Основною причиною мастопатії є дисгормональні розлади. Будь-які порушення балансу гормонів супроводжуються диспластичними змінами тканин молочних залоз. Це стосується не лише дисбалансу полових гормонів, а й гормонів щитовидної залози, пролактину, інсуліну, гормонів надниркових залоз, розповідає лікар-гінеколог Тетяна Тарабак.

До факторів ризику належать також спадкова схильність до мастопатії, репродуктивний анамнез (ранній початок менструального циклу, пізня менопауза, відсутність вагітностей, лактації), гінекологічні захворювання (дисфункція яєчників, міома матки, аденоміоз), ендокринні захворювання (гіпоти , патологічні процеси у печінці та жовчних шляхах

Мастопатія виявляється у хворобливих чи неприємних відчуттях у молочній залозі, які виникають перед місячними або на початку другої фази циклу. Біль носити ноючий, розпираючий характер і з початком місячних зникає. Одночасно відбувається набухання грудей, збільшення їх обсягу. Наступний симптом – виділення із сосків.

Лікування мастопатії проводитиметься одночасно у декількох напрямках. Насамперед, слід нормалізувати у пацієнток гормональний фон за допомогою препаратів, що регулюють роботу щитовидної залози, а також засобів, що стимулюють роботу печінки (вітаміни груп В, А, Е). Одночасно лікар назначає гормональні контрацептиви та дієту, яка полягає в обмеженні споживання чаю, кофе, какао, шоколаду, алкоголю; збільшення споживання великої кількості рослинної їжі, що містить клітковину та витамини групи В). Можна вживати сечогінні засоби рослинного походження (відвари, чаї) – це зменшить ймовірність набряку молочної залози.

Бажаний вихід зі стресової ситуації, якщо така має місце, і профілактика стресу надалі, оскільки вплив центральної нервної системи на розвиток мастопатії доведено давно і безперечно. Для заспокоєння нервної системи рекомендується прийом заспокійливих чаїв з м’яти, меліси, лікарських препаратів на рослинній основі. Існують і ефективні народні методи лікування мастопатії, однак таке лікування повинно проводитися за погодженням з лікуючим лікарем та йти паралельно з медикаментозною терапією.