Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Транзиторна глобальна амнезія

Транзиторна глобальна амнезія

Транзиторна глобальна амнезія – минуще порушення пам’яті на поточні та минулі події тривалістю до доби. Супроводжується втратою орієнтації за збереження свідомості особистості. Можливі деякі тимчасові порушення вищих нервових функцій. Діагностика містить неврологічний огляд, ЕЕГ, МРТ, дуплексне сканування церебральних судин; за необхідності – ПЕТ головного мозку. Потрібно виключення гострої судинної патології мозку, епілепсії та внутрішньомозкової пухлини. Специфічної терапії поки що немає. Проводиться лікування основної патології; за показаннями – психотерапія.

Загальні відомості

Транзиторна глобальна амнезія (ТГА) відноситься до тимчасових (минучих) розладів пам’яті. Зазвичай, тривалість атаки (приступу амнезії) вбирається у 24ч. Найчастіше напад триває 2-3 години. Спостерігається переважно в осіб середнього та похилого віку. 75% випадків посідає віковий період від 50 до 70 років. Найчастіше атака ТГА носить одиничний характер. В окремих пацієнтів відзначаються повторні амнестичні напади, що може мати несприятливі наслідки до розвитку стійких розладів пам’яті.

Транзиторна глобальна амнезія досить рідкісний синдром. За деякими даними, його зустрічальність не перевищує 5 епізодів на 100 тис. населення на рік. Актуальність проблеми у сучасній неврології пов’язана з тим, що ТГА може бути симптомом серйозної судинної та онкологічної церебральної патології. Іноді атака ТГА, що вперше виникла, виступає клінічним дебютом пухлини головного мозку.

Причини транзиторної глобальної амнезії

Довгий час ТДА залишалася загадкою для клініцистів. Тільки завдяки розвитку таких методів діагностики як МРТ, ПЕТ та дуплексне сканування судин, дослідникам вдалося просунутися у розумінні причин минущої амнезії. Незначні зміни у вигляді гіпо-або гіперперфузії, збільшення інтенсивності сигналу були виявлені в гіпокампальній ділянці. На підставі цього висунуто 2 основні гіпотези. Відповідно до однієї з них причини ТГА лежать у порушенні кровообігу гіпокампу та прилеглих до нього структур. Прихильники цієї гіпотези відносять напади ТГА до особливого виду транзиторної ішемічної атаки. Інша гіпотеза говорить про епілептичну природу ТГА і пояснює виникнення нападів тимчасової епіактивності вогнища, розташованого в глибинних структурах гіпокампу.

Відомо багато випадків, коли атаки ТГА виникали і натомість інших патологічних станів. Наприклад, у пацієнтів з мігренню, після перенесеної ЧМТ, при хронічній ішемії головного мозку, церебральних пухлинах, гіпертонічному кризі, тяжкому цукровому діабеті, у дебюті субарахноїдального крововиливу. Провокуючими факторами ТГА можуть виступати гострі стресові ситуації, фізична перенапруга, екстремальні умови (біль, занурення тіла в холодну воду тощо).

Симптоми транзиторної глобальної амнезії

Основним клінічним проявом ТГА виступає раптовий напад втрати здатності запам’ятовувати інформацію і те, що відбувається зараз (антероградна амнезія), що поєднується з втратою пам’яті минулих подіях, що мали місце як протягом останніх років, так і в далекому минулому (ретроградна амнезія). Атака ТГА найчастіше виникає раптово, без видимих ​​причин. У окремих пацієнтів напад спостерігався і натомість гіпертонічного кризу, мігренозного пароксизму.

У період епізоду амнезії пацієнт втрачає орієнтування у часі та у просторі. Але його когнітивні здібності (увага, мислення), мова, соціальні навички зберігаються. Зазвичай хворий без проблем дізнається рідних та знайомих, орієнтується у власній особистості. Зовні така людина виглядає розгубленою та стурбованою. Намагаючись зрозуміти, що з ним відбувається, і зорієнтуватися в навколишньому, він ставить багато запитань, проте відразу забуває отримані відповіді.

Приблизно 35% випадків поруч із мнестичними розладами спостерігаються окремі порушення вищих нервових функцій. Можлива зорова агнозія (розлад пізнання знайомих предметів), помилки слухового сприйняття, легка моторна афазія, розлад праксису (відсутність цілеспрямованості в рухах), рухові автоматизми. Деякі клініцисти виділяють транзиторну парціальну амнезію – епізод дезорієнтації та втрати пам’яті, пов’язаної з професійною діяльністю. У таких випадках мнестичні порушення мають частковий характер, зберігається пам’ять на поточні та минулі події.

Епізод амнезії може тривати від 30 хв до 24 год, у середньому 2-5 год. Після закінчення пам’ять і всі нервові функції повністю відновлюються. Може зберігатися амнезія на події, що відбувалися в період епізоду ТГА. Регрес симптоматики починається з відновлення довгострокової пам’яті та супроводжується суб’єктивним покращенням стану. Потім починає відновлюватися короткострокова пам’ять та поступово відбувається об’єктивне відновлення всіх порушених здібностей.

Діагностика транзиторної глобальної амнезії

При короткочасному перебігу ТГА її діагностика неврологом має ретроспективний характер і полягає у проведенні ретельного опитування та огляду пацієнта. Окремі дослідження показують, що у 25% пацієнтів в анамнезі мають місце пароксизмальні стани: мігренозні атаки, непритомність, епілептичні пароксизми, напади гіперсомнії. У результаті дослідження неврологічного статусу, зазвичай, відхилень не виявляється. Можливі зміни, характерні для фонової патології.

Діагностика ТГА в період нападу потребує виключення гострої судинної патології (ТІА, ішемічного та геморагічного інсульту, субарахноїдального крововиливу). З цією метою в екстреному порядку проводиться МРТ головного мозку. У період амнезії характерна фіксація МРТ-сигналів збільшеної інтенсивності, що виходять з галузі гіпокампу. У ретроспективній діагностиці ТГА МРТ застосовується для виключення пухлини головного мозку. Найчастіше воно виявляє дифузні зміни, типові дисциркуляторной енцефалопатії.

Електроенцефалографія в період амнестичного нападу реєструє підвищення біоелектричної активності переважно в діапазонах альфа-2 та бета-1. Її проведення дозволяє виключити епілепсію. Після перенесеного епізоду транзиторної глобальної амнезії у пацієнтів відзначається тимчасове зменшення амплітуди когнітивного потенціалу Р300, що може відображати фазу відновлення мнестичних функцій. При повторних ТГА період зниження Р300 збільшується.

У багатьох пацієнтів з епізодом амнезії транскраніальна доплерографія виявляє атеросклеротичні зміни церебральних судин, що може бути пов’язане з віковими змінами. У ряді випадків результати ПЕТ головного мозку свідчать про підвищення чи зниження перфузії лівої скроневої частки.

Лікування та прогноз транзиторної глобальної амнезії

Специфічна терапія ТГА не розроблена, оскільки не відомий її патогенетичний механізм (ішемія чи епілептична активність). Доцільно лікування фонової патології: судинні, антимігренозні, нейропротекторні, протисудомні препарати. При виявленні пухлини подальшим лікуванням пацієнта займаються нейрохірурги та онкологи. Окремим пацієнтам після перенесеного пароксизму необхідна допомога психолога чи психотерапевта.

Прогноз ТГА залежить від основної патології, і натомість якої стався епізод амнезії. Рецидиви спостерігаються рідко – із частотою 3% на рік. Вони небезпечні формуванням стійких мнестичних розладів до розвитку корсаковського синдрому. Прогностично найбільш несприятливі випадки ТГА, що виникли внаслідок пухлинного процесу. В інших пацієнтів, які перенесли амнестичний напад, спостерігається підвищений ризик прогресування недостатності церебрального кровообігу з результатом ПНМК, ішемічний інсульт, судинну деменцію.

A brief history of lego. Additionally, ecu remapping can enhance vehicle performance, offering a more responsive and powerful driving experience.