Отоларингологи вкотре нагадують: чистити вуха ватяними паличками — не найкраща ідея. На цей раз про неправильну гігієну вух заговорила Американська академія отоларингології.

На сайті академії були опубліковані рекомендації щодо уходу за вухами, де фахівці просять не перестаратися з очищенням і нічого в них не засовувати, навіть ватяні палички, і звернутися за медичною допомогою у разі виникнення проблем зі слухом. Також у журналі Otolaryngology – Head and Neck Surgery було опубліковано клінічне керівництво, що містить вичерпну інформацію для отоларингологів по роботі з пацієнтами з підвищеним ризиком утворення сірчаних пробок.

Використання ватних паличок може призвести до закупорки слухового проходу ушного — утворення сірчаної пробки.
Крім таких очевидних проблем, як погіршення слуху та відчуття закладеності, сірчані пробки можуть призвести до розвитку запалення в середньому вусі. Вуха влаштовані так, що здатні самостійно очищатися, поступово виводячи лишню сірку назовні, але через неправильне очищення її можна просто заштовхати назад.

«Пацієнтам слід пам’ятати, що здоров’я вух починається з них самих і існують як маніпуляції, які їм слід виконувати, так і ті, від яких необхідно негайно відмовитися, щоб не травмувати вуха», — каже представник академії, доктор Сет Шварц .

Вушна сірка потрібна для підтримки здоров’я вух.

Вона служить не тільки для їх очищення та захисту від пересихання, але й бореться з бактеріями та грибками — до складу сірки входять імуноглобуліні, а її кислотність протидіє розвитку бактеріальної та грибкової флори. Крім того, вона не дозволяє потрапити у вуха частинок бруду. У нормі сірка поступово виводиться з слухового проходу під час пережовування їжі або інших рухів челюстями і через зростання клітин шкіри.

Однак це відбувається не завжди — 1 з 10 дітей та 1 з 20 дорослих мають проблеми з освітою сірчаних пробок. З віком ризик збільшується. Співробітники академії настійно рекомендують у таких випадках звертатися до лікаря.

«Пацієнти часто думають, що вони запобігають утворення сірчаних пробок, коли чистять вуха за допомогою ватних паличок, скріпок, вушних свічок та інших предметів, які вони засовують у вуха, — додає доктор Шварц.

— Проблема в тому, що їх спроби позбутися від сірки призводять до того, що вони лише заштовхують її глибше у слуховий прохід».

Шварц взагалі не рекомендує засовувати що-небудь у вухо, щоб не пошкодити слуховий канал чи барабанну перетинку.

Отже, фахівці академії рекомендують наступне:

— Не чистіть вуха понад необхідне. Надмірна очистка може дратувати слуховий прохід і призводити до утворення сірчаних пробок;

– Не засовуйте нічого у вуха.

Ватні палички, шпильки для волосся, зубочистки — все це може травмувати вухо і призвести до перфорації барабанної перетинки або зміщення слухових кісточок, що призведе до втрати слуху, запаморочення, дзвону у вухах та інших проблем;

– Не використовуйте вушні свічки. Немає жодних доказів, що вони позбавляють від вушної сірки, але їх введення може серйозно травмувати слуховий прохід і барабанну перетинку;

— Зверніться за медичною допомогою, якщо ви помітили такі симптоми, як втрата слуху, біль у вухах, відчуття повноти вуха;

— Проконсультуйтеся зі спеціалістом, як ви можете позбавлятися від сірчаних пробок у домашніх умовах. Можливо, у вас є захворювання, що накладають обмеження на деякі способи;

— Зверніться до лікаря у разі виникнення болю у вусі чи кровотечі.

Ці симптоми не пов’язані з утворенням сірчаних пробок і вимагають медичного втручання.

Всі ці рекомендації не нові, але отоларингологи не втомлюються рік у рік повторювати їх, бо досі стикаються з безліччю пацієнтів, які не вміють правильно чистити вуха. При цьому дотримуватися гігієни вух гранично просто — потрібно лише регулярно мити ушну раковину. Цього достатньо, щоб позбутися від надлишків сірки, вишли назовні, і не порушити захисну кулю всередині вуха.