Згідно з останніми дослідженнями, зокрема, проведеним в університеті Алабамі під керівництвом Мартіна Янга, завтрак, як найперший прийом їжі, програмує наш організм на весь день.

Що відбувається, якщо ми не завтракаємо:

– сповільнюється обмін речовин;
– вільніше спалюються калорії;
– знижується працездатність організму.

І абсолютно протилежна картина спостерігається коли ми поснідали висококалорійними продуктами:

– підвищується метаболізм;
– організм активніше витрачає енергію;
– Підвищується працездатність, покращується самопочуття.

Жирні продукти на завтрак допомагають нам схуднути

Мартін Янг вважає, що можна поєднувати яйця, сосиски та бекон, а також інші калорійні продукти. З іншого боку, якщо ми на завтрак вживаємо якісь вуглеводи, то наш організм розщеплює лише вуглеводи у перебігу всього дня. Дана теорія була підтверджена результатами експериментів на гризунах. Основний висновок полягає в наступному – якщо є вранці жирні продукти, наш організм буде розщеплювати жири протягом усього дня і, відповідно, це сприяє погіршенню.

Омлет на завтрак – користь на весь день

Ті ж американські вчені стверджують, що скинути лишній вес можна, снідаючи омлетом. За їх словами, з’їдений ранком омлет дає -18 % калорій. Був проведений наступний експеримент. Учасники першого дня на завтрак з’їдали омлет із трьох яєць. Наступного дня їм дали велику булочку з сиром та йогуртом. Обидва прийоми їжі були однакові за кількістю калорій, однак вони привели до різних результатів. Вчені вимірювали рівень гормону голоду в організмі. Після булочки рівень голоду виявився вищим, ніж після омлету. Це ж підтвердилося відчуттях самих піддослідних.

Що не рекомендується їсти на завтрак

Дієтологи кажуть, звичайні бутерброди, які ми їмо на завтрак, дають нам величезну кількість калорій, але нічого корисного в собі не несуть – ні вітамінів, ні мінералів, ні клітковини. Тому що білий хліб це продукт рафінований. У складі ковбаси, звичайних сосисок, сардельок, дуже складно знайти щось корисне, а так само вершкове масло або майонез, які ми вживаємо в дуже великих кількостях, здоров’я нам не додасть.

Корисні продукти на завтрак

Для корисного та здорового завтраку дієтологи радять вибирати цільно – зерновий хліб, хліб з висівками, клітковину – це може бути листя салату, стебло селери, зелень. Замість ковбаси – натуральне відварне м’ясо та омлет. Також фахівець рекомендують їсти на завтрак кашу, оскільки злакові дають великий приплив енергії і є складними вуглеводами, які дозволяють протриматися до обіду.