Основним призначенням їжі є втамування голоду, але існують певні харчові продукти та напої, після вживання яких хочеться їсти та пити ще більше.

Вони призводять до переїдання, яке сприяє набору лишньої ваги, а тому вміст цих продуктів у раціоні необхідно скоротити.

Алкоголь

Чому б не випити бокал вина наприкінці довгого робочого дня? Але будьте обережні, вживання алкоголю пов’язане зі збільшенням апетиту. Адже всього три порції спиртного знижують рівень лептину – гормону, який контролює почуття голоду.

Глутамат натрію

Це підсилювач смаку, який зустрічається у найрізноманітніших перероблених продуктах. Особливо часто його можна побачити у різноманітних консервах, овощах і китайській кухні. Іспанські дослідники з’ясували, що після вживання даного речовини апетит людини підвищується на 40%.

Десерті

При виготовленні більшості десертів використовується пшенична мука, яку роблять шляхом особливої ​​переробки зерна, яка лишає його волокон. В результаті, ці харчові продукти підвищують рівень інсуліну, що призводить до зростання апетиту та переїдання.

Змащена картопля

Картопля – це крохмалистий овоч, що складається з простих вуглеводів, а значить, наш організм абсорбує та метаболізує його дуже швидко через невеликий розмір молекул. Отже, це також призводить до сплеску інсуліну.

Піца

Зазвичай піца являє собою комбінацію з тесту, приготовленого на пшеничній борошні, гідрогенізованих рослинних жирів, перероблених сирів та консервантів. Всі ці інгредієнти сприяють підвищенню рівня цукру в крові.

Білий хліб

Як і десерти, білий хліб робиться з пшеничної муки, що призводить до підвищення рівня інсуліну в крові. Ці харчові продукти з високим глікемічним індексом, вони дуже швидко перетравлюється, через що відчуття голоду виникає досить швидко після їх вживання.

Магазинні соки

У процесі виготовлення соків з фруктів та овочів видаляються абсолютно всі волокна, тож нам залишається лише напій, що містить сахар. А тим часом, саме волокна дарують відчуття насичення, яке утримує від переїдання.

Пластівці

Різні пластівці містять велику кількість цукру. Такі завтраки викликають різкі перепади рівня цукру в крові.

Штучні підсолоджувачі

Щоразу, коли ви п’єте дієтичну газовану воду, чай або кофе з штучними підсолоджувачами, ваш мозок готує організм до вступу цукру. Але цього не відбувається, тож тіло чекає поповнення недоотриманої енергії за рахунок інших продуктів, що провокує відчуття голоду,