Американські вчені створили спеціальні високотехнологічні окуляри, які дозволять хірургам «побачити» злоякісні клітини під час операції. Суть винаходу полягає у введенні в ділянку опухоли контрастного речовини, яке змусить ракові клітини світитися синім кольором у фільтрі розроблених окулярів, завдяки чому лікар зможе їх усунути, зменшивши тим самим вірогідність розвитку рецидиву або появи метастазів. Результати роботи опубліковані в журналі Journal біомедичних оптики.

Нинішній стандарт хірургічного лікування вимагає видаляти опухлину та навколишні її тканини, які можуть містити (або не містити) окремі злоякісні клітини. Потім взяті зразки тканин передаються до лабораторії для дослідження, і у разі, якщо в сусідніх тканинах виявляються ракові клітини, рекомендується провести повторну операцію для їх видалення.

Пухлинні клітини важко виявити в природних умовах навіть при потужному збільшенні, але тепер розроблені вченими окуляри зможуть вирішити цю проблему і допомогти хірургам відрізнити здорові клітини від злоякісних і не залишити жодної з останніх в області локалізації

Технологія, створена вченими з Медичного центру університету Вашингтона, включає в себе функції відео, зображення та використання мічених молекул, які, з’єднуючись з опухолевими клітинами, призводять до появи специфічного синього світіння, видимого через окуляри. За словами авторів, пристрій здатний виявити опухоли до 1 мм у діаметрі включно.

«Зараз технологія знаходиться на ранній стадії розробки, і необхідно ще провести додаткові дослідження, проте отримані результати виглядають дуже багатообіцяючими, – зазначила хірург і доктор медичних наук Джулі Марджентайлер ( Джулі Margenthaler ), яка у минулий понеділок вперше провела операцію з видалення раку молочної залози з використанням високотехнологічних хірургічних окулярів.

За її словами, кожному четвертому або п’ятому пацієнту, що переніс операцію з видалення злоякісної опухоли молочної залози, потрібно повторне хірургічне втручання, оскільки наявні на сьогоднішній день технології не дозволяють точно визначити просторову локалізацію та поширеність опухоли під час першої операції. Розроблені очки можуть знизити необхідність у додаткових хірургічних операціях та пов’язаних з ними стресс для пацієнтів, а також скоротити витрати на це годину та матеріальні витрати.

В дослідженнях, проведених раніше на лабораторних тваринах, вчені використовували індоціанін зелений – широко вживане контрастне речовину, одобрене Управлінням за продуктами та ліками США (FDA).

«Ця технологія має велику потенційну користь для пацієнтів та медичних працівників, – сказавши провідний автор винаходу, біоінженер і молекулярний біофізік Семуель Акілефью (Семюель Achilefu). – Нашою метою буде добитися того, щоб операція не залишала після себе сумнівів у тому, що всі злоякісні клітини видалені». В даний час вчень вже чекає дозволу FDA на клінічне застосування удосконалених контрастних речовин, які необхідні для використання високотехнологічних окулярів, що детектують опухлинні клітини.