Напевно, багато хто чув про те, що є така сонна артерія, і якщо натиснути на неї, то людина відключиться. Чи це правда? І чому такий небезпечний вплив на горезвісну артерію?

Що таке сонна артерія?

Насправді у нас цілих дві сонні артерії. Одна з них розташована з правого боку шиї, інша – з лівої. Та, що зліва, трохи довше, вона починається у дузі аорти, а права — у плечеголовного ствола, інформує sutura.org.ua

Загальна функція сонної артерії полягає у транспортуванні крові від серцевого м’яза до головного мозку та інших периферійних органів, які знаходяться в області голови. Саме завдяки їй наш мозок стабільно забезпечується кислородом. Здавленість сонної артерії (наприклад, тісним коміром або галстуком) може викликати помітне відчуття дискомфорту.

Зовнішня частина сонної артерії проходить вище гортані у напрямку до лицьової частини голови. У районі «адамового яблука» вона розділяється на дві гілки, одна з яких постачає кров’ю головний мозок, а друга – обличчя та очі. Кінцеві гілки утворюють мережу капілярів, завдяки яким у певних життєвих ситуаціях наші очні яблука можуть почервоніти, а шкіра обличчя – вкритися рум’янцем.

Внутрішня частина сонної артерії безпосередньо доставляє у клітини мозку кров, багату кислородом. У череп вона входить у області виски.

Під впливом стресу, спекотної погоди та інших зовнішніх факторів у внутрішній артерії може збільшитися кровотік. У цьому випадку ми відчуваємо приплив сил та емоційний підйом. Але якщо інтенсивність кровотоку буде перевищувати норму тривалу годину, почнеться процес спаду і людина впаде у стан слабкості.

У районі сонної артерії легко прощупати пульс. Для цього необхідно знайти точку, розташовану в ямці під скулою, з правого або лівого боку від кадика. Якщо у людини сильно розвинена мускулатура, на це може знадобитися більше години, тому що сонна артерія може бути закрита м’язами. Зазвичай до цього методу вдаються, якщо не можуть знайти пульсу на зап’ясті.

Що не можна робити із сонною артерією?

Не можна сильно здавлювати сонну артерію. Якщо ви просто натиснете на неї, людина відчує сонливість, оскільки настане кисневе голодування. Якщо натискати на сонну артерію тривалу годину, об’єкт засне (бо артерія і називається сонною). Вірніше, вона знепритомніла.

Надто сильне натискання з довгим утримуванням пальців на шиї може призвести до того, що подача кислорода в мозок повністю припиниться. В результаті людина або залишиться інвалідом, або зовсім помре. Кровотеча із сонної артерії за 2-3 хвилини призводить до летального результату, якщо вчасно не надати потерпілому професійну медичну допомогу. Та й лікарі при таких травмах можуть виявитися безсилими.

Як правильно перевіряти пульс у галузі сонної артерії?

Якщо виникла необхідність перевірити пульс на шиї, не слід тиснути на сонну артерію з усієї сили, а легко натиснути на неї вказівним і середнім пальцем. Для підрахунку кількості ударів вплив потрібно здійснювати тією рукою, яка відповідає даній стороні сонної артерії. Так, якщо ви вважаєте пульс з правого боку шиї, дійте правою рукою. Якщо з лівої – лівою. Якщо ви вимірюватимете пульс на правій стороні лівою рукою, то можете перетиснути обидві частини артерії, що позначиться і на результатах, і на стані пацієнта.