SUTURA

Тератома яєчника

Головна / unsorted / Тератома яєчника

0 / 5. 0

Тератома яєчника – герміногенна пухлина яєчника, що містить нетипові для даного органу тканини, що є похідними зародкових листків. Може бути зрілою чи незрілою. Зазвичай протікає безсимптомно чи малосимптомно. Проявляється болями, що розпирають, в нижній частині живота, порушеннями сечовипускання і дефекації, рідше – збільшенням розміру живота. Незрілі тератоми яєчника можуть проростати довколишні тканини та давати метастази. Діагноз встановлюється з урахуванням клінічних симптомів, даних гінекологічного огляду, УЗД з ЦДК та КТ органів малого тазу. Лікування хірургічне – часткова резекція яєчника чи ампутація матки із придатками.

Загальні відомості

Тератома яєчника – пухлина яєчника змішаної будови, що походить з поліпотентних ембріональних клітин і включає похідні трьох зародкових листків. Містить тканини, нетипові для даного органу: фрагменти багатошарового плоского ороговіючого епітелію, поперечно-смугастих м’язів, кісток, хрящів, нервової тканини і т. д. Іноді при дослідженні тератом яєчника виявляються зачатки органів і частин організму різного ступеня зрілості (наприклад, очне блок частина тулуба чи кінцівки). Складає 25-30% від загальної кількості тератом різної локалізації.

Тератома яєчника може виявлятися у дитячому, підлітковому та репродуктивному віці, рідше зустрічається у жінок у періоді менопаузи. Може бути зрілою чи незрілою (тератобластома). Зрілі неоплазії протікають доброякісно, ​​незрілі – злоякісно. У окремих випадках зрілі тератоми яєчника можуть малигнизироваться. Новоутворення не перешкоджають зачаттю, але можуть порушувати нормальний перебіг вагітності, стати причиною викиднів та передчасних пологів. Лікування проводять фахівці в галузі онкології та гінекології.

Тератома яєчника

Причини та патанатомія тератоми яєчника

Етіологія захворювання точно не з’ясована. Передбачається, що тератоми яєчника є наслідком аномального ембріогенезу, що виник у результаті хромосомного збою. Існує також теорія, згідно з якою тератоми (або частина тератом) утворюються при порушенні розвитку однояйцевих близнюків та подальшого поглинання одного близнюка іншим. З урахуванням рівня диференціювання тканин розрізняють зрілі та незрілі тератоми яєчника. Зрілі новоутворення можуть мати кістозну (дермоїдна кіста) або солідну структуру. Для таких неоплазій характерне повільне неагресивне зростання та відсутність здатності до метастазування. Незрілі новоутворення можуть проростати прилеглі органи, давати лімфогенні та віддалені метастази.

Зазвичай зріла тератома яєчника є одиночним вузолом нерівномірної консистенції, покритий щільною, гладкою і блискучою фіброзною капсулою. Діаметр пухлини коливається від 3-5 до 15 см. Під капсулою знаходиться однокамерна кіста, стінки якої вистелена кубічним або циліндричним епітелієм. Багатокамерні тератоми яєчника трапляються рідко. Порожнина кісти заповнена густим білуватим вмістом, у якому часто зустрічається волосся, рідше – зуби. Під час проведення мікроскопічного дослідження вмісту кісти зазвичай виявляються похідні екзодерми та мезодерми.

У зрілих тератомах яєчників виявляються елементи сальних залоз, лусочки епітелію, ділянки дерми, нервові ганглії, нейроцити, м’язові волокна, ділянки хряща, кісток та сполучної тканини. Рідше такі пухлини містять похідні ендодерми: елементи залізистої тканини, ділянки епітелію, що нагадує епітелій бронхів, шлунка та кишечника. Усі тканини зрілої тератоми яєчника «дозрівають» відповідно до віку пацієнта і втрачають здатність до прогресуючого зростання, що зумовлює доброякісний перебіг таких новоутворень. Злоякісне переродження спостерігається рідко.

На відміну від зрілих неоплазій, тканини незрілої тератоми яєчника зберігають ембріональну будову і мають здатність до безконтрольної проліферації. Незрілі тератоми яєчника є одиночними утвореннями нерівномірної консистенції з бугристою поверхнею. На початкових стадіях мають капсулу. Надалі виявляється проростання капсули та прилеглих тканин. При мікроскопічному дослідженні незрілої тератоми яєчника, регіонарних та віддалених метастазів виявляються незрілі тканинні елементи, які є похідними ектодерми, мезодерми та ендодерми. У тканині освіти виявляються осередки некрозу.

Симптоми тератоми яєчника

Для зрілих пухлин характерний безсимптомний або малосимптомний перебіг. Тератоми стають випадковою знахідкою при проведенні обстеження з інших приводів або виявляються тяжкістю і нерезко вираженими болями, що тягнуть або розпирають, в нижній частині живота, що нагадують болі перед початком менструації. При великих тератомах яєчника можливі почастішання сечовипускання, утруднення сечовипускання та дефекації. У пацієнток астенічної статури іноді спостерігається збільшення розмірів живота. Менструальний цикл не порушено.

Іноді тератоми яєчника вперше виявляються після настання вагітності. Це може бути обумовлено прискоренням зростання новоутворення при зміні гормонального фону, посиленням тиску пухлини на матку та органи малого тазу або перекрутом ніжки тератоми. Перекрут ніжки пухлини яєчника супроводжується інтенсивними болями. Є невідкладним станом, що вимагає проведення екстреного хірургічного втручання.

За відсутності своєчасної допомоги можливий некроз стінки тератоми яєчника з подальшим розривом кісти, потраплянням її вмісту в черевну порожнину та розвитком перитоніту. У вагітних жінок перекрут ніжки кісти може спричинити викидень або передчасні пологи. Тератоми яєчника у вагітних та невагітних пацієнток можуть інфікуватися з розвитком запального процесу, що проявляється сильними болями, різкою слабкістю та підвищенням температури тіла.

При незрілих тератомах яєчника (тератобластомах) спостерігаються млявість, слабкість, підвищена стомлюваність та біль у нижній частині живота. При прогресуванні процесу відзначаються помірна нормохромна анемія, втрата ваги, блідість та сухість шкіри. Збільшення розмірів тератоми яєчника та проростання довколишніх органів зумовлюють зміну характеру болю, порушення дефекації та сечовипускання. На пізніх стадіях виявляється класична картина ракової інтоксикації у поєднанні з порушеннями функцій органів, уражених віддаленими метастазами. Найчастіше виявляється метастазування у легені.

Діагностика тератоми яєчника

Діагностика даної патології здійснюється з урахуванням клінічної симптоматики та результатів інструментальних досліджень. При проведенні гінекологічного огляду у пацієнток з тератомою яєчника виявляють безболісне пухлиноподібне утворення на довгій ніжці, розташоване збоку або спереду від матки. За даними оглядової рентгенографії черевної порожнини виявляють кісткові включення у ділянці яєчника (за наявності досить великих фрагментів кісткової тканини).

УЗД із ЦДК зрілої тератоми яєчника підтверджує відсутність васкуляризації в зоні порожнини кісти. При дослідженні незрілої тератоми яєчника визначається хаотична будова вузла, чергування кістозних та солідних ділянок, наявність нерівномірного кровопостачання з утворенням нових судин та артеріовенозних шунтів. Ехографія свідчить про неоднорідну будову новоутворення (гіпоехогенні ділянки чергуються з гіперехогенними). При необхідності поряд з перерахованими дослідженнями хворим з тератомою яєчника призначають КТ органів малого тазу для більш точної оцінки структури пухлини. У разі виникнення діагностичних труднощів здійснюють лапароскопію з біопсією. Для виявлення ознак малігнізації проводять аналіз на онкомаркери.

Лікування та прогноз при тератомі яєчника

Лікування оперативне. Обсяг втручання визначається ступенем зрілості новоутворення та віком пацієнтки. При зрілих тератомах яєчника у хворих дітородного віку виконують часткову резекцію яєчника (можливо – з використанням лапароскопічного доступу), у жінок у періоді менопаузи здійснюють надвохвилинну ампутацію матки з аднексектомією. При незрілих тератомах яєчника незалежно від віку пацієнтки виробляють пангістеректомію. Видалення матки з придатками доповнюють екстирпацією сальника. Променева терапія при злоякісних пухлинах цього типу неефективна. У деяких випадках певних успіхів вдається досягти під час проведення багатокомпонентної хіміотерапії.

Прогноз при зрілих тератомах яєчника сприятливий. Після видалення пухлини дітородна функція зберігається. Через можливе прискорення росту та перекруту ніжки наявність не видаленої пухлини може перешкоджати нормальному перебігу вагітності, створюючи підвищену загрозу для матері та плода, тому подібні неоплазії гінекологи рекомендують резецувати до гестації. Незрілі тератоми яєчника розглядаються як прогностично несприятливі. Заходи профілактики відсутні. Для своєчасного виявлення зрілих та незрілих тератом яєчника жінки повинні регулярно проходити гінекологічні огляди.