Ми розповімо, скільки насправді вам потрібно пити води на день. Пиття – справжній фетиш сучасного світу. Всі навколо кажуть, що вода – панацея від усього: хворієте – більше пийте, хочете схуднути – пийте більше. Але вода не така корисна, як здається. А іноді навіть шкідлива. Напевно, немає людини, яка б не чула про правила 8 склянок на день. Думка про те, що саме стільки води потрібно випивати щодня, кочує по планеті вже який рік. Однак вона є досить сумнівною, передає sutura.org.ua

Скільки води потрібно для організму?

Найперша згадка про 8 склянок належить до 1921 року. Автор дослідження рівно добу старанно вимірював, скільки рідини організм втрачає при сечовипусканні і у вигляді поту. Нарахувавши 8 склянок, він висунув припущення, що саме цю кількість необхідно відшкодовувати. Тобто принципи розрахунку споживання води довгу годину були засновані на особливостях організму конкретної людини. Але помилковість такої думки полягає в тому, що організми у людей різні.

Сучасні дослідники, які є більш обережними та поважними до нюансів, не можуть точно вказувати, скільки води потрібно пити щодня. Так, американська Національна академія наук, інженерії та медицини визначає адекватні щоденні норми рідини, використовуючи слово “приблизно”: Приблизно 3,7 літра для чоловіків. Приблизно 2,7 літри для жінок. Передбачається, що 80% від цієї кількості поступатиме в організм разом з будь-якими напитками, включаючи молоко, фруктові соки та кофе, а 20% – з твердої їжі (овочів чи фруктів).

Приблизно схожі цифри подає Всесвітня організація охорони здоров’я. Ці приблизні розрахунки стосуються людей з помірною фізичною активністю при помірних температурах довкілля. Однак, якщо фізичні навантаження великі, а температура вища (скажімо, ви вирушили в похід за літню спеку), кількість рідини доведеться збільшити. Наскільки? Це вже індивідуальне питання, що потребує особливого підходу.

Як дізнатися, скільки пити води.

Медики виділяють два ключові ознаки, при яких з рідиною у вас все в нормі:

1. Ви не відчуваєте жадоби.

2.Ваша січа безбарвна або світло-жовта. Якщо у вас є такі ознаки, то з питним режимом у вас в порядку. Якщо хоча б одного ознаки немає, то між їдою варто додати склянку води, компоту, морсу або соку.

До перспективи зневоднення треба підходити особливо поважно, якщо ви входите до однієї з наступних груп.

1. Ви займаєтеся фізичним трудом чи спортом Будь-яка діяльність, яка змушує вас потіти, – очевидне свідчення того, щоб до, під годину або після неї необхідно випити додатковий склянку води, навіть якщо вам не дуже хочеться.

2. Ви знаходитесь на високогір’ї чи жаркому та сухому кліматі Ці параметри довкілля змушують вас інтенсивно потіти (хоча ззовні піт може бути і непомітна через інтенсивне випаровування) і, відповідно, втрачати більше рідини, ніж зазвичай. Втрати вимагають компенсації: не забувайте носити з собою пляшку з водою та регулярно з неї попивати.

3. У вас підвищена температура або спостерігається рвота чи діарея Чим вище температура, тим більше вологості втрачає (випаровує) шкіра та організм в цілому. Зневоднення в цьому випадку є дуже небезпечним, оскільки чим більше рідини втрачає тіло, тим менша здатність організму протистояти хворобі. Тому при подібних станах медики рекомендують пити якомога більше і використовувати розчини для пероральної регідратації, які затримують воду і запобігають зневодненню. 4. Ви вагітні або годуєте грудьми Американське управління з питань жіночого здоров’я рекомендує вагітним жінкам вживати не менше 10 чашок (2,4 літри) рідини, а жінкам – не менше 13 чашок (3,1 літри) щодня.

Як виявляється зневоднення.

Доросла відповідальна людина, у якої є час і ресурси, і яка піклуватися про здоров’я, навряд чи пропустити в собі симптоми зневоднення. Але іноді через повсякденні проблеми ми просто ігноруємо жажду. І якщо вона триває довгу годину, то може перетворитися на дефіцит вологи. Також нерідко підставляють собі борці із зайвою вагою. З’ясувавши, що вода впливає на цифру на вагах, деякі починають обмежувати собі в рідині або зловживають сечогінними засобами. Не можна не згадати про маленьких дітей, які просто не завжди пам’ятають сказати дорослим про те, що хочуть пити. Люди похилого віку теж перебувають у зоні ризику: з віком відчуття жаги стає менш гострим, тому вони не завжди можуть адекватно оцінити, скільки води їм потрібно. Крім того, нерідко проблема посилюється хронічними захворюваннями, такими як діабет або деменція, та прийомом ліків з сечогінними побічними ефектами.

Варто додати, що з’являється жажда, якщо організм втратив 2% води. Зневоднення настає, якщо ви втратили близько 5% рідини. Якщо неможливо з’ясувати, чи достатньо вологи отримує людина, то можна використовувати непрямі ознаки, які свідчать про розвиток зневоднення: 1. Запаморочення. 2. Немотивована втома. 3. Рідкісне сечовипускання (наприклад, у немовлят памперс залишається сухим 3 години і довше). 4. Запори. Існують і менш очевидні симптоми зневоднення. Ігнорувати їх у жодному разі не можна, слід збільшити вживання рідини, а якщо не допоможе, звернутися до лікаря: терапевта або педіатра.

Чим небезпечне зневоднення

Ускладнення, до яких може призвести втрата рідини:

1. Проблеми з сечовипусканням та почками Тривалі або повторювані напади зневоднення можуть спричинити інфекції сечовивідних шляхів, спровокувати появу камінь у почках і навіть ниркової недостатності.

2. Судоми Разом з потом і січою з організму виводяться електроліти (натрій, калій та інші). Саме вони допомагають переносити електричні сигнали від клітини до клітини. Через дефіцит вологи та електролітів сигнали можуть змішатися, що нерідко призводить до мимовільних скорочень м’язів – судом, а часом навіть втрати свідомості.

3. Гіповолемічний шок Так називається зменшення об’єму крові, і його зв’язок із зневодненням теж очевидна, адже кров складається з води. Гіповолемічний шок може стати причиною різкого падіння артеріального тиску, а також призводить до того, що органи та тканини отримують менше кислорода. Це дуже небезпечне ускладнення. Отже, вам може здатися, що варто почати вливати в собі якнайбільше води, але варто пам’ятати, що ліки при передозуванні можуть стати ядом.

Що таке водна інтоксикація

Вода розбавляє мікроелементи, які містяться у тканинах та крові. Якщо води занадто багато, то солі та інші електроліти втрачають здатність адекватно проводити електричні сигнали. Такий стан називається інтоксикацією водою.

На розвиток надмірної гідрації впливають два фактори. Людина або п’є так багато, що почки не встигають вивести рідину у вигляді січі, або з якихось причин (діабет, хвороби нірок, печінки, прийом нестероїдних протизапальних препаратів) волога затримується в організмі. Інтоксикація може бути навіть фатальною. Тому, якщо з якихось причин ви вирішили пити більше води, перед стартом варто порадитися з лікарем.

Можливо, потрібно буде здати аналізи та знайти альтернативу.