Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Що таке ексцентричність і коли вона перетворюється на психічний розлад

Можливо, за сухвалою поведінкою ховається хвороба.

Що таке ексцентричність

Ексцентричність – це дивне, сухвало незвичайне поведення. Вона може виражатися в навмисне яскравій, що не відповідає моменту одязі. Або у нестандартних звичках, що стосуються спілкування з іншими людьми. Наприклад, ексцентрична людина розмовляє надто голосно чи манірно, робить це у віршах, відкрито класифікує співрозмовників за придуманими їм самим типажами («ви — ніжна кішечка, а він-сторожовий пес!»).

У масовому розумінні ексцентрична людина – це неординарна, визначна особистість. Невипадково таке поведення часто асоціюється з талановитими і навіть геніальними людьми. Наприклад, ходять легенди про ексцентричність Сальвадора Далі. Або Альберта Ейнштейна. Або, скажімо, Вінстона Черчілля.

Загалом бути ексцентричним, “не таким, як усі”, навіть модно. Але є межа, за якою химерна поведінка зі способу самовираження перетворюється на нездорове явище.

Коли ексцентричність стає психічним розладом

Ексцентричний розлад особистості включено до Міжнародного Класифікатора хвороб (МКБ-10). Ось тільки описано він недостатньо детально.

Однак існує цілий клас куди більш вивчених ексцентричних порушень – так званий кластер A. У нього входять три види розладів, що відрізняються вираженими дивацтвами

  • Параноїдальний.
  • Шизоїдний.
  • Шизотипічний.

При першому захворюванні зазвичай виявляються тривожність, підозрілість, злопам’ятність, а за іншого — замкнутість, емоційна холодність. Демонстративна химерність поведінки чи зовнішнього вигляду властива лише шизотиповому розладу.

Експерти американської дослідницької організації Mayo Clinic перераховують 10 ознак цього порушення. Щоб запідозрити розлад особистості, достатньо п’яти з них:

  1. Зухвала поведінка, яка виходить за звичні рамки.
  2. Незвичайний зовнішній вигляд. Одяг може бути грязним, а його елементи можуть принципово не поєднуватися один з одним.
  3. Своєрідна манера розмовляти, яку складно не помітити під час бесіди. Наприклад, голос може бути надто високим або людина може пропівати слова.
  4. Віра в особисті надприродні здібності. Наприклад, хворий щиро вважає, що вміє читати думки оточуючих. Або спілкуватися з духами померлих. Або передбачати майбутнє на основі звуку вітру та руху зірок.
  5. Пережиті незвичайні відчуття. Людина може розповідати, що відчуває присутність когось, хто насправді дуже далекий. Або нібито фізично відчуває наближення небезпеки.
  6. Нездатність адекватно оцінювати те, що відбувається. Навіть другорядним подіям може надаватися величезне значення.
  7. Підозрілість, постійні сумніви у добрих намірах оточуючих.
  8. Надмірна і наполеглива соціальна тривожність. Хворий не сприймає оцінок від інших людей, бо вважає, що ті не можуть його зрозуміти.
  9. Нездатність встановлювати тривалі та довірчі відносини з кимось. Друзі зазвичай є лише серед найближчих родичів.
  10. Недоречні реакції, холодність у спілкуванні. Людина може взагалі не висловлювати емоцій або ж реагувати на те, що відбувається неадекватно. Наприклад, сміятися, коли зазвичай плачуть.

Які причини ексцентричного розладу особистості

Найчастіше порушення виявляється у підлітковий період або на ранньому етапі дорослішання. Звідки воно береться, медики достеменно не знають. Передбачається, що свою роль відіграють генетика, індивідуальні особливості мозку, навколишнє середовище, засвоєні в малечі звички.

Що робити, якщо підозрюєте ексцентричний розлад особистості

Цей психічний збій можна скорегувати психотерапією чи медикаментами – наприклад, антидепресантами.

Складність полягає в тому, що «ексцентрики», як правило, не вважають своє поведення вимагає корекції і часто не готові звертатися до психотерапевта. У цьому випадку особливо важливі родичі чи небайдужі знайомі. Їх завдання-все ж таки переконати проконсультуватися у фахівця.

Найпростіший спосіб виглядає так. Людина з ексцентричним розладом особистості регулярно відчуває розчарування у людях, напади тривожності та навіть депресії. Саме в такі моменти його варто брати за руку і вести психотерапевта поговорити. Спеціаліст зможе встановити розлад на підставі бесіди та тих симптомів, які будуть описані. А далі порекомендує людині варіанти терапії, які допоможуть покращити стан.

До речі, одним із елементів психокорекції є сімейна та дружня підтримка. Людині з ексцентричним розладом легше жити, коли він відчуває, що його люблять і цінують, підтримують при невдачах та радіють успіхам.

woman24.kyiv.ua

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!