Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Що таке сонний параліч і чи небезпечний він для здоров’я
Уяви, що ти прокинулася рано. Ти бачиш і чуєш все, що відбувається, можеш дихати, але не рухаєшся, інформує sutura.org.ua
Проходити кілька хвилин, за які ти встигаєш повірити в те, що втратила контроль над тілом, і тут все стає добрим. Звучить страшно, правда? А це і є сонний параліч. Чому він виникає і як його уникнути.
Сонний параліч — нездатність рухатися чи говорити при засипанні чи пробудженні. Статистика показує, що близько половини дорослих відчували таке хоча б раз у житті.
Основна його причина – недолік сну. Найчастіше паралічу піддаються люди з нарколепсією — психічним розладом через страшну втому. У групі ризику також студенти, люди, що приймають психотропні препарати, працівники з добовими чергуваннями, молоді матері.
І що відбувається?
У людському організмі три типи м’язової тканини: сердечна, гладка (ми не можемо ними керувати) і поперечнополосата (всі м’язи, завдяки яким ми рухаємось). У період сонного паралічу сердечна і гладка м’язи працюють, а ось м’язовий корсет не піддається контролю.
Прокинутися від неможливості рухатися можна і серед ночі, але зазвичай це трапляється вранці, якщо тобі видерли з глибокої фази сну. У цій фазі людина не контролює своє тіло, але, як правило, при звичайному пробудженні вона вже проходить і можна нормально рухатися.
Сонний параліч може супроводжуватися страшними видіннями, ніби привид сидить у тебе на шиї або хтось стоїть і дивуватися, а ти нічого не можеш зробити. Ці галюцинації не посилюють параліч і не свідчать про психічний розлад, вони проходять разом із паралічем.
Скільки він триває?
Це явище страшне лише за описом, насправді сонний параліч триває від 15 секунд до кількох хвилин.
Намагайтесь не панікувати: чим сильніше ти боїшся, тим довше він триматиме під контролем твоє тіло. Якщо ти можеш дихати і моргати, значить, короткочасний параліч і треба лише виспатися як слід.
А це небезпечно?
У більшості людей цей стан буває 1-2 рази в житті після сильного недосипу. Але якщо сонний параліч трапляється частіше двох разів на місяць, варто звернутися до невролога чи сомнологу. Зазвичай допомагає довгий сон, але деяким людям можуть знадобитися антидепресанти.
У дітей, як правило, паралічу не буває, а у підлітків уже може. Краще попередити їх заздалегідь, тільки не лякати. Цей стан не небезпечний для здоров’я! І якщо в нього потрапивши, наприклад, партнер, можна взяти його за руку і витягнути у нормальну життя.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!