СОЦІАЛЬНО-ГІГІЄНІЧНЕ ЗНАЧЕННЯ житла
Важливою залишається проблема забруднення приміщень тютюновим димом. Встановлено, що дим сигарет містить майже 4000 різних сполук. Особливо небезпечні їх вуглецю оксид, синильна кислота, водню ціанід, 3,4-бензпірен, нікотин та інших. Відомо, що під час куріння 25% шкідливих речовин згоряє, 25% засвоюється організмом курця, а 50% забруднює повітря приміщень. Перебування в такому приміщенні протягом 1 години рівноцінно викурюванню 4 сигарет.
У дітей, схильних до впливу продуктів куріння, погіршується функція легень. Вони частіше хворіють на гострі респіраторні вірусні інфекції верхніх дихальних шляхів (ГРВІ) та ювенільні форми бронхіальної астми. У 2/3 дітей напади бронхіальної астми починаються тоді, коли вони дихають повітрям, що містить дим. У дітей старшого віку підвищується ризик захворювання на лейкемію та розвиток лімфоми.
Останнім часом у багатьох країнах світу велику увагу привертають проблеми забруднення повітря приміщень формальдегідом, хлорорганічними та іншими сполуками, що містяться в будівельних матеріалах. Встановлено, що лише синтетичні полімерні матеріали, що використовуються у будівництві, виділяють понад 40 сполук, що є алергенами, 60% з них мають сенсибілізуючу дію. Навіть невелика кількість хімічних речовин, що виділяються з полімерних матеріалів, можуть викликати порушення в стані організму. Багатьом відомі так звані фенольні будинки. Але не лише фенол є забруднювачем повітря. Наприклад, формальдегід (II клас небезпеки) також внесений до списку ймовірно канцерогенних речовин. Це хронічний токсин, який негативно впливає на хромосоми статевих та соматичних клітин, зумовлюючи спадкову генетичну та хромосомну мутацію. Він діє дихальні шляхи, очі, шкіру, репродуктивні органи. Джерелом формальдегіду в приміщенні можуть бути деревинно-стружкові матеріали, полімерні матеріали для облицювання підлоги, стін, декоративний шаруватий пластик, декоративна фанера та ін.
Занепокоєння вчених викликає використання азбесту для виготовлення стінових, облицювальних матеріалів, труб, паперу та ін.
Антисептичні препарати, що використовуються для обробки будівельних матеріалів, також можуть виділяти різноманітні хімічні сполуки з канцерогенною, мутагенною, тератогенною дією.
Незадовільний стан санітарно-технічного обладнання житлового фонду України, а також високі рівні атмосферного забруднення, широке використання у побуті хімічних речовин та газу негативно впливають на внутрішнє середовище житлових та громадських приміщень. Сумарне забруднення повітря приміщень хімічними речовинами внаслідок застосування при будівництві синтетичних матеріалів, використання миючих речовин
589
РОЗДІЛ VI. ГІГІЄНА ЖИЛИХ І ГРОМАДСЬКИХ БУДІВЕЛЬ І СПОРУД
засобів та ін. перевищує забруднення атмосферного повітря в 2-4 рази, а окремими токсичними речовинами – до 10 разів.
Ю.Д. Губернський (1987) встановив, що серед причин, що викликають бронхіальну астму та астматичний бронхіт, питома вага хімічних алергенів житла становить 26,9%, кімнатного пилу – 22,6%, переохолодження – 18,9%, інших алергенів – 31,6%. .
Фізичні чинники. До них відносять: низьку або високу температуру, більшу швидкість руху повітря; високу чи низьку вологість повітря; низьку або високу радіаційну температуру конструкцій, що захищають; шум; вібрацію; електромагнітні та електричні поля різної частоти (телевізор, радіоапаратура, мікрохвильові печі та ін.); Статистична електрика; освітлення; ультра- та інфразвуки; аероіонізацію; підвищену радіоактивність будівельних матеріалів та ін.
Низька температура приміщень призводить до переохолодження організму, сприяючи збільшенню кількості випадків простудних захворювань.
Низька вологість повітря приміщень сприяє зростанню захворюваності на верхні дихальні шляхи, підвищує ламкість волосся, злущування шкіри, призводить до накопичення статичної електрики. Висока вологість його, особливо взимку, створює умови у розвиток пилових кліщів, мікроорганізмів, цвілі.
В останні 10—15 років виявили, що перебування людей у приміщеннях з високими рівнями електричного та магнітного полів призводить до підвищення ризику виникнення лейкозу та злоякісних пухлин. Тому системи електроживлення будівель (розподільні щити, трансформатори, основні мережі електроживлення тощо) необхідно розміщувати якнайдалі від житлових приміщень особливо спалень, де людина проводить багато часу.
Надмірне захоплення електропобутовими приладами сприяє появі у квартирах так званого електросмогу (високий рівень електромагнітного поля негативно впливає на здоров’я мешканців). Електрозміг — це головний біль, стрес, алергія, безсоння, серцева аритмія, а й нещасні випадки, катастрофи.
Вагомим природним джерелом іонізуючого випромінювання є радон. Внаслідок емісії від земної поверхні він може накопичуватися в приміщеннях, що погано вентилюються. Джерелом радону та дочірніх продуктів можуть бути вода та газ. Тому концентрації радону у повітрі житлових приміщень перших поверхів будівель, а також ванних кімнат та кухонь у 8 разів вищі, ніж зовні.
Проблемою накопичення радону у приміщеннях, де постійно чи тимчасово перебувають люди, нині стурбовані вчені багатьох країн світу. Лише у 1985—1988 роках. США було витрачено 30 млн. доларів вивчення аспектів впливу радону на організм людини.