Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Свищ
Причини нориці прямої кишки
Свищ – це патологічний канал, що з’єднує два порожнистих органу чи порожнистий орган, пухлинний, запальний осередок з порожниною або поверхнею тіла. Ректальні свищі ділять на неповні, повні і внутрішні. Повні свищі завжди мають два отвори: внутрішнє, що утворилося в анальної крипті і виходить в просвіт прямої кишки, і зовнішнє, що сформувалося на поверхні шкіри, найчастіше в зоні ануса. При неповному свище наявний тільки внутрішній отвір на поверхні слизової. При внутрішніх ж свищах і вхідний, і вихідний отвори, розташовуються в стінці прямої кишки.
Свищ прямої кишки у 90% хворих є наслідком парапроктиту, що протікав у гострій формі. При цьому не виключаються й інші причини появи цієї патології.
При гострому парапроктиті гнійник, що утворився в параректальній клітковині, завжди розкривається самостійно. Його вміст виходить назовні, а загальний стан і самопочуття хворого помітно поліпшуються. Тим часом, в стінці кишки пацієнта залишається запалена анальна крипта. Через неї інфекція поширюється на параректальних простір, постійно підтримуючи в ньому запальний процес. При цьому руйнуються прилеглі тканини і відокремлюване запального вогнища виходить на поверхню шкіри крізь канал, що утворився. Свищі існують стільки ж, скільки зберігається запалення, тому сформувалися таким чином канали розглядають, як хронічний парапроктит.
Аналогічним чином свищ утворюється і в тих випадках, коли гнійник розкривається і дренується хірургічним шляхом без проведення радикальної операції. У даному випадку також залишається запалена крипта і канал, по якому інфекція з прямої кишки потрапляє в параректальні тканини.
Зрідка свищі формуються, як ускладнення після хірургічного лікування геморою. Процес формування свищевого ходу починається при захопленні волокон м’язів під час зшивання країв слизової, а згодом до нього приєднується інфекція і запалення стінки кишки.
Окремо виділяють так звані посттравматичні свищі, які з’являються, як результат різних травм, що викликали запалення в пошкодженій ділянці кишки.
Симптоми нориці прямої кишки
Перебіг захворювання характеризується чергуванням періодів ремісії і загострень. За відсутності активного запалення пацієнта турбують кров’янисті або серозно-гнійні виділення з отвору, що утворився на шкірі в області ануса. Відокремлюване має різкий, неприємний запах і може дратувати шкірні покриви в зоні анального отвору пацієнта. При недостатньому дренажі ексудат скупчується в каналі свища. Це стає причиною появи тупий, болю, що тягне в прямій кишці, що підсилюється під час дефекації.
При загостренні процесу (при появі гнійника) у хворого з’являються такі симптоми:
- підвищення температури;
- поява інтенсивних болів в області тазу і низу живота;
- порушення стільця;
- головні болі;
- загальна слабкість, нездужання.
У момент розтину гнійника і виходу його вмісту назовні стан пацієнта поліпшується, і захворювання переходить у стадію ремісії. Процес може повторюватися роками, до тих пір, поки свищ, не буде усунений оперативним шляхом.
Діагностика нориці прямої кишки
Для своєчасної та точної постановки діагнозу нориці прямої кишки використовують кілька методик:
- опитування хворого, що дозволяє виявити характерні скарги;
- зовнішній огляд зони ануса, що дозволяє виявити зовнішні отвори свища;
- обмацування м’яких тканин в районі анального отвору і дослідження прямої кишки пальцем, що дозволяє відчути хід свища;
- зондування, що дозволяє визначити напрямок свищевого ходу і його вхідний отвір;
- проба з барвниками, вводяться в зовнішній отвір свищевого ходу, що дає можливість визначити тип свища (повний або неповний);
- ректороманоскопія, що дозволяє виявити наявність запального процесу в прямій кишці, пухлин, геммороідальних вузлів і тріщин.
Свищі прямої кишки часто плутають з іншими захворюваннями, при яких також виникають зовнішні отвори на шкірі в області ануса. До числа таких патологій відносять остеомієліт тазових кісток, кісту параректальних розташованої клітковини, а також епітеліальний куприковий хід.
Лікування свища прямої кишки
До тих пір, поки в організмі хворої людини буде підтримуватися сприятлива середа для поширення інфекції, і буде зберігатися хронічне запалення, в ньому буде існувати і свищ прямої кишки. Саме тому лікування цього захворювання має включати в себе не тільки усунення свищевого ходу, але й видалення запаленої крипти.
В даний час застосовується тільки хірургічний метод лікування ректальних свищів. Існує кілька відмінних один від одного методик проведення операції, проте всі вони грунтуються на висічення свищевого ходу. Вибір техніки оперування залежить від наступних факторів:
- від типу свищуватого каналу;
- від структури поверхні свищевого ходу, наявності або відсутності рубців в стінці прямої кишки і в області вхідного отвору;
- від наявності або відсутності запальних змін, гноїння та інфільтрації параректальної клітковини.
В окремих випадках в передопераційному періоді хворі проходять курс лікування антибіотиками, спрямований на усунення запального ураження параректальної клітковини.
При відсутності лікування свищ може викликати хронічну інтоксикацію хворого і погіршення його загального стану. Часті загострення захворювання сприяють формуванню рубців на тканинах, прилеглих до Свищевой ходу, на стінці прямої кишки, в сфінктера і в анальному каналі. Найбільш ж серйозним наслідком нориці прямої кишки може стати його злоякісне переродження. Саме тому до лікування даної патології необхідно підходити з усією відповідальністю і довіряти його тільки кваліфікованим фахівцям-проктологів.
Подальша інформація
Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.