SUTURA

Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Темні кола під очима

Темні кола під очима – Зміна кольору шкіри в параорбітальної області у вигляді кіл синюватого-сірого або коричневого відтінку. Темні кола під очима надають особі нездоровий, змарнілий, виснажений вигляд; візуально роблять людину старшою та непривабливішою. Крім цього, темні кола під очима можуть вказувати на якісь внутрішні захворювання, тому вимагають проведення медичної діагностики. Проблема темних кіл під очима має вирішуватися комплексно, шляхом усунення причин даного стану та проведення косметичних процедур (мезотерапії, біоревіталізації, масок, мікрострумової терапії та ін.).

Загальні відомості

У 20-ті роки минулого століття існувала мода на темні кола під очима, які вважалися ознакою пристрасної та романтичної натури. Ефект «драматичного погляду» досягався за допомогою спеціального макіяжу – розтушовування лінії підведення та нанесення тіней для повік. Однак мода мінлива, і темні кола під очима вже не є ідеалом краси у світі. Темні кола, або «синці» під очима можуть являти собою чисто косметичний дефект або бути симптомом будь-якої патології внутрішніх органів – у будь-якому випадку ця проблема не повинна залишатися поза увагою.

Шкіра навколо очей дуже тонка і чутлива, вона більшою мірою відчуває на собі різні шкідливі впливи і схильна до виникнення різних змін – перших зморшок, темних кіл, мішків під очима. Причиною цього є особливості її будови: у параорбітальній ділянці епідерміс складається з меншої кількості рядів клітин; тут тонше роговий шар, зовсім відсутня зернистий шар. Шкіра навколо очей у 5 разів тонша, ніж шкіра в області щік або підборіддя. Крім цього, в навколоочній області практично немає сальних залоз, слабо розвинена підшкірно-жирова клітковина, мало волокон колагену та еластину – все це призводить до сухості шкіри, швидкої втрати тонусу та її раннього старіння. Додатковим фактором ризику є значне мімічне навантаження, яке зазнає періорбітальна область – за добу ми моргаємо від 40 до 100 тис. разів. Судинна мережа в цій зоні розташована поверхнево і часто просвічує крізь тонку шкіру, створюючи ефект темних кіл під очима. Саме тому стану шкіри навколо очей приділяється особлива увага, як в естетичній косметології, так і в повсякденному домашньому догляді.

Темні кола під очима

Причини темних кіл під очима

Найбільш поширеною причиною появи темних кіл під очима служить перевтома та хронічне недосипання. Недолік сну надає шкірі блідість і тьмяний колір, через що судини стають більш видимими, а під очима залягають фіолетові тіні. Неправильний догляд (або відсутність догляду) за областю навколо очей, безграмотно підібрана косметика, звичка терти очі руками також сприяють появі темних кіл під очима.

Багато людей темні кола під очима є генетичною особливістю. Це може бути пов’язане зі світлою та тонкою шкірою підочноямкової області, близьким розташуванням судин, надмірною пігментацією шкіри, які передаються у спадок і зумовлюють залягання глибоких тіней під очима. Найчастіше спадкова схильність посилюється зовнішніми причинами: тривалим сидінням перед монітором комп’ютера, шкідливими звичками (зловживанням алкоголем, курінням, надмірною засмагою), неправильним харчуванням (вживанням великої кількості кофеїну, гострих приправ, консервованих продуктів тощо). Ще одним фактором появи темних кіл під очима є природний процес старіння шкіри: з віком шкіра стає тонкою та в’ялою, а судини проявляються набагато чіткіше.

Темні кола під очима можуть бути спричинені зневодненням організму, гіповітамінозом, до якого можуть призвести жорсткі дієти. Іноді тіні навколо очей з’являються в результаті різкого скидання ваги за дуже короткий термін – у цих випадках причини темних кіл під очима можуть бути як у втраті тонусу шкіри, так і в порушенні обміну речовин.

Нерідко темні кола під очима сигналізують про серйозні хронічні захворювання. Подібний симптом може зустрічатися при нирковій, наднирковій та серцевій недостатності, холециститі, жовчнокам’яній хворобі, гельмінтозах, лямбліозі, анемії, гіпотиреозі, захворюваннях нервової системи. У дітей темні кола під очима можуть виникати при захворюваннях носоглотки (хронічному тонзиліті), захворюваннях зубів та ясен, вегето-судинної дистонії. Алергічні реакції (алергічний риніт, кон’юнктивіт, поліноз), що супроводжуються розширенням судин та збільшенням проникності їх стінки, також можуть надавати шкірі навколо очей темного відтінку.

Вважається, що той чи інший відтінок темних кіл під очима може досить вказувати на захворювання певних органів. Так, синьо-фіолетові кола під очима виникають при порушеннях кровообігу; червоні зустрічаються при алергічних та ниркових захворюваннях; жовті з’являються при проблемах із печінкою та жовчним міхуром; коричневі можуть свідчити про хронічну інтоксикацію, глистну інвазію і т.д.

Діагностика темних кіл під очима

При появі темних кіл під очима не варто намагатися замаскувати їх під товстим шаром декоративної косметики. Це не вирішить проблему, а лише ще більше посилить косметичний дефект. Першим кроком на шляху усунення темних кіл під очима має стати з’ясування причин виникнення. Якщо зміна способу життя не призвела до покращення стану шкіри в навколоочній ділянці, слід звернутися до терапевта (гастроентеролога, ендокринолога, алерголога – якщо Ви пов’язуєте виникнення темних кіл під очима з певними порушеннями у стані здоров’я).

З лабораторних обстежень доцільно виконати загальний та біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, спектральний аналіз крові на мікроелементи, дослідження гормонів щитовидної залози, аналіз калу на яйця гельмінтів та лямблії. Додаткові інструментальні дослідження можуть включати електрокардіограму, УЗД органів черевної порожнини, нирок та заочеревинного простору. Якщо при поглибленому обстеженні не було виявлено жодних проблем зі здоров’ям, то найімовірніше темні кола під очима є косметичним недоліком, що вимагає звернення до дерматокосметолога.

Способи усунення темних кіл під очима

Ніжна шкіра навколо очей однієї з перших починає показувати ознаки старіння. Мімічні зморшки («гусячі лапки»), жирові грижі повік, деформація слізної борозни, темні кола під очима надають обличчю втомленого, виснаженого і постарілого вигляду. Для рятування від прикрих темних кіл під очима необхідно організувати правильний щоденний догляд за областю очей. Насамперед слід нормалізувати режим дня, забезпечивши достатній нічний сон не менше 8 годин. Не менш важливо відмовитися від шкідливих звичок, внести корективи у звичний раціон харчування, збагативши його свіжими овочами та фруктами; уникати стресів і перевтом, зменшити зорове навантаження і т.д.

Дієвими домашніми засобами догляду за шкірою повік служать контрастні компреси з відварів трав, поживні маски, легкий масаж шкіри навколо очей подушечками пальців, гімнастика для повік. Обов’язково щоденне нанесення крему або сироватки для повік, що містять колаген, гіалуронову кислоту, екстракт зеленого чаю; використання сонцезахисного крему із SPF не менше 30. Зменшити темні кола під очима, скоротити припухлості, розгладити шкіру можна за допомогою спеціального косметичного трансдермального пластиру. Для швидкого та ефективного камуфляжу темних кіл під очима можна використовувати консилер (коректор) з легкою кремоподібною текстурою.

Важливим доповненням до самостійного догляду за областю очей є професійні косметологічні процедури: спеціальні програми, масаж обличчя, хімічні пілінги, що щадять, апаратна косметологія (мікрострумова терапія, іонофорез). При проблемі темних кіл під очима є мезотерапія, ін’єкційна біоревіталізація, лазерна гіалуронопластика, карбокситерапія, контурна пластика слізної борозни. Процедури лазерного омолодження та термоліфтингу періорбітальної зони дозволяють комплексно усунути різні вікові дефекти: гіперпігментацію, мішки, зморшки навколо очей. Пластична хірургія пропонує радикальний спосіб усунення темних кіл під очима за допомогою ліпофілінгу – пересадки підшкірного жиру з донорської зони у періорбітальну ділянку. При виражених вікових змінах шкіри навколо очей може бути рекомендована блефаропластика.

Для досягнення помітного та довгострокового естетичного результату доцільно поєднувати професійні процедури та домашній догляд за шкірою навколо очей. Це дозволить підвищити еластичність шкіри та повернути очам молодість.