Лікар стоматолог-ортопед, гнатолог стоматологічного центру «Академія Денталь» розповів, які неприємності можуть ховатися за повним зовнішнім благополуччям, повідомляє sutura.org.ua

Запальні вогнища у верхівках коренів зубів

На ранніх етапах такі запальні вогнища не викликають жодних відчуттів, їх діагностують за допомогою комп’ютерної томографії, рентгенівських знімків у 3D-зображенні. Ти можеш обуритися: “Як це, розкривати здоровий зуб?” Але в тому й справа, що він уже зовсім не здоровий, далі буде тільки гірше.

Тобі абсолютно ніщо не турбує, як вдруге різко падає імунітет або цей самий очаг стає таких розмірів, що не помітити його просто неможливо. У цьому випадку запальна рідина починає виходити в порожнину рота через якісь ходи, які відкриваються в десні, з’являються запах, біль, некомфортний стан. Тут уже треба бігти до стоматолога стрімголов. Але краще до цього не доводити.

Стоматологи рекомендують негайно почати лікувати всі ці кісти, гранульоми, гранульоматозні освіти — щоб це не було. Доступ, як правило, здійснюється через канал зуба. Його чистять, промивають дезінфікуючим складом, заново якісно пломбують і потім спостерігають за динамікою.

Якщо впоратися з початковою стадією цього захворювання порівняно легко, то прибрати великі вогнища дуже важко. Зрештою, можна навіть втратити зуба, але найнеприємніше — це те, що кісткова тканина в цьому місці буде з дуже великим дефектом, а щоби відновити обсяг цієї кісткової тканини, доведеться попотіти.

Профілактика: щорічно рентгенологічне дослідження, особливо зубів, які вже лікувалися раніше.

Пародонтит

Пародонтит — це найпоширеніша хвороба на планеті. За даними ВООЗ, понад 70% населення Земної кулі страждає на пародонтит.

Початок цього захворювання, як правило, безсимптомний. Ніяких неприємних відчуттів. Може з’являтися легкий дискомфорт, почервоніння зрозуміле.

Причина — порушення гігієни та самоочищення міжзубних проміжків. Як правило, коли їжа застряє і неналежним чином евакуюється, все це призводить до поступового наростання запального процесу та руйнування тканин, які утримують зуб.

Через деяку годину після початку захворювання з’являється перший симптом: кровоточивість ясен і неприємний запах рота.

Запах рота – це взагалі головний симптом, який говорити, що в організмі щось не в порядку. Це перший симптом пародонтиту. Ти можеш думати, що все в порядку, і щиро не розуміти, чому навколишні від тебе сахаються і намагаються відвернутися, коли ти говориш. Вже краще подолати сором’язливість і періодично цікавитися у близьких, рідних і добрих знайомих, не віддаєш ти ганебної амбри. Тож ти не тільки зберегти свою репутацію, але й вчасно помітиш небезпечне захворювання.

Тільки фахівець може визначити причину, костер захворювання та підібрати комплекс лікування. У безсимптомній стадії пародонтит діагностується за допомогою рентгенологічного дослідження та методом цифрового аналізу м’яких тканин спеціальними апаратами.

Лікування назначається залежно від тяжкості форми захворювання. Впливають на причину і потім набирають симптом. Як правило, застосовуються протизапальні препарати, хірургічні маніпуляції, які спрямовані на оздоровлення м’яких тканин, на усунення бактериальних вогнищев інфекції.

Пародонтит вилікувати неможливо, його можна лише припинити. А вже якщо його запустити, то повернути назад тканини, які зруйнувалися внаслідок агресивного запального процесу, практично неможливо. Якщо пародонтит вже запущений і особливо перейшов на кістку, то найважливіше, що можна зробити, — це зафіксувати його в тому стані, в якому його «засікли».

Увага, відповідальні батьки! У дітей і підлітків зустрічаються дуже агресивні форми пародонтиту, особливо у пубертатний період, коли йде активне статеве дозрівання. Дуже важливо в цей час прискіпливо стежити за станом порожнини рота дитини і спілкуватися зі стоматологом, який буде за ним спостерігати. Потрібно поважно стежити за якістю гігієни порожнини рота (ніж зазвичай підлітки якраз нехтують) і раз на 3 місяці показуватися лікареві. У цей період можливі дуже агресивні форми, які протягом року можуть призвести чи не до тотальної втрати зубів. Ювенільний (або юнацький) пародонтит – найбільш агресивна форма.

Захворювання слизової оболочки порожнини рота

Куриш? Любиш вранці пити свіжовичавлені соки, бавишся газировками чи не гребуєш їжею з штучними добавками та консервантами? Будь готова раптово виявити у себе в роті, язві або афточки неясного походження, які не доставляють жодного занепокоєння. Ти можеш перепутати легке почервоніння з травмою, білий наліт – з залишками їжі, язви – з механічним пошкодженням. Але не ігноруй їх, здайся лікаря. Це цілком реально може бути етапом тяжких форм запальних захворювань слизової, які можуть призвести навіть до онкології. Насправді, ти можеш навіть не помітити, якщо вони розташовуються на небі за верхніми зубами, а ризик великий. Тому не пропускай регулярних візитів до стоматолога, мінімум – раз на півроку.

До речі! А ти чистиш мову? На ньому тисячі сосочків, між якими забиваються залишки їжі та хвороботворні бактерії. Ось так почистиш зуби, а бактерiї сховаються мовою, i нiякого толку в такiй гiгiєнi не буде. Та й запах, до речі, вони викликають серйозний.

Бруксизм

Спиш ти уночі міцно, а зуби живуть своєю життям — скриплять, стискаються. Прокинулася — а у м’язах тяжкість, голова боліта. «Все буває», — подумаєш і побіжиш далі на роботу, сповнений стресів і переживань. Або вдруге вдень так стиснеш челюсть, що іскри з очей, і давай вправо-вліво соватися, підбираючи приємне положення. Це не що інше, як бруксизм – відносно нещодавно описане захворювання. За останніми даними основна причина — неврологічна, у порушення іннервації та провідності м’язів, коли м’яз починає мимоволі скорочуватися. А виявити його допоможуть близькі, які проводять з тобою багато годин, особливо тій, хто спить поруч.

У кращому випадку бруксизм ні до чого не приведе: організм справляється, міцний пародонт. Через якусь годину ти можеш помітити, що з’являються площадки стертості, ніби зубки починають напильничком підточувати, бугорчики починають стиратися і втрачати свою начальну форму, з’являються тріщини, які можуть забарвлюватися. Ти йдеш до стоматолога, і якщо він недосвідчений, то почне впливати на наслідки, а не на причину, тобто почне відбілювати ці самі тріщини або ставити пломби. А через 2-3 місяці все повторюється.

При ослабленому пародонті, порушення гігієни та інших додаткових факторах зуби починають бути рухливими. У цьому випадку бруксизм може спричинити загострення пародонтиту.

При бруксизмі стоматолог назначає спеціальні нічні капі. Якщо є показання, то назначається ортодонтичне лікування. Крім того, слід підвищувати свою стресостійкість: займатися спортом, отримувати побільше позитивних емоцій у життя.

Як правило, із бруксизмом справляється стоматолог самостійно. Але при неконтрольованих формах (або коли це супроводжується проблемами у всьому організмі: присутні міжхребцева грижа, викривлення хребта, біль у ногах, оніміння, судоми) пацієнта можуть відправити до невролога, підключають модний напрямок — остеопата.

Якщо ти виявила, що твій дошкільник скрипить зубками і при цьому у нього змінюється прикус (випадають молочні зуби постійні), панікувати не варто. У цій ситуації скрип зубами — нормальне явище: йде адаптація організму.

Відсутність деяких зубів

Ти не встежила і довелося видалити зуб. Його не видно, і ти вирішила походити так деяку годину? Може, ти й права нічого страшного не станеться, а може й ні — і передбачити це не може ніхто. Так званий коридор адаптації у всіх різний. У когось організм швидко підлаштовується під будь-які зміни та реабілітує відсутність якогось зуба. А в когось це викликає різку деформацію, біль у суглобі та купу різних неприємних ефектів. Тому, якщо зуб пішов, бажано його швидко відновити, щоб це не спричинило за собою будь-яких наслідків у майбутньому, які можуть статися як через 10 років, так і через 2 дні або через місяць, у всіх все по-різному.

Порожнина рота — це справжні ворота для будь-яких інфекцій, і те, що тут відбувається, не можна недооцінювати. Лікарі не просто так рекомендують профілактичні огляди, професійні чищення та інші процедури, що дозволяють зберегти зуби та слизові у здоровому стані. Гастрити і виразки шлунка чекають на того, хто ігнорує стан порожнини рота, а наслідком пародонтиту можуть стати сердечно-судинні захворювання. Чи все ще готова ризикнути і пропустити вечірню гігієну порожнини рота через надмірну втому?