Що передається в спадок: роль хромосом

Зі шкільної програми з біології ми точно пам’ятаємо, що стати дитини визначає чоловік. Якщо яйцеклітина запліднюється сперматозоїдом, що несе Х-хромосому, народжується дівчинка, якщо Y-хромосому — хлопчик, інформує sutura.org.ua

Доведено, що Х-хромосоми несуть у собі гені, які більшою мірою відповідають за зовнішність: форму брів, овал обличчя, колір шкіри та волосся. Тому логічно припустити, що хлопчики, які мають одну таку хромосому, швидше успадкує зовнішність мами. А ось дівчатка, які отримали її від обох батьків, у рівній мірі можуть виявитися схожими як на матір, так і на батька.

Коментар експерта: „насправді Х-хромосома, яку одержують хлопчики, лише одна з 46, наявних у генетичному коді. І у всіх 46 хромосомах є гени, що відповідають за різні ознаки. Таким чином, хлопчики зовсім необов’язково виходять схожими на маму”.

З великою ймовірністю передаються в спадок: зріст, вага, відбитки пальців, схильність до депресій.
З невеликою ймовірністю передаються в спадок: сорому’язливість, темперамент, пам’ять, харчові пристрасті.

Що передається у спадок: перемагає сильний?

Гени поділяються на домінантні (сильні) та рецесивні (слабкі). І у кожного людини в рівній мірі є і ті, і інші.

Наприклад, домінантний ген кароокості та рецесивний – світлоокості. У карооких батьків з більшою ймовірністю народиться така ж темноока дитина. Проте не потрібно думати, що поява блакитноокого нащадка в такій сім’ї виключена зовсім. І мама, і тато можуть нести в собі рецесивний ген світлоокості і в момент зачаття передати саме його. Шансів, звісно, ​​мало, але вони є. Тим більше, що за шкірну ознаку з боку батька не відповідає один ген, а ціла група.

До сильних, найчастіше наслідуваних генів, відносяться темні та кучеряві волосся, великі риси обличчя, масивне підборіддя, ніс з горбинкою, короткопалість. У двох блондинів карапуз, найімовірніше, буде блондин. А вісь брюнетки і блондина — темно-русявий (середній колір між мамою та татом). Іноді зовсім несподівано дитині передаються в спадок риси далеких родичів. Нічого дивного в цьому немає, мабуть, у попередніх поколіннях дані гени програвали у нерівній боротьбі, а тут виявились домінантними та перемогли.

Крихітка ззовні зовсім на вас не схожа? Придивіться поважніше. Можливо, у нього ваша міміка: він так само морщить лоба, коли замислюється, випинає губу, коли ображається. Скажіть, він вас копіює? І так, і ні. Помічено, що сліпі діти, які ніколи своїх родичів не побачили, проте досить точно повторюють їх жести та вирази обличчя.
Напевно, багато хто помічав, що в одних і тих же батьків перша дитина — вилітий тато, другий — дуже схожий на маму, а третій — копія дідуся. У цьому випадку йдеться про розщеплення генів. Середовище та сім’я одна і та ж, але комбінації генів, одержувані рідними братами та сестрами, абсолютно різні.

Коментар експерта: „Самі батьки навряд чи зможуть вирахувати, що передатися у спадок дитині. Зовсім необов’язково, що у темноволосих мами з татом народитися таке ж темноволосе чадо, а у світловолосих — світловолосе. В даному випадку великий вплив надає родовід людини, історія предків з обох сторін. Розібратися допоможе фахівець-генетик, але і йому доведеться серйозно заглибитись у родинне дерево”.

Що передається в спадок: зовнішність дитини

Зростання спрогнозувати теж досить важко. Якщо батьки дуже високі, малюк, швидше за все, теж вимахає з коломенської версти. Папа великий, а мама мініатюрна? Дитина певно зупинитися на середньому показнику. Однак велике вплив надають і правильне дитяче харчування, достатній сон дитини, і активні заняття спортом, і навіть клімат.

Коментар експерта: „Зростання людини визначається не тільки гені, а й багатьма іншими факторами. Важливу роль відіграє навколишнє середовище, в якому росли самі батьки. Не менші значення мають умови розвитку самої дитини”.

Що передається в спадок: характер дитини

Але все це стосується зовнішності. А характер? Він, безумовно, поєднує у собі спадковість і виховання. Прийомна дитина часто переймає рисі батьків, які взяли його до сім’ї. Так що намагайтеся у спілкуванні з потомством виявляти свої найкращі якості. Передається в наслідки, звичайно, не характер дитини, а тип нервної системи. Наприклад, запальність та дратівливість можуть бути обумовлені слабким типом нервної системи, її нездатністю протистояти навіть самим звичайним подразникам. Але якщо батьки з народження дитини звернути на це увагу, проблему можна буде вирішити.

Передаються спадково та здібності до малювання, танців, музыки, спорту, а також смакові та кольорові переваги. Але чому ж тоді кажуть: “На дітях генія природа відпочиває”? Так, талант може бути успадкованим, але його ще треба розвивати. А у геніальних, захоплених своєю справою батьків, часто лишається дуже мало години на дітей.