Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Сонячна еритема
Сонячна еритема – Почервоніння шкіри, викликане її ураженням сонячним промінням. Стан обумовлений дією ультрафіолетового спектра випромінювання і може розвиватися не тільки при дії сонця, але і штучних джерел ультрафіолету. Сонячна еритема проявляється гіперемією ділянок шкіри, які зазнали опромінення. Діагностика сонячної еритеми заснована на її симптомах та зв’язку їх виникнення з фактом УФ-опромінення. Пацієнтам рекомендовано уникати подальшого перебування на сонці та застосовувати сонцезахисні засоби. Для зняття хворобливих відчуттів застосовують прохолодні примочки та ванни, при необхідності – декспантенол, антигістамінні та протизапальні лікарські препарати.
Загальні відомості
У дерматології сонячна еритема класифікується як один із видів актинічного дерматиту, до якого також належать променевий дерматит, стійка сонячна еритема та сонячний дерматит. Причиною сонячної еритеми є надмірно тривала та інтенсивна дія УФ-променів сонячного світла або штучних джерел (солярій, фізіотерапевтичні апарати УФО). Причому ураження шкіри ультрафіолетом природного походження може розвинутися не тільки в літню пору, але і взимку, коли на людину впливають відбиті від снігу УФ-промені.
Найчастіше ураження УФ-променями відзначається у власників світлої та чутливої шкіри. У зимовий час вони спостерігаються серед любителів зимових видів спорту: лижників, сноубордистів, альпіністів, льодолазів та ін.
Сонячна еритема
Симптоми сонячної еритеми
Сонячна еритема, як правило, розвивається протягом кількох годин після дії сонячних променів. Шкіра відкритих ділянок тіла, що найбільше зазнали впливу ультрафіолету, ставати червоною і хворобливою при доторканні. На уражених ділянках шкірного покриву можуть відзначатися різної виразності дискомфорт, свербіж або печіння, що посилюються при носінні тісного одягу, дотику шкіри з ліжком тощо.
Клінічна картина сонячної еритеми нагадує опік І ступеня. Може спостерігатися деяка набряклість ураженої ділянки. Можливе підвищення температури тіла та порушення загального самопочуття. При глибшому ураженні шкіри у ньому з’являються тонкостінні бульбашки різного розміру, містять серозну рідину. Надалі відбувається лущення шкіри та інтенсивне відшаровування верхнього шару епідермісу. Шкіра хіба що «облазить», відкриваючи під собою світліші, не засмаглі ділянки.
Регулярне інтенсивне УФ опромінення шкіри з розвитком сонячної еритеми може призвести до утворення пігментних плям, ластовиння, гіперпігментацій. Воно сприяє більш швидкій появі зморшок, розвитку фотостаріння шкіри, підвищує ризик виникнення меланоми та раку шкіри.
Як окреме захворювання виділяють стійку сонячну еритему, що виникає на кшталт алергічного контактного дерматиту при застосуванні фотосенсибілізуючих речовин і зберігається тривалий час поза контактом шкіри з сонячним промінням.
Лікування сонячної еритеми
Першочерговим у лікуванні сонячної еритеми є усунення дії сонця на уражені ділянки шкіри. Пацієнтам слід перебувати в тіні або використовувати засоби захисту від сонця: щільний бавовняний одяг, рукавички, маски для обличчя тощо. Рекомендується прийняти прохолодний душ або ванну. На область ураження накладають холодні примочки. Поверхня ураженої ділянки обробляють аерозолями з декспантенолом.
При великій площі ураження та порушенні загального самопочуття сонячна еритема може вимагати звернення до дерматолога. При інтенсивному свербежі лікар призначає антигістамінні препарати (хлоропірамін, хіфенадин), при вираженому набряку та запальній реакції шкіри – протизапальні засоби (напроксен, ібупрофен). Лікування стійкої сонячної еритеми проводиться глюкокортикоїдними мазями.
Профілактика сонячної еритеми
Найбільш ефективна профілактика сонячної еритеми – це виключення надмірного УФ опромінення шкіри. Слід пам’ятати, що УФ-промені впливають на шкіру навіть у хмарну погоду та в тумані, а також відбиваючись від води чи снігу. Чим світліша шкіра в людини, тим обережнішим вона має бути. Захистити шкіру допоможе одяг із щільної тканини (штани, довгі спідниці, сорочки з довгим рукавами), крислаті головні убори. Шкіру навколо очей можна зберегти за допомогою великих сонцезахисних окулярів.
Засмагати необхідно поступово, краще в ранкові та вечірні години. Для захисту шкіри від надлишку ультрафіолету застосовують сонцезахисні креми. Вони повинні мати захист на SPF 15, а для людей зі світлою шкірою – SPF 20 і вище. Рекомендується наносити такі засоби за 15-30 хвилин до виходу на відкрите сонце і повторювати нанесення через 1,5-2 години.