11 липня на планеті відзначали найспокусливіші ласощі всіх часів — Всесвітній день шоколаду. Хто з нас час від часу не мріє про шматочок молочного шоколаду до чаю? Особливо за хвилину смутку. У чому ж користь і шкода улюбленого десерту? І що відбувається з нашим тілом (а також зі шкірою і мозком), коли ми їмо молочний шоколад?

Шоколад посилює функції мозку

Молочний шоколад – джерело магнію, мінералу, необхідного для здоров’я мозку. Відомо, що ключова хімічна сполука в шоколаді, теобромін, надає стимулюючу дію, аналогічну кофеїну. Близько трьох-чотирьох шматочків підсилюють концентрацію уваги і зміцнюють пам’ять. Дослідження 2013 року, опубліковане в журналі Neurology, також показало, що ті, хто пив дві склянки какао на день протягом 30 днів, отримали 8% збільшення припливу крові до мозку, що помітно покращило когнітивну активність, інформує sutura.org.ua

Шоколад сповільнює старіння

Вчені Корнельського університету в Нью-Йорку три роки тому зробили сенсаційне відкриття: дієта, багата на антиоксидантні продукти, допомагає захистити мозок від накопичення амілоїдних бляшок, які можуть викликати деменцію. Молочна плитка також багата на поліфеноли, які збавляють організм від вільних радикалів — основної причини вікового артриту. Гарвардські вчені в експерименті 1998 року за участю 8000 чоловік довели: ті, хто їв шоколад три або більше разів на місяць, проживши майже на рік довше, ніж ті, хто цього не робив. Єдине застереження: всі вони були чоловіками — і подібний ефект ще не був доведений для жінок.

Шоколад захищає серце

У 2015 році ЗМІ облетіла радісна новина. Після багатьох років «гонінь» та «претензій» (повнить, псує шкіру) вчені нарешті реабілітували шоколад. 12-річне вивчення швидких перекусів та гастрономічних звичок в університетах Абердіна, Манчестера та Кембриджу майже 158 тисяч респондентів довело — шоколад у складі нашого раціону може серйозно знизити ризик серцевих нападів. Більше того, не лише гіркий сорт позитивно впливає на здоров’я.

Скромна плитка молочного продукту така ж корисна для нашого серця. Люди, які їдять до 100 г шоколаду на день, на 23% рідше страждають від нападів, інсультів чи інших серцево-судинних проблем, ніж люди, які взагалі його не їдять. Причина — флавоноїди у його складі, які стимулюють приплив крові та знижують холестерин. Причому за рахунок більшої кількості кальцію та жирних кислот саме у молочному шоколаді, перевага перед гірким буде вищою.

Шоколад бореться із застудою

У статті, опублікованій у журналі British Journal of Cancer у 2009 році, згадується: фенольні кислоти (ще один природний антиоксидант) у шоколаді зміцнюють імунну систему. Вони стимулюють процес детоксикації організму, допомагаючи позбутися від кашлю та застуди. Коли у 16 ​​столітті сакральний десерт ацтеків вперше спробували у Європі, то покладали великі надії саме на його лікувальні властивості і часто використовували при кашлі.

Шоколад не шкодити шкірі

У 1960 роках американські дерматологи щосили сурмили: необхідно уникнути шоколаду, якщо хочете зберегти шкіру гладкою і сяючою. Але дослідження нашої години розвіяли цей міф. Наукові теорії про вплив шоколаду на шкіру спростували вчені з Університету Ньюкасла в Австралії. У 2005 році вони дійшли висновку, що немає жодних доказів того, що шоколад викликає акне. Вся проблема не в какао-бобах, а в цукрі, якого в молочному шоколаді багато, але якщо його вжмвати помірно шкоди епідермісу ви не поставите. Набагато сильніше на появу прищів впливає білий хліб, картопля та, на жаль, паста.