Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Шкідливі звички розуму, які крадуть наше щастя
Відповідь проста. Корисні звички допомагають нам досягти бажаного і наближають нас до щастя. Вони роблять нас кращими: більш сильними, впевненими, реалізованими та ефективними.
А шкідливі, навпаки, заважають, перешкоджають реалізації задуманого і віддаляють нас від счастья: роблять нас слабкішими, вразливішими, нестійкішими.
Список шкідливих звичок, пов’язаних з нашим тілом та нашою поведінкою, всім добре знайомий. Серед них куріння, алкоголь, неправильний режим і раціон харчування, недостатня фізична рухливість, звичка скаржитися, звичка критикувати і багато інших. Їм присвячено безліч різноманітних книг, статей, спеціальних тренінгів з позбавлення.
Шкідливість таких звичок очевидна і у більшості розсудливих людей не викликає сумнівів. Але є й інший, особливий тип шкідливих звичок, на які більшість людей звертає значно менше уваги. Це шкідливі звички нашого розуму. Сьогодні йдеться про них.
Звичка №1. Турбуватися про майбутнє.
Ця розумова звичка краде таку важливу складову щастя як спокій та умиротворення. Турбуватися про майбутнє – одна з шкідливих звичок нашого розуму, яка «отруює» нашу життя і все, що в ньому є добрим.
Турбота про майбутнє (тобто про те, чого ще немає, і чи буде, невідомо) краде енергію та радість сьогодення. Можна багато досягти, вам може дуже пощастити, у вас може бути все або майже все, про що мріють звичайні нормальні люди. Але якщо ви продовжуєте турбуватися – все це не принесе вам справжнього щастя. Ви можете бути багаті, знамениті, здорові, але, на жаль, нещасливі.
Хоча нам здається, що в нашій житті надзвичайно багато причин для занепокоєння, насправді більшість із цих причин ілюзорні та безпідставні. Є така думка, що занепокоєння-тривога за майбутнє є не що інше, як одне з проявів страху смерті.
Цей страх «прошитий» у нашій голові як інстинкт. І як будь-який інстинкт, він сліпий і погано керований: включається «не в тему» і без нашої команди. Турбуючись про майбутнє, ми запрошуємо це страх собі в порадники. Може бути на війні чи в екстремальних для життя умовах він реально допомагає, але в «мирній» повсякденній житті це поганий помічник і порадник – він бере дуже велику плату за свої послуги.
Багато людей розуміють, що їх постійне занепокоєння і тривога з приводу сім’ї/роботи/здоров’я/грошей/ситуації в країні і в світі відруює їм життя і забирає купу енергії, але нічого вдіяти не можуть.
Деякі, аби хоч якось вирішити цю проблему, підсаджуються на різні заспокійливі препарати. Це робити дуже небажано. Знайдіть можливість заспокоювати своє занепокоєння своїми силами – для цього існує безліч способів, методів та методик: релаксація, аутотренінг, йога, всілякі медитативні техніки та ін.
Найпростіший і досить ефективний спосіб впоратися з тривогою і занепокоєнням – це релаксація – фізичне розслаблення.
Методів правильного розслаблення досить багато і найпростіший з них – сядьте так, щоб вам було зручно та комфортно – щоб усі ваші м’язи були максимально розслаблені, закрийте очі та зосередьтеся на власному диханні.
Посидьте так хвилин 10-15. Розслаблення – це фізіологічний фон, на якому тривога і неспокій просто фізично не зможуть виникнути, а ваша концентрація на диханні не дасть зациклюватись на тривожних думках.
Звичка №2. Фокусуватися на негативі.
Ця розумова звичка краде таку складову нашого щастя як гарний настрій, змушуючи постійно переживати різні негативні емоції. На жаль, так уже влаштовані мозок та психіка людини, що сильніше і частіше фокусуються на погані, ніж добре. Негативні думки проникають у нашу свідомість легше, ніж позитивні, а проникнувши, міцніше і довше захоплюють нашу увагу. І ми починаємо на них «зациклюватися», відчуваючи при цьому негативні емоції різної сили та тривалості.
Причому, зауважте, з нами в цей момент найчастіше нічого поганого не відбувається. Тобто, найчастіше ми страждаємо (відчуваємо негативні емоції) через наші думки в нашій голові, а не через події, що відбуваються навколо нас!
Фокусуватися, «зациклюватися» на негативних думках – це звичка, властива дуже багатьом людям, причому більшість із них навіть не здогадуються про її існування – для них таке фокусування на негативі – це норма життя, до якої вони давно звикли. Далеко ходити не треба – послухайте, про що люди говорять у чергах, громадському транспорті, придивіться до виразу обличчя, коли вони просто думають про щось своє. Або просто поспостерігайте за своєю свідомістю у перебігу дня, а потім порахуйте і порівняйте кількість негативних та позитивних думок, які за день прийшли до вас на думку.
Що робити? По-перше, не намагайтеся з ними боротися чи вольовим зусиллям «видавлювати» їхню свою голову. Якщо ви спробуєте зробити це «силою», то тільки наситите свої негативні думки своєю ж енергією. І вони від цього стануть ще негативнішими і ще нав’язливішими. По-друге, для того, щоб зменшити кількість негативних думок у собі голові необхідно систематично виконувати одне просте розумове вправу.
Щоразу, коли ловите собі на якійсь неприємній для вас думці: у країні бардак, долар дорожчає, на вулиці холоднішає, знайомі грошей позичили і не віддають, а в боці щось боліте, кажіть собі: «Стоп! Я зараз думаю про це і відчуваю ось такі негативні емоції». Не намагайтеся одразу викинути цю думку з голови.
Просто зрозумійте, не намагаючись впливати на них, що за думки зараз у вас в голові, і які емоції у вас викликають.
А потім знову спробуйте переключити вашу увагу і максимально сконцентруватися на тому, що ви робите в даний момент години: прибираєте, готуєте, йдете по вулиці, працюєте за комп’ютером або спілкуєтеся з колегами (див. Звичку №5.). Систематично виконуючи це вправу, ви дуже скоро з подивом виявите, що негативні думки приходять у вашу голову рідше, і затримуються там ненадовго.
Звичка №3. Боятися невдач. Страх неудач – дуже сильний гальм будь-якого зростання та розвитку. І, отже, страх неудач є одним із найбільш серйозних перешкод для ваших досягнень.
Боятися невдач – це розумова звичка, яка краде у нас таку складову щастя як успіх та досягнення. Коли ми боїмося невдачі, схильні відмовлятися від зусиль для досягнення бажаного нами результату, внутрішньо погоджуючись на «синицю в руці», хоча вона не зовсім те, що хотілося.
Щоб відчувати себе щасливим, людині необхідно досягти в житті чогось істотного: стати переможцем «Майстер-шеф», написати книгу, стати чемпіоном світу з бальних танців, або просто заробити мільйон доларів. Людина, яка боїться невдач, позбавляє собі такої можливості, оскільки, через свій страх зазнати невдачі відмовляється від серйозних гідних цілей. Справжнє щастя ніколи не буде повним без переживання власних досягнень і власного успіху.
Чого ж насправді боїться людина, яка боїться невдачі?
По-перше, вона боїться дискомфорту та напруги, які, як він думає, є обов’язковою умовою будь-якого серйозного досягнення.
По-друге, він побоюється витрачати свої сили і свою енергію напрасно. І по-третє, він переживає за свою самооцінку, яка може сильно постраждати, якщо планку буде піднято занадто високо, і він не впорається з поставленим завданням. Як кажуть, успішний чоловік шукає можливості, а неуспішні – виправдання.
Страхи, як бачите, хоч і серйозні, але аж ніяк не смертельні. А все, що нас не вбиває, як відомо, робить нас сильнішими.
Я думаю, що заради вашої заповітної мрії їх можна і треба в собі подолати. Їх подолання – обов’язкова умова повноти нашого щастя.
Постав перед собою мету, усвідом і висловивши твердий намір домогтися бажаного і почни діяти. Будь упевнений(на), ти отримаєш всю потрібну для цього енергію та можливості. Головне – по-справжньому захотіти!
Звичка № 4. Відволікати свою увагу від того, що відбувається тут і зараз.
Що таке момент тут і зараз? Найкраще суть цього моменту передано словами відомої пісні:
«Є тільки мить між минулим і майбутнім
І ця мить називається “ЖИТТЯ”
Це те місце, де ви зараз знаходитесь і те, що ви зараз безпосередньо робите. Чим більше вашого уваги буде надано цьому безпосередньому моменту вашої життя, чим сильніше ви будете концентруватися на ньому, тим краще. Тим сильнішим і щільнішим буде ваш контакт із собою, іншими людьми та Світом. Тим повніше, емоційно насиченішим і осмисленішим буде ваша життя. Тим краще і якісніше ви будете робити те, що робитье.
Але, на жаль, наш розум не звик концентруватися на моменті тут і зараз. Він звик хаотично блукати по покійному минулому або майбутньому, що не настало. Зосереджуючись на думках про майбутнє або згадуючи і прокручуючи в голові минуле, ми втрачаємо переживання моменту, який відбувається у найважливішій годині – у годині «зараз».
Коли ми в думках йдемо від «тут і зараз» у минуле, нас практично завжди «зациклює» на чомусь негативному, і набагато рідше ми згадуємо приємні моменти. Зазвичай це думки про те, чому в нас щось не вийшло, чому нам відмовили, чому ми не зробили правильно.
Ми згадуємо і наново переживаємо старі образи, невдачі. Те саме і з майбутнім: найчастіше ми думаємо про майбутнє з тривогою і занепокоєнням (див. звичку №1), а аж ніяк не з оптимізмом.
Інший побічний ефект відволікання уваги від «тут і зараз» – це втрата концентрації уваги. Концентрація уваги – це один із головних факторів успіху будь-якої діяльності. Саме цей навик забезпечує максимальну (з найвищим КПД) включеність нашого мозку для вирішення будь-якої складної задачі чи проблеми.
Якщо ми не включені до «тут і зараз», значить ми також не «включені» в те, що ми зараз безпосередньо робимо, будь це прибирання, готування, спілкування з дитиною або складання річного звіту. Наше увагу розфокусоване, воно «блукає», а це означає, що результати нашої діяльності будуть, скоріше за все, досить посередні.
Щоб ви не робили, чим би ви не займалися, постарайтеся максимально сконцентрувати на цьому свою увагу. Коли ви їсте, постарайтеся все своє увагу віддати їжі: її запаху, смаку, тому приємному почуттю, яке викликає її прийом. Коли ви прогулюєтеся чи бігаєте – будьте повністю поглинені рухами, які робите і тими відчуттями, які вони викликають.
Якщо ви слухаєте музыку – спробуйте повністю «розчинитися» у її ритмі мелодії. І якщо постаратися, то майже відразу відчуєте, наскільки перебування у моменті «тут і зараз» робить вашу життя простішим, приємнішим і продуктивнішим.
Чого б не хотіли люди, насправді всі вони хочуть лише одного – бути щасливими. Що ми можемо зробити для того, щоб наблизитися до щастя?
З погляду зусиль, які залежать тільки від нас, формула счастья дуже проста. Необхідно позбутися від максимальної кількості шкідливих звичай, відводити нас від щастя і виховати-сформувати в собі максимально велику кількість корисних звичай, які роблять наше щастя ближче.
Говорять, що якщо навчишся керувати своїми звичками – навчишся керувати своєю життям! Позбавляючись від старих шкідливих звичок, їх місце обов’язково необхідно заповнювати новими корисними. Можу вам гарантувати, що якщо ви позбудетеся від розглянутих у статті вредних звичок, і на їх місці сформуєте інші, а саме:
звичку зберігати спокій та безтурботність;
звичку фокусуватися на позитивних думках та емоціях;
звичку розвивати свої здібності та прагнути до досягнень;
звичку максимально концентруватися на моменті “тут і зараз”,
стану щастя у вашій життя значно додасться! Чого вам і бажаю.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!