Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Щитовидна залоза дитини. Що потрібно для здоров’я
Раніше нікому і на думку не спадало, що відвідувати ендокринолога потрібно так само часто, як і стоматолога.
Незважаючи на те, що наша земля завжди була бідна йодом, проблеми зі щитовидкою у людей виникали досить рідко. Все змінилося після Чорнобильської катастрофи: хвороби щитовидної залози тепер зустрічаються у кілька разів частіше. Особливо у дітей. Дуже важливо вчасно дізнатися про недугу та почати лікування. Намагайтесь кожні 6-12 місяців відвідувати фахівця і за необхідності робити УЗД. Адже спочатку порушення маскуються. Регулярні обстеження (їх радять проходити малюкам з 4-5 років) і дієта, багата морепродуктами, допоможуть щитовидці завжди бути у формі.
Трудівники – гормони
Від щитовидної залози залежить лагоджена робота майже всіх систем людського організму. Цей ендокринний орган знаходиться на передній частині шиї, ближче до нижнього краю. Його права і ліва частки з’єднуються маленьким перешийком. Термін «ендокринний» означає, що цей орган виробляє біологічно активні речовини – гормони, які не виводяться з організму, а призначені для регуляції процесів усередині нього.
Кровотік у щитовидці досить швидкий. Тому гормони, які вона активно виробляє, практично миттєво доставляються за призначенням. Обов’язків у них вистачає. Тироксин (Т4) і трийодтиронін (Т3) відповідають за обмін речовин, стан шлунково-кишкового тракту, працездатність серцево-судинної, нервової та статевої систем… Кількість названих речовин регулює ще один, «координуючий» гормон – ТТГ. Чим більше в організмі Т3 та Т4, тим менше ТТГ, і наоборот.
Збій у роботі
Коли залоза виробляє гормонів менше, ніж потрібно, це відразу позначається на самопочутті людини. А малюки реагують взагалі миттєво. Дитина, мабуть, не зможе пояснити, що його турбує. Але ви й самі помітите недобре. Будьте лише поважнішими до неї. Якщо крихітка постійно відчуває слабкість і сонливість, йому важко зосередитися і виконати навіть найлегші завдання, він часто відволікається, – варто задуматися та записатися на консультацію до ендокринолога. Можливо, у маленького знижено функцію щитовидної залози. Про це свідчать швидкий набір ваги, набряки та запори. При «лядачій» щитовидці хвороб постійно мерзне і не може зігрітися навіть у теплому поміщенні.
Діагноз «Гіперфункція щитовидної залози» встановлюють за іншими ознаками. Малюк у цьому випадку зовсім не виносити задухи та спіки. Він дратівливий, плаксивий і легковозбудимий, його ручки часто тремтять. Незважаючи на добрий апетит, дитина погано набирає вагу, а то й зовсім сильно худне. Зверніть увагу на очі маленького: за активної щитовидці вони трохи опуклі, крихітка часто жаловаться на «пісок», який заважає дивитися.
Навіть кілька із названих симптомів є серйозним приводом для того, щоб звернутися до лікаря. А взагалі візьміть за правило регулярно перевірятися у фахівця всією сім’єю. Адже якщо не запускати хворобу, то роботу щитовидки просто налагодити. Довіртеся досвіду лікаря – він визначить відповідний курс лікування. Іноді достатньо їсти більше продуктів, що містять йод. В інших випадках не обійтися без гормональних препаратів. Але хай вас це не лякає! Якщо точно слідувати розпорядженням лікаря, то шкоди вони не принесуть.
Сонце, повітря і… їжа
Щитовидка не зря схожа на бабочку. У тієї та іншої є щось спільне. Наприклад, їм необхідне чисте повітря. Щоправда, ультрафіолетові лучі для цієї залози небажані. Але найважливіше умова для її нормального функціонування – збалансоване харчування. Щитовидка “любити” морепродукти. Мінімум двічі на тиждень балуй своїх домашніх морськими делікатесами. Підійдуть жирна риба, креветки, кальмари і, звичайно ж, морська капуста – чемпіон за вмістом йоду. Вони смачні і самі по собі, і у складі різних страв. Маляті обов’язково сподобаються такі ласі ліки. А ви будете впевнені, що зробили все можливе, щоб його щитовидна залоза працювала як годинник. Здоров’я дитини – у ваших руках!
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!