйтесь збалансованої дієти, багатої овочами та фруктами.
Якщо ви виходите з теплого приміщення на вулицю, не робіть це різко — почекайте якусь годину на сходовій клітці, у під’їзді. Тоді зниження температури відбудеться повільно, і судини зможуть адаптуватися до холоду.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!