Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Шкіро-жировий фартух

Шкіро-жировий фартух

Шкірно-жирова деформація живота (шкірно-жировий фартух – «panniculus») характеризується жировими і шкірними надлишками передньої черевної стінки та їх вираженим птозом, що мають вигляд великої складки, що звисає. Шкіро-жировий фартух може опускатися до пахової області та стегон, викликаючи розвиток попрілостей у складках шкіри, свербіж, подразнення, неприємний запах. Спотворений шкірно-жировим фартухом живіт не можна приховати ретельно підібраними туалетами, він є на заваді у повсякденних справах, ускладнює інтимне життя, призводить до невпевненості та закомплексованості.

Загальні відомості

Шкірно-жирова деформація живота (шкірно-жировий фартух – «panniculus») характеризується жировими і шкірними надлишками передньої черевної стінки та їх вираженим птозом, що мають вигляд великої складки, що звисає. Шкіро-жировий фартух може опускатися до пахової області та стегон, викликаючи розвиток попрілостей у складках шкіри, свербіж, подразнення, неприємний запах. Спотворений шкірно-жировим фартухом живіт не можна приховати ретельно підібраними туалетами, він є на заваді у повсякденних справах, ускладнює інтимне життя, призводить до невпевненості та закомплексованості.

З шкірно-жировою деформацією живота стикаються і жінки, і чоловіки, які частіше страждають на ожиріння або недавно скинули багато кілограмів ваги. У жінок утворення шкірно-жирового фартуха може бути викликане вагітністю, внаслідок якої відбулося опущення передньої черевної стінки та розбіжність прямих м’язів живота. Після оперативного розродження шляхом кесаревого розтину відбувається нависання шкірно-жирової складки над швом.

Тренований, добре підтягнутий живіт має щільну бічну поверхню тулуба з вираженим вигином у ділянці талії; м’яко опуклу підчеревну та м’яко увігнуту надчеревну ділянку, рівний ненапружений центр живота; чітко окреслені краї прямих м’язів.

Стінки живота добре розтяжні, і їх слабкість, особливо після частих коливань ваги або вагітності, призводить до утворення так званого шкірно-жирового фартуха зі шкіри та підшкірно-жирової клітковини. Якщо це трапилося, то позбутися шкірно-жирового фартуха не допоможуть навіть найсуворіші дієти або виснажливі заняття спортом. Усунути шкірно-жирові деформації та повернути животу плоску форму сьогодні можна за допомогою проведення абдомінопластики та різних її варіантів.

Класифікація

Виразність шкірно-жирової деформації живота оцінюється пластичним хірургом за розміром шкірно-жирового фартуха. Чим більший шкірно-жировий фартух, тим технічно складніша майбутня операція і вища ймовірність ускладнень.

При першому ступені деформації живота складка шкірно-жирового фартуха спускається до лобка, при другому – до статевих органів. Третій ступінь характеризується опусканням шкірно-жирового фартуха до верхньої третини стегна, четвертий – до середини стегна. П’ятого ступеня відповідає досягнення шкірно-жировим фартухом рівня колін.

Пластична корекція шкірно-жирової деформації живота

Перш ніж зважитися на таку складну та травматичну операцію, як абдомінопластика, необхідно зважити всі за та проти. Якщо пацієнт вирішив раз і назавжди розлучитися зі шкірно-жировим фартухом, йому важливо знати, що після операції на животі залишиться довгий і добре помітний рубець.

Вибір методу корекції шкірно-жирової деформації живота залишається за хірургом, що оперує. Для видалення шкірно-жирового фартуха зазвичай застосовується паннікулектомія (дерматоліпектомія) – операція з видалення надлишків шкіри та жиру. Панікулектомія в залежності від показань може проводитися самостійно або в комбінації з абдомінопластикою. Якщо при ліпосакції видаляється лише зайвий жир, а при пластику живота проводиться як видалення зайвої шкіри та жиру, так і підтяжка м’язів, то паннікулектомія полягає у висіченні шкірно-жирової складки внизу живота. Проведення паннікулектомії можна поєднувати з грижосіченням або гістеректомією.

Показанням до пластичної корекції деформації тканин живота є наявність шкірно-жирового фартуха різного ступеня вираженості, зазвичай у пацієнтів, які страждають на ожиріння або перенесли масивну втрату ваги. Перед проведенням операції вага пацієнта має бути стабільною протягом як мінімум одного року, рекомендується дієтотерапія та виконання спеціальної гімнастики. Якщо пацієнт переніс операцію зменшення обсягу шлунка, йому слід утриматися від пластики живота протягом року.

Методи видалення шкірно-жирового фартуха

Операція панікулектомії виконується в стаціонарі та проводиться під загальною анестезією. Її тривалість становить кілька годин. Після операції потрібне перебування пацієнта у відділенні в середньому протягом одного тижня.

При паннікулектомії проводиться два операційні розрізи: вертикальний – від нижньої частини грудини до лонної кістки і горизонтальний – в лонній області, де видаляється надлишкова жирова тканина і шкіра. Потім шкірні клапті зшиваються, в рану поміщається дренажна трубка, що вловлює, на післяопераційний шов накладається асептична пов’язка.

У післяопераційному періоді проводиться регулярна зміна пов’язки, за необхідності вводяться знеболювальні препарати. Пацієнту рекомендується постійне носіння бандажа, що підтримує, протягом двох місяців і забороняється підйом ваг вагою більше 4 кг.

При необхідності підтяжки м’язів живота пацієнту зі шкірно-жировим фартухом виконується абдомінопластика як окремо, так і в доповненні з ліпосакцією живота для покращення рельєфу тіла. Невеликі підшкірно-жирові відкладення можна прибрати за допомогою мініабдомінопластики, яка залишає після себе менший післяопераційний рубець. Іноді з метою зменшення об’єму живота буває достатньо проведення ліпосакції.

Абдомінопластика за наявності шкірно-жирового фартуха виконується під загальним наркозом за попередньою розміткою з доступу нижньої частини живота. Тривалість абдомінопластики зазвичай становить 2-3 години, мініабдомінопластики – 1-2 години.

У ході операції на передній черевній стінці формується шкірно-жировий клапоть, усувається розбіжність м’язів, визначаються і січуться надлишки шкіри та підшкірного жиру. Перед ушиванням операційної рани встановлюються тонкі (3-4 мм) силіконові дренажі. Рана ушивається пошарово з накладенням безперервного внутрішньошкірного шва.

Після операції знадобиться носіння компресійної білизни або бандажу близько 2-х місяців. Шви самостійно розсмоктуються за два тижні.

Приблизно через півроку післяопераційний рубець блідне, стає м’яким і порівнюється зі шкірою. Операційний шов при абдомінопластику довгий, що з’єднує гребені клубових кісток вище за лоно. Мініабдомінопластика залишає шов лише над лонною областю. Шрами після абдомінопластики легко ховаються під білизною або купальником.

Ускладнення пластичної корекції деформації живота

Будь-який з методів пластичної корекції шкірно-жирової деформації живота може ускладнитися інфікуванням післяопераційної рани, кровотечею, утворенням сірки (осумкованого скупчення прозорої рідини в рані), формуванням неестетичного рубця, тимчасовою втратою чутливості в ділянці операційного розрізу.

Видалення шкірно-жирового фартуха хірургічними методами дає відмінні результати і здебільшого зберігає тривалий ефект за умови дотримання збалансованої дієти.