Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Що таке стовбурові клітини?
Людське тіло містить сотні різних типів клітин, які є важливими для нашого здоров’я, передає sutura.org.ua Ці клітини відповідають за щоденну підтримку наших життєвих функцій, таких як биття нашого серця, роботу мозку, очищення крові нирками, заміну клітин нашої шкіри, і так далі. Унікальна робота стовбурових клітин полягає у тому, щоб зробити всі ці інші типи клітин. Стовбурові клітини є постачальниками нових клітин. Коли стовбурові клітини діляться вони можуть формувати більше собі подібних клітин чи більше інших типів клітин. Наприклад, стовбурові клітини шкіри можуть сформувати більше стовбурових клітин шкіри або вони можуть зробити більше диференційованих клітин шкіри, які мають свої власні конкретні функції, такі як вироблення пігменту меланіну.
Чому стовбурові клітини важливі для вашого здоров’я?
Коли ми отримуємо травму чи хворіємо, наші клітини теж пошкоджуються чи гинуть. Коли це відбувається, стволові клітини активуються. Стовбурові клітини забезпечують відновлення пошкоджених тканин і замінюють старі та відмирають клітини. Таким чином, наші стволові клітини підтримують наше здоров’я і запобігають наше передчасне старіння. Стовбурові клітини, вони як наша власна армія мікроскопічних лікарів.
Які існують види стволових клітин?
Існує багато різних видів стовбурових клітин. Вчені вважають, що кожний орган нашого тіла має свій власний специфічний тип стовбурових клітин. Наприклад, наша кров відбувається зі стовбурових клітин крові (також відомих як гемопоетичні клітини). Проте стовбурові клітини присутні і на ранніх етапах розвитку людини, і коли вчені вирощують ці клітини в лабораторних умовах, їх називають ембріональними стовбуровими клітинами. Причиною за якою вчені зацікавлені в ембріональних стовбурових клітинах є те, що робота ембріональних стовбурових клітин полягає у створенні шкірного органу і тканини в нашому організмі під час нашого розвитку. Це означає, що ембріональні стовбурові клітини, на відміну від дорослих стовбурових клітин, потенційно можуть сформувати будь-яку клітину з сотень різних типів клітин людини. Наприклад, у той час як стовбурові клітини крові можуть виробляти лише клітини крові, ембріональні стовбурові клітини можуть формувати клітини крові, кістки, шкіри, мозку, і так далі. Крім того, ембріональні стовбурові клітини запрограмовані природою для створення тканин і навіть органів, у той час як дорослі стовбурові клітини таким потенціалом не володіють. Це означає, що ембріональні стволові клітини більш здатні до відновлення пошкоджених органів. Ембріональні стовбурові клітини отримують з невикористаних ембріонів, вироблених для лікування безпліддя, яким лише кілька днів, які були зроблені у пробірці у лабораторії, і які були б викинуті.
Що таке індуковані плюрипотентні стовбурові клітини?
Вчені і лікарі дуже раді цьому новому типу стовбурових клітин, які називаються індукованими плюрипотентними стовбуровими клітинами (iPS). Вони раді тому, що ці клітини мають майже всі ті ж властивості, що і ембріональні стовбурові клітини, але відбуваються вони не з ембріона. Це знімає багато етичні проблеми, пов’язані із практичним застосуванням стволових клітин. Крім того, індуковані плюрипотентні стовбурові клітини отримують з диференційованих клітин самого пацієнта, а це означає, що iPS клітини можуть бути повернуті пацієнтові без ризику імунного відторгнення, що дуже важливо для будь-якої трансплантації стовбурових клітин.
Що нас чекає у майбутньому і яким чином стовбурові клітини можуть змінити як ваш лікар вас лікує?
Тому що за природою головне завдання стовбурових клітин це заміна хворих або старих клітин на нові, вченим прийшла ідея використання стовбурових клітин як терапії для пацієнтів з широким спектром медичних захворювань. Ідея полягає в тому, щоб внести стовбурові клітини або диференційовані клітини походять зі стовбурових клітин до організму пацієнта, і таким чином використовувати природну здатність стовбурових клітин зцілювати для лікування пацієнта. Наприклад, мета трансплантації стовбурових клітин як терапії пацієнта з інфарктом полягає у тому, щоб пересаджені стовбурові клітини відновили пошкоджені тканини серця. Запас стовбурових клітин дорослого людини дуже невеликий і тому ми маємо лише обмежені можливості для відновлення нашого пошкодженого організму. Повертаючись до прикладу серця, власні стовбурні клітини серця самостійно просто не в змозі відновити втрату від інфаркту, але пересадка мільйонів стовбурових клітин має набагато більш потужний потенціал до відновлення пошкоджених тканин. Тому, даючи пацієнтам трансплантації стовбурових клітин, ми підвищуємо здатність організму до самозцілення, досягнення якого лежить за межами можливостей обмеженої кількості наших власних стовбурових клітин. Деякі проблеми вимагають дозволу до того, як лікування стовбуровими клітинами стане більш поширеним методом лікування, включаючи питання безпеки (оскільки стовбурові клітини можуть формувати потенційно опухоли), а також проблеми імунного відторгнення.
Незважаючи на це, стовбурові клітини, найімовірніше, удосконалюють медицину і, цілком можливо, що через одне чи два десятиліття більшість із нас знатимуть когось або будуть тими, хто отримав трансплантацію стовбурових клітин. Стовбурові клітини перспективні для лікування більшості основних хвороб з якими люди стикаються протягом їхньої життя в тому числі раку, серцево-судинних захворювань, хвороби Паркінсона, розсіяного склерозу, інсульту, хвороби Хантінгтона, травми спинного мозку, та багатьох інших захворювань.
Які методи лікування стовбуровими клітинами доступні вже зараз і чому багато лікарів рекомендують, щоб ви їх розглядали з обережністю і тільки в крайніх випадках?
В даний час кілька видів трансплантації стволових клітин, безпека та ефективність яких були доведені вченими, доступні для пацієнтів. Найкращим прикладом є трансплантація кісткового мозку. Однак, багато неперевірених методів лікування стовбуровими клітинами зараз рекламується і пропонуються по всьому світу. Часто ці процедури привертають багато уваги, особливо коли такі знаменитості, як зірки спорту отримують це лікування. В цілому, вчені та лікарі, які спеціалізуються в галузі лікування стовбуровими клітинами, належать до таких непідтверджених видів трансплантацій з обережністю, оскільки неясно, чи є ці процедури дійсно ефективними і чи є вони безпечними. Відомі випадки, у яких пацієнти загинули від такого лікування. Хоча це розумно розглянути всі варіанти, коли людина стикається з потенційно невиліковним станом або хворобою, ми рекомендуємо Вам розглядати такі методи лікування лише як крайній захід і лише після розмови з вашим особистим лікарем.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!