Головна / unsorted / Тонзиліт

Тонзиліт

Симптоми тонзиліту

Тонзиліт – захворювання горла, характеризується запаленням одного з найважливіших беруть активну участь у формуванні імунного захисту організму органу – піднебінних мигдалин. Говорячи простою мовою тонзиліт – це запалення мигдалин, яке може носити хронічний, або гострий характер. Гострий тонзиліт інакше називається ангіною.

Гострий тонзиліт – захворювання, що виникає, як правило, раптово і має інфекційне походження. Основними збудниками ангіни є стафілококи, стрептококи, пневмококи, віруси грипу, гриби роду Candida. До числа привертають до виникнення захворювання факторів відносять: надмірне переохолодження організму, перегрівання на сонці, запилена атмосфера, ослаблений імунітет, гіповітаміноз, механічне пошкодження мигдалин. Інфекція може передаватися повітряно-крапельним (при тісних контактах з хворим) і аліментарним (при наявності в роті хворого хронічної інфекції внаслідок карієсу, захворювань ясен, тонзиліту тощо) шляхами.

В даний час в медичній практиці налічується досить велика кількість видів ангіни, кожен з яких має основні відмінні ознаки.

Для катаральної ангіни характерна наявність таких симптомів:

 • Сухість і відчуття першіння в горлі;
 • Біль при ковтанні;
 • Підвищення температури тіла вище 38 градусів;
 • Загальна слабкість організму, мігрень;
 • Припухлість піднебінних мигдалин;
 • Збільшення шийних лімфатичних вузлів.

Фолікулярна ангіна відрізняється найбільш вираженою клінічною картиною:

 • Підвищення температури тіла (іноді до 40 градусів);
 • Сильний головний біль, поява ознобу;
 • Виникнення почуття ломоти суглобів;
 • Підвищене потовиділення, загальна слабкість організму;
 • Втрата апетиту;
 • Припухлість мигдалин, а також прилеглих до них м’яких піднебінних ділянок;
 • Поява в області мигдалин нагноєнь, помітних через слизову оболонку горла.

Флегмонозна ангіна являє собою гнійне запалення околоминдаликовой клітковини і виникає найчастіше у вигляді ускладнення через кілька днів після невилікуваний до кінця катаральної, або фолікулярної ангіни. Основними симптомами захворювання є:

 • Різкий біль у горлі;
 • Озноб, загальна слабкість;
 • Головний біль;
 • Гугнявість;
 • Підвищення температури тіла (може доходити 39 градусів);
 • Поява з рота неприємного запаху;
 • Рясне слиновиділення;
 • Збільшення і болючість шийних лімфатичних вузлів;

Захворюванню герпетичної ангіною більшою мірою схильні діти. Її основним збудником вважається вірус Корсак – А. Основною відмінною рисою даного захворювання від інших форм гострого тонзиліту є виникнення на мигдалинах, піднебінних дужках, в області неба невеликих бульбашок червонуватого кольору. Пухирці, як правило, лопаються через чотири дні після їх появи, і слизова оболонка горла хворого набуває нормальний зовнішній вигляд.

Хронічний тонзиліт являє собою таке постійний стан мигдалин, при якому поступово повністю втрачається їх захисні функції. Хронічний перебіг захворювання може бути пов’язане з наявністю ревматизму, пієлонефриту, гломерулонефриту, міокардиту і т.д.

Особлива небезпека хронічного тонзиліту обумовлюється його негативним впливом на природні захисні сили організму. Ослаблення імунної системи в свою чергу веде до виникнення частих інфекційних захворювань. Мигдалини хворої людини в такому випадку втрачають здатність до самоочищення, в них накопичується продукти життєдіяльності присутніх в глотці людини бактерій.

Лікування тонзиліту

Обов’язковою умовою лікування будь-якого виду ангіни є постільний режим і спокій. Вимивання інфекції з горла і ротової порожнини сприяє рясне пиття, а також щогодинне полоскання горла спеціальними розчинами з додаванням солі, соди та йоду, приготувати які можна самостійно. Для повного лікування захворювання призначаються антибіотики та антигістамінні препарати. Усуненню сильного болю в горлі сприяє застосування спеціальних спреїв для зрошення горла. В особливо запущених випадках, при виникненні абсцесів проводиться хірургічне видалення мигдалин.

Умовно виділяють компенсовану і декомпенсована форму тонзиліту, перша з яких передбачає оборотність відбуваються в області мигдалин процесів. У разі компенсованого хронічного тонзиліту повне одужання без застосування консервативним способом лікування цілком можливо. Декомпенсований тонзиліт характеризується повною втратою основних функцій мигдалин, частим загостренням захворювання та ускладненнями загального характеру.

Хірургічне видалення піднебінних мигдалин носить назву тонзилектомії. Операція проводиться під місцевим наркозом і лише в рідкісних випадках під загальним (у дітей, чи особливо неспокійних пацієнтів) і має на увазі здачу ряду аналізів. Видалення мигдалин в період загострення хронічного тонзиліту не проводиться. Між закінченням захворювання і операцією повинно пройти не менше двох тижнів. Саме видалення проводиться натщесерце. У перший день після проведення процедури пацієнту забороняється говорити і приймати якусь їжу. Зазвичай видалення мигдаликів не викликає ускладнень, єдиним приводом для занепокоєння є можливість сильної кровотечі в момент проведення операції.

Кожна людина не раз за своє життя відчував біль у горлі. Часто їй не надається особливого значення, і абсолютно даремно. Порівняно недавно фахівцями було встановлено, що ангіна може негативно вплинути на роботу найважливішого органу людського організму – серця. Неправильне лікування тонзиліту може призвести до таких серйозних наслідків, як запалення легенів, гломерулонефрит, ревматизм, загострення алергії. Навіть у випадку точного встановлення діагнозу з приводу лікування рекомендується проконсультуватися з фахівцем.

Подальша інформація

Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.